معرفی دانشگاه علوم پزشکی نیشابور

0 5

دانشگاه علوم پزشکی نیشابور در مسیر جاده ابریشم و مسیر ترانزیتی تهران-مشهد-افغانستان واقع شده که سالانه میزبان میلیون‌ها زائر حرم مطهر حضرت علی بن موسی‌الرضا(ع) می‌باشد.

در سال 1342 به عنوان مرکز بهداشت  فعالیت خود را آغاز نمود و تا سال 1388 با همین نام به فعالیت در این زمینه پرداخت.

اما با توجه به کسب موفقیت هایی در زمینه بهداشت و درمان توانست  با موافقت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از شبکه بهداشت و درمان به دانشکده علوم پزشکی ارتقاء یابد.

دانشگاه علوم پزشکی نیشابور با هفت معاونت شامل توسعه مدیریت و منابع، درمان، بهداشت، غذاو دارو، آموزش و پژوهش، فرهنگی و دانشجویی و قائم مقام امور مشارکت­های مردمی و سازمان­های مردم نهاد و خیرین سلامت، سه دانشکده پیراپزشکی، مامایی و پرستاری، بهداشت و دو مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی حکیم و 22 بهمن در زمینه بهداشت و درمان فعالیت کرده و به عموم مردم خدمات ارائه می­ دهد.

دانشگاه علوم پرشکی نیشابور دارای دانشکده های زیر می باشد:

حوزه معاونت توسعه مدیریت و منابع  وظیفه تأمين خدمات تخصصي در زمينه توسعه سازمان و مديريت و ارتقاء مديريت منابع انساني، مالي، فيزيكي و اطلاعاتي و ارائه اين خدمات به سایر واحدها ومعاونت های دانشکده را برعهده دارد.

حوزه معاونت درمان با دو بیمارستان و تعداد1386پرسنل، 387 تخت فعال، ضریب اشغال تخت  90%  و با به تأمين و ارائه خدمات ستادي و تخصصي مربوط به امور درمان و بازتواني می­پردازد.

حوزه معاونت بهداشت  12 مرکزجامع سلامت شهری،33 مرکز جامع سلامت روستایی، 7مرکز جامع سلامت شهری و روستایی، 35پایگاه شهری، 1 پایگاه روستایی و 188 با رسالت برنامه ريزي، جلب مشاركت مردم و تقويت همكاري درون بخشي و برون بخشي با خانه بهداشت را تحت پوشش خود داشته و در زمینه بهداشت به مردم خدمات ارائه می­کند.

حوزه معاونت آموزشی و پژوهشی به تربيت دانش‌آموختگاني می­پردازد که بتوانند پاسخگوی  نيازهاي در حال تغيير جامعه باشند.

این حوزه هم اکنون با 10 رشته و 700 دانشجو فعالیت می نماید

درسال  1396 (2017 میلادی) با ثبت 21 و43 مقاله ایندکس در مجلات داخلی و خارجی  موفق به کسب رتبه 25کشوری در تولید علم در بین دانشگاه و دانشکده ­های علوم پزشکی کشور  گردید.

حوزه معاونت غذا و دارو وظیفه نظارت بر مراکز تولید مواد خوراکی، آشامیدنی، آرایشی، بهداشتی و داروئی منطقه و پایش رعایت شرایط مناسب تولید و استانداردهای کیفیت و ایمنی فرآورده های تولیدی را برعهده دارد.

حوزه معاونت فرهنگی و دانشجویی، وظیفه  توسعه و تعمیق اندیشه های دینی و سیاسی و اجتماعی دانشگاهیان را برعهده دارد.

حوزه قائم مقام امور مشارکت­های مردمی و سازمان­های مردم نهاد و خیرین سلامت به منظور سیاست گذاری، برنامه ریزی، نظام مندسازی برنامه ها و روش های مشارکت های اجتماعی در بخش سلامت منطقه ودر راستای هماهنگی بین بخشی در بهره گیری از همه ظرفیت های موجود ایفای نقش می نماید.

سایت دانشگاه علوم پزشکی نیشابور

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.