معرفی دانشگاه علوم پزشکی بابل

0 83

در سال­‌های اول انقلاب، طبق سیاست وزارت فرهنگ و آموزش عالی، تعمیم و گسترش دانشگاه‌­ها و مؤسسه‌­های آموزش عالی از وظایف مهم این وزراتخانه محسوب شده و مسئولان موظف بودند که در جهت تحقق این امر مهم گام بردارند. به همین جهت، هیأتی تخصصی پزشکی به مازندران اعزام شد تا به ارزیابی موقعیت مناطق مختلف مازندران جهت تأسیس دانشکده پزشکی در این استان بپردازد.

در این بررسی تخصصی، شهرهای بابل، ساری و گرگان مورد ارزیابی این هیأت قرار گرفت و در نهایت، بابل به عنوان محل دانشکده انتخاب گردید. زیرا علاوه بر این­که «باغشاه» گزینه مناسبی برای محل دانشکده محسوب می‌­شد، آیت اله روحانی (نماینده ولی فقیه وقت در استان مازندران) از طرح تأسیس این دانشگاه در این شهر حمایت کرد.

در سال 1364 این دانشکده با پذیرش 50 دانشجو شروع به کار کرد و دکتر عسگری نورباران، متخصص جراحی عمومی از سوی دکتر خالق­نژاد که مسئولیت راه ­اندازی این دانشکده را برعهده داشت، به عنوان اولین رئیس دانشکده پزشکی بابل انتخاب شد.

اگرچه از سال 1362 پس از این­که شورای گسترش وزارت علوم مجوز تأسیس دانشکده پزشکی بابل را صادر کرد، این دانشکده زیر نظر وزارت علوم و تحت مدیریت دانشگاه مازندران قرار داشت و ساختمان مجزایی نداشت اما سال 1370ساختمان دانشکده افتتاح شد و دانشکده پزشکی بابل به کار خود به صورت مستقل ادامه داد.

دانشگاه علوم پزشکی بابل دارای ۷ دانشکده، ۳۶۴ عضو هیات علمی است که سالانه حدود ۳۴۴۸ دانشجو در زمینه های مختلف پزشکی و پیراپزشکی مشغول تحصیل در این دانشگاه می­‌باشند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.