منابع کنکور کارشناسی ارشد زبان های باستانی ایران

0 4

منابع ارشد زبان های باستانی ایران

زبان های باستانی ایران یکی از رشته های امتحانی گروه علوم انسانی است. در رشته زبان­ های باستانی شما با زبان های باستانی و میانه ایران آشنا می شوید. منظور از زبان های باستانی و میانه زبان هایی است که پیش از دوران هخامنشی تا حمله عرب در ایران قدیم رواج داشته اند. مهمترین آن ها فارسی باستان – اوستایی – پارتی (پهلوی اشکانی) – فارسی میانه (پهلوی ساسانی) می باشد. از نظر علمی می توان این رشته را زبانشناسی تاریخی زبان های ایرانی نامید. البته شما در این رشته به میزان ۸ واحد درسی نیز با تاریخ فرهنگ و اساطیر و ادیان ایران باستان آشنا می شوید. اما تمرکز اصلی روی زبان است تا فرهنگ. به گونه ای که یک دانشجوی کوشا در این رشته می تواند به راحتی کتیبه های خط میخی (فارسی باستان) و پهلوی را خوانده و با زبان اوستایی به خوبی آشنا شود.

داوطلبان با انتخاب زبان های باستانی ایران در زمان ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد می توانند در رشته زبان های باستانی ایران تحصیل بپردازند. منابع مربوط به این گرایش در جدول پایین آمده است.. برای هر یک از گرایش ها، منابع امتحانی دارای ضرایب متفاوتی هستند، بنابراین داوطلبان گرامی با توجه به گرایش مورد علاقه خود و با توجه به ضرایب دروس که در دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد قید شده است، برنامه ریزی لازم را انجام داده تا در آزمون کارشناسی ارشد به موفقیت دست پیدا کنند. به عبارت بهتر برای قبولی در گرایش موردنظر، دروسی که ضرایب بالاتری در آن گرایش دارند بیشتر مورد توجه قرار دهید و با دقت بیشتری مطالعه کنید. همچنین منابع ارشد زبان های باستانی ایران ذکر شده در پایین برای متقاضیان کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد مفید و قابل استفاده خواهد بود به دلیل اینکه متقاضیان دانشگاه آزاد نیز در همان آزمون جامعی که سازمان سنجش برگزار می کند، شرکت می نمایند.

جدول منابع ارشد زبان های باستانی ایران

عناوین دروس امتحانی
منابع
زبان عمومی و تخصصی ( انگلیسی )۱- کتاب گرامر کاربردی زبان انگلیسی، شهاب اناری و همکاران، انتشارات مبتکران. ۲- کتاب گرامر زبان انگلیسی، عباس فرزام، انتشارات باستان. ۳- کتاب تافل رهنما، ابراهیم نظری تیموری، انتشارات رهنما. ۴- کتاب ۵۰۴ واژه ضروری تافل، انتشارات جنگل.
تاریخ و دستور زبان فارسی۱- کتاب دستور زبان فارسی، تالیف عباسعلی وفایی، انتشارات علمی. ۲- کتاب دستور زبان فارسی، تالیف علی مهرآیین، فریبا کیانیان، انتشارات آبرنگ. ۳- کتاب دستور زبان فارسی، تالیف علی مرتضائیان، انتشارات میترا.
مقدمات زبان شناسی۱- کتاب مبانی زبانشناسی، تالیف جلال رحیمیان، آیت الله رزمجو، انتشارات دانشگاه شیراز. ۲- کتاب زبان شناسی و زبان: بررسی مفاهیم بنیادی زبان شناسی، تالیف جولیااس. فالک، ترجمه خسرو غلامعلی زاده، انتشارات رهنما. ۳- کتاب مبانی زبان شناسی و کاربرد آن در زبان فارسی، تالیف ابوالحسن نجفی، انتشارات نیلوفر.
تاریخ و فرهنگ ایران پیش از اسلام۱- کتاب تاریخ ایران از زمان باستان تا امروز، تالیف ادوین آردیدوویچ گرانتوفسکی، مترجم کیخسرو کشاورزی، انتشارات مرکز نشر دانشگاهی. ۲- کتاب تاریخ ایران بعد از اسلام، تالیف عباس اقبال آشتیانی، انتشارات صدای معاصر. ۳- کتاب ایران از آغاز تا اسلام، تالیف رومن گیرشمن، ترجمه محمد معین، انتشارات علمی و فرهنگی. ۴- کتاب تاریخ باستانی ایران، تالیف ریچارد نلسون فرای، ترجمه مسعود رجب نیا، انتشارات علمی و فرهنگی.

مشاوران مجرب مرکز مشاوره تحصیلی بهگام با مشاوره و برنامه ریزی، تدریس خصوصی و برگزاری کلاس های آموزشی در تمامی مقاطع تحصیلی، راه دشوار رسیدن به دانشگاه را برای دواطلبان آسان می کنند.

برای ارتباط تلفنی با مشاوران و کسب اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس بگیرید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.