راهنمای کامل رشته مهندسی شهرسازی

0 85

معرفی رشته مهندسی شهرسازی

طبق پیش بینی های جمعیتی، جمعیت کشور ایران به 120 میلیون نفر خواهد رسید.

از این جمعیت  120میلیونی 80 درصد آن ساکنین شهر خواهند بود.با توجه به این پیش بینی می توان گفت 96 میلیون از مردم ایران در شهرها زندگی خواهند کرد.

رشد روزافزون جمعیت شهری موجب به وجود آمدن نیازهای جدیدی در کشور شده و مسئولان را بر آن داشته است که برای آینده به برنامه ریزی در حوزه های مختلف بیندیشند.

یکی از دغدغه های مسئولان شهری مسئله سکونت در شهرها و اسکان متناسب جمعیت می باشد. برخورداری شهرها از حداقل استانداردهای جهانی و ساماندهی مناسب شهرها از جمله مسائلی است که امروز کشور ایران با آن روبه رو است و بدون تخصص و دانش نمی توان به پاسخ مناسب و درخور رسید.

اگرچه تعامل و همکاری اقتصاددانان، جامعه‌شناسان، معماران، مهندسین عمران، جغرافی‌دانان و كارشناسان رشته‌های متعدد دیگر در برنامه ریزی های شهری یک ضرورت اساسی است، اما متخصصان شهرسازی به عنوان سیاستگذاران و مدیران متخصص، نقش بسیار مهمی را بر عهده دارند.

از این رو، مهندسان شهرسازی می توانند به عنوان طراحان و برنامه ریزان شهری، یکی از عاملان توسعه شهری محسوب شوند. این دانش در صدد بررسی تحولات‌ اجتماعی‌، اقتصادی‌، سیاسی‌ و فیزیكی شهرها بوده ‌و به دنبال ایجاد یک نظام هماهنگ شهری می باشد تا بتواند به مدیریت و ساماندهی صحیح آن بپردازد.

مطالعه‌ و بررسی‌ روابط‌ اجتماعی‌، اقتصادی‌، سیاسی‌ و فرهنگی‌ حاكم‌ در شهر، و ارائه برنامه‌ای‌ بسامان‌ و مطبوع‌ برای‌ یك‌ شهر از وظایف یک متخصص شهرسازی است.متخصصان شهرسازی همچنین می توانند در زمینه برنامه ریز آینده به ترسیم سیمای شهر در آینده نیز بپردازند.

محورهای اصلی رشته مهندسی شهرسازی

ـ برنامه‌ریزی‌ شهری‌ با تکیه بر کاربری اراضی

در این محور مهندسان شهرسازی به بررسی اراضی شهر می پردازند تا چگونگی استفاده از فضا و پهنه شهر جهت فعالیت‌های‌ مختلف‌ صنعتی‌، تجاری‌ و مسكونی‌ تعیین گردد.

ـ برنامه‌ریزی‌ حمل‌ و نقل‌

تعیین بهترین راه حمل و نقل، امکان گسترش حمل ونقل عمومی،بررسی مشکلات ترافیکی و …از مسائلی است که در این محور بررسی می گردد.

ـ برنامه‌ریزی‌ اقتصادی‌ و اجتماعی‌

در حوزه شهر، موضوع‌ مورد بررسی‌ تنها کالبد شهر نیست‌، بلكه‌ انسان ها به عنوان ساکنان این فضا با مشکلات و مسائل مهمی مواجه می باشند که جهت حل آن نیازمند برنامه ریزی مناسب می باشد.

گوناگونی اقشار و اقوام مختلف موجب تنوع و گستردگی این مشکلات می گردد،از این رو در حوزه شهرسازی توجه به امر سیاست گذاری اجتماعی و سیاسی بیش از پیش از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

_ برنامه‌ریزی‌ شبكه‌های‌ زیرساختی‌ مثل‌ آب‌، برق‌ و تلفن‌

ـ برنامه‌ریزی‌ محیط‌ زیست‌

خطرات‌ محیط‌ زیست‌ مثل‌ سیل‌ و زلزله‌ و مقابله‌ با این‌ سوانح‌ نیازمند برنامه ریزی دقیق و ویژه ای است.

ـ طراحی‌ شهری‌

كه‌ به‌ طراحی‌ سه‌بعدی‌ شهر پرداخته‌ و محور توجه‌ آن‌ مناسبات‌ انسان‌ با محیط‌ فیزیكی‌ خود است‌. در واقع‌ در طراحی‌ شهری‌ انسان‌ با تمام‌ خصوصیات‌ جسمی‌، روحی‌ و معنویش‌ مطرح‌ است‌ و هدف‌ آن‌ نیز ارتقای‌ كیفیت‌ شهر می‌باشد.

توانایی های لازم رشته مهندسی شهرسازی

آشنایی با طراحی‌ و مفاهیم‌ هنری‌ مثل‌ روانشناسی‌ رنگ‌ها و علاقه مندی به مفاهیم‌ تكنیكی‌ و اصول‌ فنی‌ كار مثل‌ نقشه‌ برداری‌، رسم‌ فنی‌، پرسپكتیو، هندسه‌ فضایی‌، مدلسازی‌، ریاضی‌ و مسائل‌ انسانی‌ و اجتماعی‌ مثل‌ مبانی‌ جامعه‌شناسی‌ یک ضرورت اساسی برای دانشجویان این رشته می باشد.

افرادی که علاقه مند به تحصیل در این رشته می باشند باید به این نکته نیز توجه کنند که کارهای تحقیقاتی و عملی فراوانی برای این رشته برنامه ریزی گردیده است لذا باید به این امر علاقه مند بوده و از توانمندی های لازم را برخوردار باشند.

همچنین دانشجویان شهرسازی باید قبل از ورود از این مسئله آگاهی داشته باشند که که باید بخش اعظم زمانهای خود را به تحصیل در این رشته اختصاص دهند چرا که مطالعه‌ منظم ،كارهای‌ فیزیكی‌ گسترده‌ و برداشت‌های‌ میدانی‌ بسیار از شرایط این رشته دانشگاهی است.

موقعیت‌ شغلی رشته مهندسی شهرسازی در ایران‌

كشور ایران به‌ 50 هزار برنامه‌ریز شهری‌ و منطقه‌ای‌ جهت توسعه‌ شهری‌ و منطقه‌ای‌ نیاز دارد؛ اگرچه رسیدن به استانداردهای توسعه جهانی و جبران عقب ماندگی گذشته نیازمند سال ها کار تخصصی در این زمینه است، اما اکنون مسئولان کشوری به دلیل نداشتن درک درست از این رشته میان معماری و شهرسازی تمایز قائل نمی شوند و این موج می گردد که نقش کلیدی و مهم مهندسان شهرساز در برنامه ریزی شهری نادیده انگاشته شود.

چرا که یک معمار با دانش معماری خود از بررسی هم جانبه شهر عاجز بوده و نمی تواند به مطالعه همه جانبه یك‌ شهر یا یك‌ منطقه‌ با تمامی‌ ویژگی‌ها و خصوصیات‌ اجتماعی‌، انسانی‌، اقتصادی‌، فرهنگی‌ و فیزیكی‌ آن‌ بپردازد و در نتیجه در برنامه‌ریزی‌ یا طراحی‌ شهری‌ موفق‌ نخواهد بود.

برای قبولی در رشته مهندسی شهرسازی چه رتبه ای نیاز است؟

  • مشاهده رتبه قبول شدگان رشته مهندسی شهرسازی در سال 96

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.