راهنمای کامل رشته علوم ارتباطات اجتماعی

0 133

معرفی رشته علوم ارتباطات اجتماعی

رشته علوم ارتباطات اجتماعی به عنوان یکی از زیرشاخه های علوم اجتماعی در دانشگاه‌ها و مؤسسات‌ آموزش‌ عالی‌ سراسر دنیا تدریس‌ می‌شود. اگرچه این رشته سالهای زیادی است که در کشور ما تدریس می شود، اما هنوز نتوانسته است رشد و توسعه قابل توجهی داشته باشد.

گرایش های رشته علوم ارتباطات اجتماعی

این رشته در دو گرایش‌ روزنامه‌نگاری‌ و روابط‌ عمومی‌ ارائه می شود، که عمده دانشجویان در دانشگاه علامه طباطبایی پذیرش می شوند. از آنجایی که روزنامه نگاری با هنر و ادبیات‌، فرهنگ‌ و فلسفه‌، سیاست‌ و اقتصاد، صنعت‌ و تکنولوژی‌ ارتباط نزدیکی دارد، دانشجویان ‌در این‌ رشته‌ به مطالعه ی دروس‌ تئوری‌ و نظری‌ مانند مبانی‌ جمعیت‌شناسی‌، مبانی‌ روانشناسی‌، مبانی‌ فلسفه‌، مبانی‌ علم‌ اقتصاد، نظریه‌های‌ ارتباطات‌ اجتماعی‌ واندیشه‌های‌ سیاسی‌ در قرن‌ بیستم‌ می پردازند. دروس نظری و عملی همچون اصول‌ و تکنیک‌های‌ تهیه‌ خبر، مصاحبه‌، گزارش‌، روش‌ تحقیق‌، عکاسی‌ خبری‌، صفحه‌آرایی‌ و ویراستاری‌ در دستور کار این رشته قرار دارد.

دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ روابط‌ عمومی‌

اصول‌ روابط‌ عمومی‌ ، مدیریت‌ و روابط‌ عمومی‌، روابط‌ عمومی‌ عملی‌ ، تکنیک‌های‌ روابط‌ عمومی‌، اقناع‌ و تبلیغ‌ ، ارتباط‌ با مطبوعات‌، ارتباطات‌ شفاهی‌.

توانایی‌های‌ لازم برای تحصیل در رشته علوم ارتباطات اجتماعی

دانشجوی‌ روزنامه‌نگاری‌ باید از ذوق‌ و استعداد نویسندگی‌ برخوردار باشد، چرا که توانایی نوشتن اولین شرط موفقیت در این رشته می باشد.

کنجکاوی‌، تیزبینی‌ و نکته‌سنجی‌ ، داشتن‌ ضریب‌ هوشی‌ بالاتر از متوسط‌ جامعه‌، توانایی‌ جوشش‌ با طبقات‌ مختلف‌ مردم‌ و صبر و حوصله‌ زیاد از دیگر ویژگی های لازم جهت موفقیت در این رشته می باشد. دانشجویان این رشته باید از حافظه‌ای‌ بیش‌ از حد‌ متوسط‌ جامعه برخوردار باشند تا در هنگام مصاحبه با مشکل روبه رو نگردند.

یادآوری این نکته ضروری است که رشته علوم ارتباطات اجتماعی، علاوه‌ بر ویژگی‌های‌ لازم‌ برای‌ یک‌ روزنامه‌نگار باید از توان‌ تجزیه‌ و تحلیل‌ بالا، قدرت‌ ریسک‌، توان‌ کارهای‌ اجرایی و قدرت‌ سخنوریی برخوردار باشند.

موقعیت‌ شغلی‌ رشته علوم ارتباطات اجتماعی در ایران

اگرچه در حال حاضر رسانه ها در کشور ایران نقش مهمی را در تمام امور برعهده دارند، اما بسیاری از دانش آموختگان این رشته نمی توانند در حیطه تخصصی خود مشغول فعالیت شوند. دلیل بیکاری فارغ التحصیلان این رشته به دو عامل برمی گردد. عامل اول همان سیستم دولتی است که فعالیت در این حوزه را برای افراد متخصص با مشکل روبه رو می سازد. چرا که ورود به بسیاری از سازمانهای دولتی کار بسیار دشواری است.

اما با حضور رسانه های خصوصی به خصوص گسترش رسانه های مجازی در چند سال اخیر نمیتوان تنها ساختار را نشانه گرفت. بلکه باید گفت متأسفانه در طول دوره تحصیل این رشته، دانشجویان به صورت نظری با بسیاری از مباحث آشنا می شوند و واحدهای عملی در این رشته بسیار محدود می باشد.

اگر این محدودیت در طرح درس رشته علوم ارتباطات اجتماعی در ایران را با بی میلی و یا حتی بی اطلاعی بسیاری از دانشجویان در انتخاب این رشته جمع کنیم، به این نکته پی خواهیم برد که دانشجویان این رشته در طول دوران تحصیل نه محیط اکادمیک به آنها فرصتی برای کار می دهد و نه خود تمایلی به فعالیت عملی دارند. از این رو، پس از پایان تحصیلات با افرادی مواجه می شویم که در این حوزه از کمترین تخصص برخوردار بوده و توانایی فعالیت در این حوزه را ندارند.

بنابراین، دانشجویان این رشته باید بدانند که در صورت داشتن استعداد و پشتکار به راحتی می توانند در این حوطه مشغول فعالیت شوند و به موفقیت دست یابند.

برای قبولی در رشته علوم ارتباطات اجتماعی چه رتبه ای نیاز است؟

  • مشاهده رتبه قبول شدگان رشته علوم ارتباطات اجتماعی در سال 96

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.