راهنمای کامل رشته مهندسی رباتیک

0 110

معرفی رشته مهندسی رباتیک

در دنیای امروز ماشین ها جایگزین بسیاری از کارهای یدی انسانی گشته اند و انسان ها همواره به دنبال راه حل بهتر برای اختراع ماشین هایی هستند که رفاه و آرامش برای بشر به ارمغان بیاورد و از حجم کارهای انسان بکاهد.

کاربرد ربات ها در صنایع از دیگر اختراعات بشری است که از سویی توانسته است از دغدغه های بشر در این زمینه بکاهد و از سویی دیگر موجب اعتراض های مدنی فراوانی گردیده است. چرا که امروزه با دانش نوین انسانی ربات ها بسیار دقیق  تر از یک انسان می توانند تمام وظایف یک انسان را برعهده گیرند و با پیشرفت روزافزون این صنعت جایگاه کارگران نیز به خطر خواهد افتاد. اما علاوه بر حضور ربات ها در کارخانه ها و جایگزین شدن آن به جای انسان، ربات ها در برخی محیط‌های خطرناک نظیر فضا، عمق زمین، ته دریا، محیط‌های شیمیایی و دارای رادیواکتیو، نقش مؤثری در پیشبرد علم و تکنولوژی دارند، چرا که یک انسان هیچ گاه نمی تواند در این امر به بشر کمک نماید.

بنابراین، مهندسی رباتیک با بهره‌گیری از امکانات و توانایی‌های مجموعه‌های برق و مکانیک دانشگاه‌ها جهت تربیت نیروهای متخصص در این زمینه تأسیس شده است.

درس‌های رشته مهندسی رباتیک در طول تحصیل

دروس اصلی

زبان تخصصی، الکترومغناطیس، ریاضی مهندسی، کارگاه برق، کارگاه جوشکاری و ورق‌کاری، کارگاه ماشین‌ابزار و ابزارسازی، نقشه‌کشی صنعتی، استاتیک، مقاومت مصالح، طراحی اجزاء، دینامیک، دینامیک ماشین‌، مکانیک سیالات، مدارهای الکتریکی، ماشین‌های الکتریکی مستقیم و متناوب، مدارها منطقی، تجزیه و تحلیل‌ سیستم‌ها، سیستم‌های کنترل خطی، پروژه کارشناسی، کارآموزی، ریاضی، معادلات دیفرانسیل، برنامه‌سازی کامپیوتر، محاسبات عددی، فیزیک.

برای قبولی در رشته مهندسی رباتیک چه رتبه ای نیاز است؟

  • مشاهده رتبه قبول شدگان رشته مهندسی رباتیک در سال 96

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.