راهنمای کامل رشته روانشناسی

0 190

معرفی رشته روانشناسی

در گذشته، در جوامعی مثل ایران مردم جهت پیشگیری از بیماری هایی که در برخی موارد منجر به مرگ یا نقص عضو با فلج می شد، همکاری لازم را با حکومت انجام نمی دادند و به همین دلیل خسارت های جبران ناپذیری به خانواده ها و جامعه وارد می شد. اما امروزه با پیشرفت دانش پزشکی و آگاهی مردم پیشگیری جایگزین درمان گشت و بسیاری از هزینه های مالی و جانی در زمینه ی بیماری ها کاهش یافت.

اگرچه امروزه با توسعه ی دانش و آگاهی در بیشتر مناطق جهان و کشور ایران، پیشگیری، جایگزین درمان بیماری های جسمی گشته است، اما هنوز مردم نسبت به درمان بیماری های روحی خود مقاومت نشان می دهند. به همین دلیل، در کشورهایی همچون ایران که مردم هنوز به آگاهی در این زمینه دست نیافته اند، با مشکلات  عدیده ای روبه رو هستیم.

اگرچه در گذشته علم روانشناسی به صورت کلاسیک آن، بیشتر به جنبه های ذهنی و عصب شناختی می پرداخت و شاید دانش آموزان علوم انسانی، نظریات پیاژه و اریکسون را به خاطر داشته باشند که بسیار جنبه محض داشته، اما امروزه علم روانشناسی تحولات عظیمی را پیموده است.

روانشناسی از یک علم فرد نگر که گاهی به زیست شناسی نزدیک می گردید، کمی فاصله گرفته و به انسان در جامعه توجه می کند. چرا که امروزه دانشمندان دریافته اند که انسان محصول اجتماع خود می باشد و این رفتارهای اجتماعی است که حتی می تواند در عملکرد سلولهای بدن تأثیرگذار باشد. از این رو، روانشناسی به عنوان یک علم به کمک انسان ها می آید تا به درمان بیماری های روحی فرد کمک نماید.

گرایش های رشته روانشناسی

رشته روانشناسی با دانش‌های فلسفه، جامعه‌شناسی، عصب شناسی، فیزیولوژی و به طور کلی دانش‌هایی که مربوط به علوم انسانی هستند هم مرز است. این رشته در مقطع‌ کارشناسی‌ به چهار گرایش‌ بالینی‌، آموزش‌ کودکان‌ استثنایی‌، صنعتی‌ و سازمانی‌ و عمومی‌تقسیم می شود، که در ادامه به توضیح آن می پردازیم.

روانشناسیی بالینی

این شاخه از رشته روانشناسی به‌ افرادی‌ که‌ دچار رفتارهای‌ نابهنجاری‌ مثل‌ افسردگی‌، اضطراب‌، وسواس‌، و غیره‌ هستند، خدمات‌ تشخیص‌ و درمان‌ (روان‌ درمانی‌) را ارائه‌ می‌دهد. تشخیص‌، درمان‌ و پیشنهاد روش‌هایی‌ برای‌ پیشگیری‌ از معضلات‌ و ناهنجاری‌های‌ رفتاری‌ از وظایف یک روانشناس بالینی می باشد.

یک روانشناس بالینی با توجه به علاقه و توانایی‌اش می‌تواند در هر یک از چهار زمینه زیر به فعالیت بپردازد: کشف ماهیت بیماری‌های روانی و روش درمان افراد مبتلا (در مواردی این کار با مشارکت روانپزشک انجام می‌شود، چرا که در مواردی با تجویز دارو روند درمان بهتر پیش می‌رود و تجویز دارو بر عهده روانپزشک می‌باشد).

روانشناس بالینی برای روان درمانی از رویکردهای متفاوتی مانند رفتار درمانی، روانکاوی، شناخت درمانی و … استفاده می‌کند.

روانشناسی‌ صنعتی‌ و سازمانی

روانشناسی در این حوزه از کار خود، به کمک علم مدیریت می آید. درحقیقت، روانشناسان می توانند از داده های علم روانشناسی استفاده نمایند و به یافتن راه حل مناسب جهت افزایش بازده ی کار در سازمان ها و صنایع به کارفرمایان کمک نمایند.

عوامل‌ عدم‌ تفاهم‌ بین‌ کارفرما و کارگر ، در این شاخه از روانشناسی مورد بررسی قرار می گیرد.

برای مثال، ناسا با بهره گیری از کمک روانشناسان صنعتی سازمانی و برگزاری جلسات منظم توجیهی برای فضانوردان، تلاش دارد تیم های فضانوردی خود را از لحاظ روانی ارتقا بخشد.

بر اساس این آموزش ها فضانوردان تکنیک های کار گروهی، روشهای مشورت کردن و تصمیمگیری جمعی، انتخاب صحیح ترین تصمیم در کوتاهترین زمان، حفظ آرامش در وضعیتهای بحرانی و…را می آموزند. این پروژه جالب و مهیج در سال جاری میلادی به شکل رسمی آغاز شده و به نظر می رسد مورد توجه فضانوردان نیز قرار گرفته است.

روانشناسی‌ عمومی

‌ در این شاخه از روانشناسی، کلیات‌ روانشناسی‌ مورد بررسی قرار می گیرد. روانشناسان در روانشناسی عمومی، در زمینه ی انجام تست ها و ارزیابی های مختلف نیز آموزش می بینند. این ارزیابی ها در جهت تشخیص شرایط یا شناسایی الگوهای مشخص فکری، رفتاری یا عاطفی همچنین برای سنجش مهارت های فکری افراد، قدرت درک، پس بردن به ضعف ها، ویژگی های شخصیتی، اولویت های شغلی و استعدادها و عملکرد عصب روان شناختی آن ها به کار گرفته می شوند.

روانشناسی‌ و آموزش‌ کودکان‌ استثنایی

اگر به جمعیت کشورمان نگاهی بیندازیم، میبینیم هرساله کودکانی متولد می شوند که از نظر جسمی و ذهنی دچار معلولیت های مختلف می باشند. تحقیقات نشان می‌دهد وقتی خانواده‌ای دارای فرزند استثنایی می‌شود، اولین اثرش به صورت افسردگی و انزوای والدین آشکار می‌گردد. بعد از آن خود فرد استثنایی است که در آینده مشکلات زیادی را برای نظام آموزش و پرورش و سایر دستگاه‌ها و خودش فراهم می‌کند.

لذا لازم است تا این رشته به صورت جدی بسط و گسترش یابد تا جامعه و خانواده از آثار منفی آن برکنار بمانند. البته لازم به تذکر است که کودکان تیزهوش و سرآمد نیز جزء کودکان استثنایی به شمار می‌روند که به آموزش‌های خاصی نیازمندند. بنایراین، این گرایش به منظور پژوهش، تشخیص و بازتوانی کودکان استثنایی – اعم از نابینا، ناشنوا، حسی- حرکتی، ناسازگار و … فعالیت می‌کند. ‌

متخصصان این رشته از یافته‌های‌ روانشناسی‌، در رابطه‌ با کودکان‌ استثنایی‌ (تیزهوشان‌ و معلولین‌ جسمانی‌) استفاده می نمایند.

توانایی‌های‌ لازم برای تحصیل در رشته روانشناسی

از آنجایی که بسیاری از مباحث روانشناسی با زیست شناسی در ارتباط می باشد، دانشجویان این رشته باید در دروس زیست‌شناسی‌ و شیمی از توانایی بالایی برخوردار باشند.‌ دانشجویان‌ این‌ رشته‌ از بین‌ دو گروه‌ آزمایشی‌ علوم‌انسانی‌ و علوم‌تجربی‌ پذیرفته‌ می‌شوند. آمار و ریاضی‌ و زبان‌ انگلیسی‌ به دلیل کاربردشان در این رشته، برای دانشجویان این رشته از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و دانشجویان باید در این زمینه توانمند باشند.
آگاهی از مشکلات و مسائل جامعه و برخورداری از دید عمیق، یکی دیگر از ویژگیهای مهم جهت موفقیت در این رشته می باشد.

موقعیت‌ شغلی‌ رشته روانشناسی در ایران

امروزه‌ روانشناسی‌ با همه‌ جنبه‌های‌ زندگی‌ ما ارتباط‌ دارد و هر اندازه‌ که‌ جامعه‌ پیچیده‌تر شود، روانشناسی‌ نیز نقش‌ مهمتری‌ در حل‌ مسائل‌ آدمی‌ برعهده‌ می‌گیرد. این‌ به‌ معنای‌ فرصت‌های‌ شغلی‌ متنوع‌ و گسترده‌ برای‌ فارغ‌التحصیلان‌ رشته‌ روانشناسی‌ است‌.

به‌ گفته‌ کارشناسان‌ این‌ رشته‌، آینده‌ رشته روانشناسی در کشور ما روشن‌ و امیدبخش‌ است‌ و فارغ‌التحصیلان‌ این‌ رشته‌ باید آینده‌ خود را در فردا ببینند. چون‌ کشور ما یکی‌ از کشورهای‌ در حال‌ توسعه‌ است‌ و بدون‌ بهره‌گیری‌ از شاخه‌های‌ مختلف‌ روانشناسی‌ نمی‌تواند توسعه‌ همه‌ جانبه‌ داشته‌ باشد. از سوی‌ دیگر کشور ما، کشور جوانی‌ است‌ و امروزه‌ یکی‌ از دغدغه‌های‌ خانواده‌ها، حفظ‌ بهداشت‌ روانی‌ و بالا بردن‌ سطح‌ دانش‌ فرزندانشان‌ می‌باشد، که‌ این‌ دو مهم‌ نیز به‌ یاری‌ شاخه‌های‌ مختلف‌ روانشناسی‌ از جمله‌ روانشناسی‌ رشد و روانشناسی‌ تربیتی‌ امکان‌پذیر است‌.

البته‌ در حال‌ حاضر فارغ‌التحصیلان‌ این‌ رشته‌ بیشتر‌ جذب‌ آموزش‌ و پرورش‌ می‌شوند یا در شرکت‌ها و سازمان‌ها به‌ عنوان‌ کارشناس‌ روانشناسی‌ فعالیت‌ می‌کنند و عده‌ای‌ نیز به‌ عنوان‌ دستیار متخصص‌ روانشناسی‌ بالینی‌ یا روانپزشک‌ مشغول‌ به‌ کار هستند.

درس‌های‌ رشته روانشناسی در طول‌ تحصیل

دروس‌ مشترک‌ در‌ گرایش‌های مختلف رشته روانشناسی

روانشناسی‌ عمومی‌، علم‌النفس‌ از دیدگاه‌ دانشمندان‌ اسلامی‌، آمار توصیفی‌، فیزیولوژی‌ عمومی‌، کلیات‌ فلسفه‌، مبانی‌ جامعه‌شناسی‌، روانشناسی‌ احساس‌ و ادراک‌، متون‌ روانشناسی‌ به‌ زبان‌ خارجی‌، آمار استنباطی‌، روش‌ تحقیق‌ در روانشناسی‌، روانشناسی‌ فیزیولوژیک‌، روانشناسی‌ تجربی‌، روانشناسی‌ رشد، روانشناسی‌ یادگیری‌، روانشناسی‌ تربیتی‌، روانشناسی‌ اجتماعی‌، روانسنجی‌، انگیزش‌ و هیجان‌، شخصیت‌، آسیب‌شناسی‌ روانی‌، بهداشت‌ روانی‌، روانشناسی‌ مرضی‌ کودک‌، تاریخچه‌ و مکاتب‌ روانشناسی‌.

دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ روانشناسی‌ بالینی‌

کاربرد مقدماتی‌ روش‌های‌ تشخیص‌ بالینی‌، کاربرد مقدماتی‌ روش‌های‌ درمان‌، مصاحبه‌، سمینار مسائل‌ روانشناسی‌ بالینی‌ در جهان‌ و ایران‌، پژوهش‌های‌ عملی‌ در روانشناسی‌ بالینی‌، روانشناسی‌ پویایی‌ گروه‌، کلیات‌ روانپزشکی‌، بررسی‌ مقدماتی‌ نظریه‌های‌ روان‌ درمانی‌، روانشناسی‌ مشاوره‌ و راهنمایی‌، روانشناسی‌ کودکان‌ استثنایی‌.

دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ روانشناسی‌ عمومی‌

طرح‌ها و‌ پژوهش‌های‌ آزمایشگاهی‌، مقدمات‌ نورو بسیکولوژی‌، ارزشیابی‌ شخصیت‌، روانشناسی‌ مشاوره‌ و راهنمایی‌، روانشناسی‌ هوش‌ و سنجش‌ آن‌، تفکر و زبان‌، روانشناسی‌ پویایی‌ گروه‌، روانشناسی‌ کودکان‌ استثنایی‌، سمینار در مسائل‌ روانشناسی‌ عمومی‌، اختلالات‌ یادگیری‌، روانشناسی‌ جنایی‌، پژوهش‌های‌ عملی‌ در روانشناسی‌ عمومی‌.

دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ روانشناسی‌ استثنایی‌

روانشناسی‌ مشاوره‌ و راهنمایی‌، نظریه‌ها و کاربرد آزمون‌های‌ شناختی‌، روانشناسی‌ کودکان‌ تیزهوش‌ و روش‌های‌ آموزش‌ آنها، روانشناسی‌ کودکان‌ عقب‌مانده‌ و روش‌های‌ آموزش‌ آنها، اختلالات‌ تکلم‌ و گفتار درمانی‌، روانشناسی‌ تدریس‌ به‌ کودکان‌ ناشنوا، روانشناسی‌ تدریس‌ به‌ کودکان‌ نابینا، متون‌ روانشناسی‌ کودکان‌ استثنایی‌ به‌ زبان‌های‌ خارجی‌، بهداشت‌ روانی‌ کودکان‌ استثنایی‌ و خانواده‌، زمینه‌ پیشگیری‌ از تولد کودکان‌ عقب ‌افتاده‌، روانشناسی‌ کودکان‌ ناسازگار، روش‌های‌ تغییر و اصلاح‌ رفتار کودکان‌، سمینار مسائل‌ کودکان‌ استثنایی‌ در جهان‌ و ایران‌، پژوهش‌های‌ عملی‌ در روانشناسی‌ و آموزش‌ کودکان‌ استثنایی‌.

برای قبولی در رشته روانشناسی چه رتبه ای نیاز است؟

  • مشاهده رتبه قبول شدگان رشته روانشناسی در سال 96

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.