راهنمای کامل رشته علوم سیاسی

0 260

معرفی رشته علوم سیاسی

آلن بدیو میگوید: «من چهار حوزه می‌شناسم که حقیقت در آن‌ها خود را عیان می‌کند، همان‌هایی که من چهار رویه برساختن حقیقت نامیده‌ام. هنر، عشق، سیاست و علم.

خواست من از جوان‌ها این است که در این چهار شرط سیر کنند: با هنر در تمام اشکالش مواجه شوند؛ در عشق وفادارانه وارد شوند و برای مدتی طولانی بمانند؛ و در عمل سیاسیِ ساختن جهانی عادلانه، جهانی غیر از آنچه هست، مشارکت ورزند؛ و تا این اندازه از علم بی‌خبر نباشند، آن را به دست تکنولوژی یا سرمایه نسپارند».

این سخن به خوبی اهمیت سیاست را در ساختن جهان روشن می سازد و ما را به این علم که در بیشتر اوقات از آن تعاریفی خوب نشنیده ایم، خوشبین تر می کند.
درواقع، سیاست و سیاستمداری در لغت کاربردهای متنوعی دارد، مهمترین آنها پرورش، پروراندن، ریاست، سرپرستی، فرمان، دستور، امر و نهی و تدبیر امور است.

ابو حامد غزالی می‌گوید: سیاست است که وسایل زندگی انسان را در جامعه در دسترس او قرار می‌دهد، زیرا تنها در نوع زندگی گروهی است که آدمیان می‌توانند به یکدیگر کمک و یاری کنند و بدین وسیله، وسایل معیشت‌شان را سامان داده و بهبود بخشند، علمی که زیست مسالمت‌آمیز و سودمند را در عرصه‌های گوناگون (مادی و معنوی) زندگی‌ سامان دهد، سیاست است. بنابراین، علم سیاست به تحلیل و بررسی جنبه های سیاسی پدیده های اجتماعی نظر دارد.

تحلیل سیاسی به انسان کمک می کند تا جهانی را که در آن زندگی می کند بهتر بشناسد و از میان شقوق گوناگون پیش روی خویش بهترین را انتخاب کند و بالاخره موفق شود به تغییرات کوچک و بزرگ که هر کدام یکی از جنبه های لاینفک زندگی می باشند، تأثیر بیشتر ببخشد.

سیاست حساس ترین حوزۀ فعالیت انسان در جامعه است و سخت تحت تأثیر فرهنگ، اندیشۀ مردم، منافع و نظریات گروهی و شخصی و عوامل اقتصادی هر جامعه قرار دارد و خود نیز بر آن تأثیر می گذارد.

در پرتو این تعریف از سیاست می توان « علم سیاست» را نیز چنین تعریف کرد: علم سیاست، رشته ای از آگاهی اجتماعی است که وظیفۀ آن شناخت منظم اصول و قواعد حاکم بر روابط سیاسی میان نیروهای اجتماعی در داخل یک کشور و روابط میان دولت ها در عرصۀ بین المللی است.

این رشته از آگاهی و دانش اجتماعی، کارکرد اصول و قواعد حاکم بر روابط میان نیروهای اجتماعی را کشف می کند و چگونگی کارکرد آن ها را نیز آموزش می دهد. علم سیاست برای کشف این اصول و قواعد، به طور کلی سازمان و عملکرد حکومت ها، احزاب سیاسی و گروه های ذی نفوذ، نهادهای اجتماعی و اندیشه های سیاسی را بررسی می کند.

از لحاظ روابط بین الملل نیز به مطالعه ی مؤسسات و سازمانهای بین المللی، سیاست و حکومت در کشورهای گوناگون، دیپلماسی عمومی، روابط بین الملل، حقوق بین الملل، و سیاست خارجی کشور می پردازد.

علم سیاست با رشته‌های دیگر هم تداخل دارد؛ از جمله، اقتصاد، حقوق، روان‌شناسی، تاریخ، مردم شناسی، حقوق اداری، سیاست عمومی، سیاست ملی، ارتباطات بین‌الملل، سیاست تطبیقی، جامعه‌شناسی، مؤسسات سیاسی و نظریه‌های سیاسی.

گرایشهای رشته علوم سیاسی

  • دانش‌ حکومت‌ کردن‌ و نهادهای‌ سیاسی‌
  • نظریات‌ سیاسی‌
  • روابط‌ و سیاست‌ بین‌الملل‌.

توانایی‌های‌ لازم‌ برای تحصیل در رشته علوم سیاسی

دانشجویان این رشته باید به مسائل سیاسی و امور مربوط به آن علاقه داشته باشند و از یک دید عمیق و نیز در این عرصه برخوردار باشند. چرا که رشته علوم سیاسی با مسائل روز و پیچیده ای در ارتباط است، که اگر دانشجوی این رشته از آگاهی و دانش کافی در این زمینه برخوردار نباشد، ممکن است در این کارزار ناکام بماند.

ارتباط و تعامل با اقشار جامعه‌ جهت درک باورها و ارزش های مردم در امور سیاسی و اجتماعی جهت پیشبرد اهداف سیاسی سیاستمداران از اهمیت بالایی برخوردار است، که دانشجویان علوم سیاسی باید در این زمینه هوشیار باشند تا بتوانند با به دست آوردن توانایی لازم در این عرصه در امور سیاسی مشغول فعالیت شوند و سیاستمداران از دانش آن ها استفاده نمایند.

داوطلبان‌ کنکور سراسری‌ در صورتی‌ در این‌ رشته‌ موفق‌ می‌شوند که‌ کتب‌ تاریخی‌ به ویژه تاریخ‌ سیاسی‌ را دوست‌ داشته‌ باشند و فلسفه‌ را با علاقه‌ بخوانند.

موقعیت‌ شغلی‌ رشته علوم سیاسی ایران

استخدام در بخش‌های‌ سیاسی‌ و حقوقی‌ سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها و همچنین‌ در صدا و سیما، بخشی از فرصت های شغلی این دانشجویان می باشد. اگرچه بسیاری از دانشجویان این رشته برای اشتغال با مشکل روبه رو هستند، اما اگر دانشجویی در این رشته توانمند باشد و از قدرت فن بیان و نوشتن خوبی برخوردار باشد، می تواند در بخش های خصوصی به خصوص نشریات و خبرگزاری ها مشغول فعالیت شود.

درس‌های‌ رشته علوم سیاسی در طول‌ تحصیل

مبانی‌ علم‌ سیاست‌، مبانی‌ علم‌ حقوق‌، مبانی‌ علم‌ اقتصاد، مبانی‌ جامعه‌شناسی‌ عمومی‌، روش‌ تحقیق‌ در علوم‌ سیاسی‌، حقوق‌ اساسی‌ (کلیات‌)، حقوق‌ اساسی‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌، مبانی‌ اندیشه‌های‌ سیاسی‌ در اسلام‌، حقوق‌ بین‌الملل‌ اسلام‌، نظام‌ سیاسی‌ و دولت‌ در اسلام‌، اندیشه‌های‌ سیاسی‌ در اسلام‌ و ایران‌، جنبش‌های‌ اسلامی‌ معاصر، تحولات‌ سیاسی‌ و اجتماعی‌ ایران‌ ، انقلاب‌ اسلامی‌ ایران‌، تاریخ‌ روابط‌ خارجی‌ ایران‌ از قاجاریه‌ تا دوران‌ معاصر، سیاست‌ خارجی‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌، مسائل‌ اقتصادی‌ و سیاسی‌ نفت‌ در ایران‌، حقوق‌ اداری‌، خلیج‌فارس‌ و مسائل‌ آن‌، مسائل‌ سیاسی‌ و اقتصادی‌ جهان‌ سوم‌، اصول‌ روابط‌ بین‌الملل‌، تاریخ‌ روابط‌ بین‌الملل‌ از 1871 تا 1945، سازمان‌های‌ بین‌المللی‌.

تاریخ‌ اندیشه‌های‌ سیاسی‌ در غرب‌ از قبل‌ از افلاطون‌ تا قرن‌ بیستم‌، اندیشه‌های‌ سیاسی‌ در قرن‌ بیستم‌، دیپلماسی‌ و رفتار سیاسی‌ در اسلام‌، حقوق‌ بین‌الملل‌ عمومی‌، فن‌ دیپلماسی‌ و آداب‌ کنسولی‌، حقوق‌ بین‌الملل‌ خصوصی‌، تئوری‌های‌ انقلاب‌، شناخت‌ ماهیت‌ و عملکرد آمپریالیسم‌، سیر قدرت‌ در دریاها، نوسازی‌ و دگرگونی‌ سیاسی‌، جامعه‌شناسی‌ سیاسی‌، سیاست‌ خارجی‌ قدرت‌های‌ بزرگ‌، مسائل‌ نظامی‌ و استراتژیک‌ معاصر، تاریخ‌ تحول‌ دولت‌ در اسلام‌، متون‌ سیاسی‌ به‌ زبان‌ خارجی‌.

برای قبولی در رشته علوم سیاسی چه رتبه ای نیاز است؟

  • مشاهده رتبه قبول شدگان رشته علوم سیاسی در سال 96

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.