راهنمای کامل رشته فلسفه

0 109

معرفی رشته فلسفه

شکی نیست ک در میان مجموعه علوم بشری، فلسفه از جایگاهی خاص و ویژه برخوردار است و به خاطر همین ویژگی است که قدمت آن به بیش از دو هزار و پانصد سال پیش باز می‏ گردد.

دانش تجربی روشی دارد که در خود آن دانش از آن بحث نمی‌شود و در فلسفه از آن بحث می‌شود. همچنین در هر شاخه ای از دانش پیش‌فرض هایی وجودشناختی دارد، که برای اثبات آنها به بحثهای فلسفی نیاز است. لذا اغلب گفته شده که فلسفه مادر علوم است.

نگاهی کلی به فلسفه درغرب

واژه فلسفه (philosophy) یا فیلوسوفیا از دو بخش تشکیل شده است. فیلو به معنی دوستداری و سوفیا به معنی دانایی. اولین کسی که این کلمه را به کار برد، فیثاغورث بوده است که وقتی از او سئوال کردند که آیا تو فرد دانایی هستی؟ جواب داد : نه، اما دوستدار دانایی(فیلوسوفر)هستم. بنابراین واژه فلسفه در اولین روزهای پیدایش به معنای عشق ورزیدن به دانایی بوده است .

مهد اصلی فلسفه، در یونان بوده و اساسا نیروهای فکری بشر نیز در آنجا بسط و توسعه پیدا کرده ‏اند. در حقیقت شناخت فلسفه (غرب)با موجودیت یونان معنا پیدا می ‏کند و خود هایدگر نیز، در بعضی از آثارش از جمله در مقدمات «فلسفه چیست»، به آن اشاره می ‏کند. همه انسانها یک دید کلی درباره این جهانی که در آن زندگی می ‏کنند، دارند و تفکر پایه و اساس آن جهان بینی خاص است.

صرف نظر از تصورات گوناگونی که درباره فیلسوف و فلسفه وجود دارد، باید از نظر دور نداشت که فیلسوف همواره خود را موظف می‏ داند، درباره آنچه در جهان اطراف او می‏ گذرد، تعقل کند و واقعیت ها را از چیزهای بی پایه و اساس دور سازد.

در حقیقت، فیلسوف با مطالعه انتقادی دقیق خود می‏ کوشد تا آگاهی و عقاید انسان ها را درباره جهان به طور کلی و درباره انسان به طور خاصی مورد ارزش‏یابی قرار دهد. فیلسوف درباره ی مسایل و امور معین به شکل معین و خاصی فکر می‏ کند و با بهره گیری از همان اصول معین و دقیق به کشفیاتی نیز دست پیدا خواهد کرد.

رشته‌ فلسفه‌ یک‌ رشته‌ آموزشی‌ است‌ که‌ دنبال پاسخ به پرسش‌های‌ بنیادین افراد ‌ درخصوص ‌ وجود، هستی‌، جهان‌ پیرامون‌ انسان‌ و حقیقت‌ انسان‌ می باشد. گاهی انسان برای پاسخ دادن به پرسش های خود به ارزش‌های‌ دینی‌ و معنوی‌ مراجعه می کند که‌ همان‌ فلسفه‌ دینی‌ نام دارد و گاهی به‌ ارزش‌های‌ اخلاقی‌ و مبانی‌ ارزش‌های‌ اخلاقی‌ بر می گردد، که‌ به‌ عنوان‌ فلسفه‌ اخلاق‌ آن‌ را می‌شناسیم‌ و گاه‌ مبانی‌ نظام‌ حکومتی‌ را در برمی‌گیرد، که‌ همان‌ فلسفه‌ سیاسی‌ است‌ و گاهی‌ نیز شامل‌ مبانی‌ هنر و زیباشناسی‌ و موضوعاتی‌ از این‌ دست‌ می‌شود.

دانشجویان در دوره‌ کارشناسی‌ رشته‌ فلسفه‌، به مطالعه ی تاریخ‌ فلسفه‌ غرب می پردازند و ‌در کنار بررسی فلسفه غرب، فلسفه‌ اسلامی و فلسفه یونان را نیز از نظر می گذرانند.‌ در دانشگاه های کشور رشته فلسفه به دو گرایش فلسفه اسلامی و فلسفه غرب تقسیم شده است که رشته فلسفه در معنای عام آن به فلسفه غرب می‌پردازد، رشته الهیات گرایش فلسفه اسلامی، فلسفه و حکمت اسلامی را مورد بررسی قرار می‌دهد.

آنچه در این دو رشته تدریس می گردد، از نظر ماهیت دورس تفاوت هایی باهم دارد. در رشته ی فلسفه غرب، تاریخ فلسفه غرب از اهمیت بالایی برخوردار است و یک سیر مطالعات تاریخی در این رشته وجود دارد. اما در رشته فلسفه اسلامی به آموزش مکاتب فلسفی مثل فلسفه مشّاء، اشراق یا ملاصدرا می پردازد.

اگرچه این دو رشته کاملاً از هم جدا می باشند، اما دانشجویان فلسفه غرب واحدهایی را در زمینه فلسفه اسلامی و دانشجویان فلسفه اسلامی، واحدهایی را در زمینه فلسفه غرب می‌گذرانند.

توانایی‌های‌ لازم‌ برای تحصیل در رشته فلسفه

اگرچه فلسفه‌ یکی از زیرشاخه های علوم انسانی محسوب می شود، اما آشنایی‌ اولیه‌ با ریاضیات‌ و مباحث‌ ریاضی‌ یکی از مهمترین شرط های موفقیت در این رشته می باشد. دانشجویان این رشته باید به فلسفه علاقه داشته باشند، چرا که اگر کسی با بی میلی وارد این رشته شود، موفق نخواهد بود.

ماهیت نظری و محض رشته فلسفه که نیاز به ساعت ها تفکر و تعقل در امور مختلف دارد و برای کسانی که به این مباحث علاقه ای ندارند و یا به کار عملی علاقه مند نیستند، کلافه کننده به نظر می رسد. تسلط به زبان‌ انگلیسی‌ برای‌ دانشجویان‌ فلسفه‌ غرب‌ و آشنایی‌ به زبان‌ عربی‌ برای‌ دانشجویان‌ فلسفه‌ اسلامی‌ ضروری‌ است.

موقعیت‌ شغلی‌ رشته فلسفه در ایران

اگرچه فلسفه در اعتلای تفکر و فرهنگ یک سرزمین نقش تعیین کننده دارد، اما مسئولان کشور ما از اهمیت این رشته غافل گشته اند و موقعیت شغلی دانش آموختگان این رشته بسیار محدود می باشد. چراکه کارشناسان این رشته حتی در آموزش و پرورش، که متعارف‌ترین‌ زمینه‌ کاری‌ برای‌ یک‌ لیسانس‌ فلسفه‌ است‌، استخدام نمی شوند.

بنابراین، دانشجویان رشته فلسفه پس از پایان تحصیل خود می توانند به عنوان استاد و معلم‌ فلسفه‌ به‌ تدریس‌ فلسفه‌ مشغول شوند. مراکز پژوهشی همچون دایره المعارف‌ها و پژوهشگاه‌ علوم‌انسانی‌ می تواند بازار کار مناسبی برای فارغ‌التحصیلان‌ فوق‌لیسانس‌ و دکترای‌ فلسفه‌ باشد.

اگرچه افرادی که دارای مدرک کارشناسی فلسفه‌ هستند، در صورتی‌ که‌ فعال‌ و علاقه‌مند باشد، می‌توانند به‌ عنوان‌ دستیار پژوهشگر در بعضی‌ از این‌ مراکز مشغول‌ به‌ کار گردند.

درس‌های‌ رشته فلسفه در طول‌ تحصیل

دروس‌ اصلی‌ و تخصصی‌

منطق‌ قدیم‌، منطق‌ جدید، منتخب‌ متون‌ کلامی‌ و فلسفی‌، تاریخ‌فلسفه‌اسلامی‌، علم‌ کلام‌، فلسفه‌ اسلامی‌، فلسفه‌ اخلاق‌ در تفکر غربی‌، اخلاق‌ در تفکر اسلامی‌، عرفان‌ نظری‌، تاریخ‌ فلسفه‌ یونان‌، تاریخ‌ فلسفه‌ قرون‌ وسطی‌ تا رنسانس‌، تاریخ‌ فلسفه‌ از “بیکن” تا “هیوم”‌، تاریخ‌ فلسفه‌ از “کانت” تا نیمه‌ دوم‌ قرن‌ نوزدهم‌، تاریخ‌ فلسفه‌ جدید و معاصر، فلسفه‌ معاصر و مکاتب‌ جدید قرن‌ بیستم‌، متون‌ فلسفی‌ به‌ زبان‌ خارجی‌، متون‌ فلسفی‌ به‌ زبان‌ عربی‌ ، متافیزیک‌ در غرب‌، فلسفه‌ علوم‌.

برای قبولی در رشته فلسفه چه رتبه ای نیاز است؟

  • مشاهده رتبه قبول شدگان رشته فلسفه در سال 96

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.