راهنمای کامل رشته داروسازی

جهت مشاوره تحصیلی تلفنی درباره رشته داروسازی با مشاوران بهگام تماس بگیرید

0 630

معرفی رشته داروسازی

رشته داروسازی از اوایل قرن بیستم به عنوان یک رشته مستقل دانشگاهی تدریس می‌شود. در ایران نیز این رشته در سال 1313 و با تأسیس دانشکده داروسازی دانشگاه تهران از رشته پزشکی جدا شده و به عنوان یک رشته مستقل دانشگاهی مطرح شد. به دنبال افزایش نیاز کشور به تربیت متخصصین داروساز، به مرور امکان ادامه تحصیل در این رشته در دانشگاه های مطرح ایران نظیر دانشگاه‎های علوم پزشکی اصفهان، اهواز، تبريز، شهید بهشتی تهران، شيراز، کرمان، کرمانشاه، مازندران و مشهد نیز فراهم شد.

تحصیل رشته پزشکی در ایران

رشته داروسازی در ایران در قالب یک دوره هفت ساله دکترای حرفه ای تدریس می شود. پس از پایان این دوره، دانشجو عنوان “دکترای عمومی داروسازی” را بدست می‌آورد. چنانچه معدّل فرد بالای 15 باشد می‌تواند در آزمون “دوره تخصصی داروسازی” شرکت کند. در “دوره تخصصی داروسازی”، داشجویان با توجّه به گرایش تحصیلی خود، تعدادی واحد تخصصی (حدود 40 واحد) را می‌گذرانند که پایان‌نامه تخصصی آنها بخش عمده این واحدها را شامل می‌شود، البته انتخاب موضوع پایان‌نامه تخصصی منوط به موفّقیت فرد در امتحان جامع است که در سطح کشوری برگزار می‌شود.

آینده شغلی رشته داروسازی

فارغ‌التحصیلان رشته داروسازی می‌توانند در داروخانه‌های سطح شهر، داروخانه‌های بیمارستان‌ها و کارخانجات تولید دارو و مواد آرایشی و بهداشتی، نقش‌های خدماتی و مشاوره‌ای ارائه دهند. همچنین این افراد می توانند در دانشگاه ها، کارخانجات، سازمانها و مؤسسات خصوصی و دولتی به انجام فعّالیت‌های آموزشی و پژوهشی در این زمینه مشغول شوند. از جذابیت‌های این رشته، امکان ورود به بازار کار در حین تحصیل است. پس از گذراندن حدود 140 واحد درسی و داشتن معدل بالای 14 دانشجویان می‌توانند مبادرت به دریافت کارت انجمن داروسازان کنند و به عنوان قائم‌مقام در داروخانه‌ها مشغول به کار شوند.

با توجّه به بازار بزرگ داروی ایران و سرمایه‌گذاری‌ها و رویکردی که برای تولید دارو در داخل کشور وجود دارد، اکثریت فارغ‌التحصیلان این رشته در زمینه‌های مرتبط با تخصص خود وارد بازار کار می‌شوند و آینده شغلی نسبتاً خوبی برای آنها پیش‌بینی می‌شود.

دروس رشته داروسازی

دروس‌ پایه‌ رشته داروسازی:

بیولوژی‌ نظری‌، فیزیك‌ نظری‌، ریاضیات‌ پایه‌ و مقدمات‌ آمار، شیمی‌ عمومی‌، بیوشیمی‌ ، فیزیولوژی‌ ، شیمی‌ آلی‌ ، تشریح‌، اصول‌ خدمات‌ بهداشتی‌،آمار حیاتی‌، شیمی‌ تجزیه‌، میكروب‌شناسی‌ نظری‌ و عملی‌، انگل‌شناسی‌ و قارچ‌شناسی‌، ایمونولوژی‌، كمك‌های‌ اولیه‌، كامپیوتر.

دروس‌ تخصصی‌ رشته داروسازی:

گیاه‌شناسی‌ دارویی‌، اشكال‌ دارویی‌، تغذیه‌ و رژیم‌ درمانی‌، مواد خوراكی‌ نظری‌، مدیریت‌ در داروسازی‌، درمان‌شناسی‌، اطلاعات‌ دارویی‌، شیمی‌ دارویی‌، فارماكولوژی‌، مفردات‌ پزشكی‌ ، فرآورده‌های‌ دارویی‌ بیولوژیكی‌، فیزیكال‌ فارماسی‌، روش‌های‌ دستگاهی‌، سم‌شناسی‌ ، بیوفارماسی‌، داروسازی‌ صنعتی‌ ، كنترل‌ میكروبی‌ دارویی‌ ، كارآموزی‌ صنعت‌، زبان‌ تخصصی‌، مقدمات‌ داروسازی‌، گیاه‌شناسی‌ داروسازی‌، كارآموزی‌ داروخانه‌. (بیشتر درس‌های‌ این‌ رشته‌ همراه‌ با آزمایشگاه‌ ارائه‌ می‌شود).

برای قبولی در رشته داروسازی چه رتبه ای نیاز هست؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.