راهنمای کامل رشته مامایی

0 307

معرفی رشته مامایی

از میان مشاغلی که امروزه میشناسیم برخی از آنها قدمت و سابقه­ طولانی و درازمدت دارند، یکی از این رشته‌­ها که از دیرباز تاکنون وجود داشته است رشته­ مامایی است. از آنجایی که تولد همیشه نقطه­ عطف مهمی در زندگی هر انسانی بالاخص والدین محسوب می­شود، لذا مراقبت از مادر و کودک و پرداختن به زایمان و تولد در شرایطی صحیح و بی خطر امر مهمی خواهد بود.

البته قدمت و سابقه­ طولانی رشته مامایی به معنای آن نیست که دانش مامایی مدرن و امروزی پیرو و دنباله­‌ی مامایی سنتی است بلکه بسیاری از شیوه‌­ها و الگوهای آن نسبت به گذشته تغییر یافته و علمی شده است.

مامایی از رشته­‌های زیرمجموعه علوم پزشکی است که با استفاده از شیوه‌­های مختلفی همچون مشاوره، آموزش، درمان، مراقبت، حمایت، و تحقیق به مادر و کودک برای گذر ایمن از فرآیند زایمان وتولد کمک می‌­کند. در دانش مامایی مدرن و امروزی، فاکتورهایی مانند پیش گیری، تشخیص و درمان، تحقیق ، آموزش و مشاهده اهمیت دارند و مورد توجه قرار می­‌گیرند.

در حوزه­‌های مشاوره و پیشگیری نیز ماما می­‌تواند در زمینه­ی مشاوره­های قبل، بعد و نیز هنگام ازدواج، آموزش تنظیم خانواده، مراقبت­های دوره بارداری، زایمان (طبیعی) و مراقبت­‌های بهداشتی کودک و مادر و حتی آموزش­های مربوط به دوران بلوغ و بهداشت این دوره به دختران نوجوان، نقشی موثر داشته باشد.

به دلیل شرایط خاص و ویژه­‌ی مادر در زمان زایمان، ماما باید دارای صبر و حوصله و علاقه باشد تا بتواند شرایط را مدیریت کند و به مادر و احیانا اطرافیان او آرامش و اطمینان را القا کند و چون ماما در هر زایمان حداقل مسئول جان دو نفر است پس باید هوشمند و ریزبین نیز باشد تا بتواند علایم خطری که گاه بسیار کم اهمیت و کوچک می‌­نمایند را تشخیص داده و به موقع چاره اندیشی کند. سلامت کامل روحی و جسمی و نیز برخورداری از روابط اجتماعی بالا و خوب در این رشته دارای اهمیت است.

آینده شغلی رشته مامایی در ایران

فارغ التحصیلان این رشته می­توانند در مراکز مختلفی ازجمله بیمارستان­ها، زایشگاه هاو مراکز بهداشتی و درمانی مشغول به کار شوند، هم چنین فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی این رشته میتوانند نسبت به دایر کردن مطب اقدام کنند.

دروس رشته مامایی

دروس‌ پایه‌:

سلول‌شناسی‌ و بافت‌شناسی‌، بیوشیمی‌، تشریح‌، فیزیولوژی‌، ایمنی‌ شناسی‌، میكروب‌شناسی‌ و انگل‌شناسی‌.

دروس‌ اصلی‌:

آسیب‌شناسی‌ اختصاصی‌ و عمومی‌، اصول‌ خدمات‌ بهداشتی‌ جامعه‌ و آموزش‌ بهداشت‌، داروشناسی‌، اصول‌ و فنون‌ پرستاری‌ و مامایی‌ و روش‌ اطاق‌ عمل‌ و زایمان‌، آمار حیاتی‌ و روش‌ تحقیق‌، روانشناسی‌، اصول‌ اپیدمیولوژی‌ و مبارزه‌ با بیماری‌ها، زبان‌ تخصصی‌.

دروس‌ تخصصی‌:

اصول‌ تغذیه‌ مادر و كودك‌، تاریخ‌، اخلاق‌ و مقررات‌ پزشكی‌، جنین‌شناسی‌، مقررات‌ پزشكی‌ قانونی‌، ژنتیك‌، بارداری‌ و زایمان‌، كاراموزی‌ بارداری‌ و زایمان‌، آزمایش‌های‌ كاربردی‌ در مامایی‌، نوزادان‌، كارآموزی‌ نوزادان‌، بیماری‌های‌ كودكان‌، نشانه‌شناسی‌ و معاینات‌ فیزیكی‌، فیزیوپاتولوژی‌ بیماری‌های‌ داخلی‌ جراحی‌ و عفونی‌، كارآموزی‌ بیماری‌های‌ داخلی‌ و جراحی‌، بهداشت‌ مادر و كودك‌ و خانواده‌، كارآموزی‌ بهداشت‌ مادر و كودك‌ و خانواده‌، تغذیه‌ درمانی‌ مادر و كودك‌، روانپزشكی‌ در مامایی‌، رادیولوژی‌، سونوگرافی‌ و الكتروفیزیولوژی‌ در مامایی‌ و زنان‌، اصول‌ مدیریت‌ و كاربردهای‌ آن‌ در مامایی‌، بیحسی‌ و بیهوشی‌ و احیا در مامایی‌، بیماری‌های‌ زنان‌ و ناباروری‌، اختلال‌ عمل‌ جنسی‌ و آموزش‌ مشاوره‌ آن‌، كارآموزی‌ بیماری‌های‌ زنان‌، پایان‌نامه‌

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.