راهنمای کامل رشته مدیریت و بازرگانی دریایی

0 104

معرفی رشته مدیریت و بازرگانی دریایی

بازرگانی دریایی به عنوان یکی از راه های تجارت داخلی و خارجی برای کشورهایی که به راه های آبی دسترسی دارند، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

از این رو، جمهوری اسلامی ایران با توجه به نیازهای اساسی در این حوزه به تأسیس رشته های مختلف دست زده است که هدف آن تربیت کارشناسان مدیریت و بازرگانی دریایی است که جهت خدمت در ارگان‌های دریایی، حمل و نقلی، تجارت خارجی و برنامه‌ریزی کلان جمهوری اسلامی و دیگر شرکت‌ها و مؤسسات خصوصی و دولتی مرتبط با امور مدیریت بازرگانی دریایی کشور آماده گردند.

مناطق ویژه، گمرکی و بندر و کشتیرانی سه گرایش موجود در این رشته است که دانشجویان  رشته مدیریت و بازرگانی دریایی می توانند در آن به تحصیل مشغول شوند.

باتوجه به تفاوت اندک این گرایش باهم، تنها 18 واحد اختصاصی مربوط به این گرایش ها است و در بقیه واحدها این گرایش ها باهم اشتراک درسی دارند.

یادآوری این نکته برای داوطلبان کنکور نیز ضروری است که این رشته از میان داوطلبان گروه‌های آزمایش ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی دانشجو می‌پذیرد.

گرایش مناطق ویژه

آشنایی دانشجویان رشته مدیریت و بازرگانی دریایی با اصول و انواع مناطق ویژه تجاری و صنعتی مرزی و دریایی از نقطه نظر اهداف، تولید، اشتغال، مالکیت، منافع، سرمایه‌گذاری خارجی از اهداف این گرایش می باشد.

دانشجویان درطول تحصیل با عملکرد و ساختار این‌گونه مناطق نیز آشنا شده و به بررسی علل پیشرفت اقتصادی کشورهای صنعتی می پردازند تا از این طریق بتوانند جهت پیشبرد اهداف توسعه ای و جذب سرمایه‌گذاری در مناطق ویژه توانمند گردند.

برای قبولی در رشته مدیریت و بازرگانی دریایی چه رتبه ای نیاز است؟

  • مشاهده رتبه قبول شدگان رشته مدیریت و بازرگانی دریایی در سال 96

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.