راهنمای کامل رشته مهندسی فناوری اطلاعات (IT)

0 117

معرفی رشته مهندسی فناوری اطلاعات (IT)

امروزه فناوری اطلاعات (IT) از جمله محورهای تحول و توسعه در جهان محسوب می شود. فناوری اطلاعات در زندگی روزمره مردم آنچنان جای گرفته است که تصور جهان بدون آن برای مردم غیرممکن به نظر می رسد و اگر روزی این فناوری در دسترس نباشد به یقین در زندگی مردم جهان مشکلات جدی به وجود خواهد آمد.

از جمله کاربردهای کامپیوتر در زندگی مردم، استفاده از فناوری اطلاعات در کارهای روزمرهی بانکی به جای حضور در بانک است. همچنین امروزه با استفاده از شبکه های ارتباطی برخی از دانشگاه ها به صورت مجازی دانشجو می پذیرند.

تجارت الکترونیکی نیز یکی دیگر از دستاوردهای توسعه ی فناوری اطلاعات است. اگرچه این فناوری هر روز در حال گسترش و پیشرفت است، اما تا به امروز توانسته است رفاه و آرامش را برای مردم جهان به ارمغان بیاورد.

اهمیت این فناوری در جهان امروز، آموزش عالی ایران را بر آن داشت در این زمینه به تربیت نیروهای متخصص بپردازد. این رشته که فناوری اطلاعات یا IT که مخفف Technology Information می‌باشد، در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشجو می‌پذیرد.

اگرچه این رشته می تواند تمام رشته‌های دانشگاهی را پوشش دهد اما به طور خاص یک رشته میان رشته‌ای است و بین کامپیوتر و صنایع برق قرار میگیرد. از آنجایی که فناوری اطلاعات یک رشته میان رشته ای است دروس آن به دو بخش عمده تقسیم می شود، که امور مربوط به تولید، پردازش، نگاهداشت و عرضه اطلاعات به مباحث کامپیوتری مرتبط می‌شود و بحث‌های مدیریت اطلاعات و فرآیندهای آن از سلسله بحث‌های رشته صنایع و رشته برق است. به خصوص گرایش مخابرات, انتقالات مرتبط با اطلاعات و داده‌ها را برعهده دارد.

فناوری اطلاعات در واقع استفاده بهینه از اطلاعات برای کاربردهای مختلف می باشد و از این رو، یک متخصص باید در جمع آوری اطلاعات، دسته بندی و پردازش آن از مهارت کافی برخوردار باشد و بتواند به موقع از آن استفاده کند.

افزون بر آن، به دلیل اینکه بنیان اصلی رشته مهندسی فناوری اطلاعات (IT) بر مهندسی کامپیوتر استوار است، تسلط بر مبنای کامپیوتر یکی از شرطهای اساسی موفقیت در این رشته است.

دانشجوی رشته مهندسی فناوری اطلاعات (IT) باید در زمینه های مختلف از اطلاعات کافی بهره مند باشد چرا که همچنان که پیشتر اشاره کردیم یکی از توانمندی‌های اصلی این رشته بهره‌وری به موقع و صحیح از اطلاعات است و کاربرد فناوری اطلاعات در هریک از زمینه ها نیازمند شناخت در آن زمینه می باشد.

برای مثال، اگر بخواهیم از فناوری اطلاعات در زمینه آموزش از راه دور استفاده کنیم باید در زمینه ی آموزش از اطلاعات مناسبی برخوردار باشیم. یا اگر بخواهیم از فناوری اطلاعات در تجارت الکترونیک بهره ببریم به امور مدیریت نیازمند می باشیم.

توانایی‌های لازم برای تحصیل در رشته مهندسی فناوری اطلاعات (IT)

علاقه مندی به مدیریت و کامپیوتر یکی از ویژگی های مهمی است که دانشجوی این رشته باید از آن برخوردار باشد. چرا که فناوری اطلاعات یک رشته میان رشته ای است. دانشجوی این رشته باید در درس ریاضی موفق بوده و بتواند از عهده تجزیه و تحلیل به خوبی برآید. همچنین باید در ریاضی توانمند بوده و قدرت تجزیه و تحلیل خوبی داشته باشد، چرا که علم ریاضی در سایر دانش‌ها, صنعت و در همه زمینه‌های مربوط به زندگی بشری کاربرد دارد.

برخی از اساتید این رشته بر این عقیده اند که آزمون این رشته باید به صورت نیمه متمرکز برگزار گردد تا بهترین ها وارد این رشته شوند.

داوطلبانی که قصد تحصیل در این رشته را دارند باید پیش از ورود به دانشگاه، با کامپیوتر آشنایی داشته و در این زمینه توانمند باشند.

موقعیت شغلی رشته مهندسی فناوری اطلاعات (IT) در ایران

در یک شهر الکترونیکی که آموزش، تفریحات، خرید و فروش و بخش قابل توجهی از ارتباطات آن الکترونیکی باشد، فارغ‌التحصیلان IT حضوری فعال دارند. چرا که در این نوع شهر تمام امور از سوار شدن به مترو و تاکسی تا خرید از فروشگاه به صورت الکترونیکی انجام می‌گیرد.

شهر الکترونیکی که تمام امور به صورت مجازی صورت می پذیرد، آینده ای است که جهان و از جمله ایران در پیش روی خود دارد.

بنابراین، هر چه که پیشتر برویم برای دانش آموختگان این رشته فرصت های شغلی بیشتری فراهم خواهد شد.

اگرچه امروزه نیز فرصت های خوبی در اختیار این متخصصان است. برای مثال، از آنجایی که وزارت بازرگانی در صدد الکترونیکی کردن سیستم تجارت ایران مثل کشورهای پیشرفته می باشد و این پروژه بزرگ به متخصصان IT نیازمند است، اگر تمام دانش آموختگان این رشته وارد بازار کار شوند بازهم بازار کار این رشته اشباع نخواهد شد. علاوه بر این، انجام امور آسانتر همچون مکانیزه شدن سیستم یک اداره به متخصص این رشته نیاز دارد. اگرچه در بعضی از سازمان‌ها این کار آغاز شده اما هنوز سیستم هیچ سازمانی به طور کامل مکانیزه نشده است.

درنهایت، میتوان گفت با توجه به آینده ی پیشروی جهانی که در آن زندگی می کنیم، افرادی که در این رشته تحصیل می کنند بیکار نخواهند ماند.

برای قبولی در رشته مهندسی فناوری اطلاعات (IT) چه رتبه ای نیاز است؟

  • مشاهده رتبه قبول شدگان رشته مهندسی فناوری اطلاعات (IT) در سال 96

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.