راهنمای کامل رشته مهندسی صنایع

0 125

معرفی رشته مهندسی صنایع

در یک واحد صنعتی یا خدماتی کارفرمایان همواره به دنبال بهترین روش تولید محصول و یا حل مسائل و مشکلات واحد خود می باشند. از آنجایی که یافتن بهترین روش تولید و یا حل مسأله نیازمند متخصصانی است که در این کار از تخصص کافی برخوردار باشند، رشته مهندسی صنایع با تربیت نیروهای کارآمد، متخصصانی به واحدهای صنعتی معرفی می کند که میتوانند با یک نگرش دقیق و سازمانیافته به حل مسائل و مشکلات یک کارخانه بپردازند و این نیروهای متخصص در طول تحصیل خود می آموزند، چگونه بتوانند با یک طرح و برنامه ی دقیق مدیریتی، از کمترین ورودی بیشترین خروجی به دست آورند.

اهمیت این مهندسان زمانی آشکار می گردد که به این موضوع توجه نماییم که ممکن است طراحان واحد صنعتی زمانی که مشغول اجرای فعالیت می شوند، نسبت به مسائل‌ اقتصادی‌، افزایش‌ بهره‌وری‌ و سایر مسائل‌ کمتر توجه نشان دهند اما اگر در زمان برنامه‌ریزی‌ جهت اداره‌ کارخانه‌، یک مهندس صنایع حضور داشته باشد، می تواند با تخصص و توانایی ای که دارد که‌ برای کارگران‌ و ماشین‌ آلات‌ یک برنامه ریزی درست انجام دهد.

برای‌ مثال‌، یک مهندسی صنایع می تواند به بهترین نحو مسأله نیروی کار انسانی و استفاده از ماشین آلات صنعتی را حل نماید تا همزمان هم نیروی کار انسانی بیکار نماند و هم از ماشین های صنعتی استفاده شود و در عین حال به بازدهی کارخانه نه تنها خللی وارد نگردد، بلکه محصولات کارخانه کمترین ضایعات را به همراه داشته باشند و خروجی کار رضایت بخش باشد.

گرایش های رشته مهندسی صنایع

چهار گرایش‌ تولید صنعتی‌، تحلیل‌ سیستم‌ها، تکنولوژی‌ صنعتی‌ و ایمنی‌ صنعتی‌ از زیرشاخه های رشته ی مهندسی صنایع می باشد، که در ادامه به توضیح آن میپردازیم.

گرایش تولید صنعتی

در گرایش‌ تولید صنعتی‌ افرادی تربیت می شوند که بتوانند با به‌کارگیری‌ مهارت‌های‌ تکنیکی‌ ـ اقتصادی‌ و استفاده‌ مؤثر و نظام‌یافته‌ از نیروی‌ انسانی‌، زمان‌، ماشین‌آلات‌، ساختمان‌ و مواد به تولید کالاهایی اقدام نمایند که از کیفیت مطلوبی برخوردار باشند. مدیران‌ تولیدی که در واحدهای صنعتی مشغول فعالیت هستند، حاصل تحصیل در این گرایش از مهندسی صنایع می باشند.

گرایش‌ برنامه‌ریزی‌ و تحلیل‌ سیستم‌ها

ارائه‌ راهکار سیستماتیک، بر عهده ی متخصصانی است که در گرایش برنامهریزی و تحلیل سیستمها تحصیل کرده اند. در حقیقت کار این متخصصان به دلیل ماهیت نرمافزاری اش از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

این کارشناسان باید از روش‌های‌ جدید و سیستماتیک‌ و مدل‌های‌ ریاضی استفاده کنند تا بتوانند در تجزیه و تحلیل ‌ مسائل‌ واحدهای‌ صنعتی‌ بزرگ‌ به موفقیت برسند. کارشناسان این گرایش افزون بر آنچه که گفته شد باید جهت استفاده‌ از منابع‌ موجود در عملکرد اجزاء تشکیل‌ سیستم‌ راهکارهایی ارائه نمایند.

دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ برنامه‌ریزی‌ و تحلیل‌ سیستم‌‌ها

زبان‌ تخصصی‌، برنامه‌ریزی‌ حمل‌ و نقل‌، اصول‌ شبیه‌سازی‌، تحلیل‌ سیستم‌ها، کاربرد کامپیوتر در مهندسی‌ صنایع‌، پروژه‌ پایانی‌، اصول‌ مدیریت‌ و تئوری‌ سازمان‌، کارآموزی‌، سیستم‌های‌ اطلاعاتی‌ و کنترل‌ مدیریت‌.

گرایش‌ تکنولوژی‌ صنعتی‌

گرایش‌ تکنولوژی‌ صنعتی به تربیت دانشجویانی می پردازد که در آینده بتوانند به عنوان تکنولوژیستهای کارخانه مشغول به کار شوند. بنابراین، این گرایش از این رشته ‌بیشتر به مهندسی مکانیک نزدیک است، چرا که همچنان که از عنوانش مشخص است در مقایسه با سایر گرایش های مهندسی صنایع فنی و تکنیکی است.

گرایش‌ ایمنی

دانشجویان در گرایش ایمنی مهندسی صنایع در خصوص ایمنی در فضای کار آموزش می بینند و دروس این گرایش به‌ مسائل‌ مشکل‌ساز در صنعت‌ از لحاظ‌ ایمنی‌ می‌پردازد. اجرای دستورالعمل‌هایی که می تواند موجب پیشگیری از خطرات احتمالی شود و یافتن راه مناسب جهت رفع خطرهای پیش آمده در واحدهای صنعتی همچون آلودگی هوا و یا مسائل مربوط به کوره ها، از وظایف دانش آموختگانی است، که در این رشته تحصیل کرده اند و وارد بازار کار می شوند.

دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ ایمنی‌

ایمنی‌ در برق‌، اعلام‌ و اطفاء حریق‌، دیگ‌ها و ظروف‌ تحت‌ فشار، عوامل‌ شیمیایی‌ محیط‌ کار، عوامل فیزیکی محیط کار، حفاظت‌ صنعتی‌ (ایمنی‌ صنعتی‌)، مهندسی‌ احتراق‌، گازرسانی‌.

توانایی‌های‌ لازم برای تحصیل در رشته مهندسی صنایع

این‌ رشته‌ ارتباط‌ نزدیکی‌ با مدیریت‌ دارد و دانشجوی‌ آن‌ باید توانایی‌های‌ مدیریتی‌ داشته‌ و قدرت‌ تحلیل‌ و درک‌ بالایی‌ داشته‌ باشد. دانشجویان‌ رشته مهندسی صنایع باید در دو درس‌ ریاضی‌ و فیزیک‌ قوی‌ باشند. بخصوص‌ در درس‌ ریاضیات‌ جدید که‌ آمار و احتمالات‌ این‌ درس‌ تا حدی‌ به‌ مهندسی‌ صنایع‌ مربوط‌ می‌شود. همچنین‌ یک‌ دانشجوی‌ مهندسی‌ صنایع‌ باید از خلاقیت‌ و نوآوری‌ برخوردار باشد.

موقعیت‌ شغلی‌ رشته مهندسی صنایع در ایران‌

این‌ رشته‌ در چند سال‌ اخیر جایگاه‌ خود را یافته‌ است‌ و اکثر مسؤولان‌ و متخصصان‌ نیز به‌ این‌ موضوع‌ واقف‌ شده‌اند که‌ جامعه‌ نیاز بسیاری‌ به‌ تخصص‌ فارغ‌التحصیلان‌ این‌ رشته‌ دارد.

چرا که‌ رشته‌ مهندسی‌ صنایع‌ افراد را برای‌ مدیریت‌ پرورش‌ می‌دهد و بهترین‌ و نزدیکترین‌ رشته‌ به‌ کارهای‌ مدیریتی‌ و برنامه‌ریزی‌ و اداره‌ امور است‌ و اگر قرار باشد برای‌ مدیریت‌ بخش‌ تولید یک‌ واحد صنعتی‌ بین‌ مهندس‌ مکانیک‌، برق‌ و صنایع‌ که‌ دارای‌ شرایط‌ مساوی‌ هستند، یک‌ نفر را انتخاب‌ کرد، مهندس‌ صنایع‌ اولویت‌ اول‌ را دارد. بنابراین‌ این‌ رشته‌ از نظر بازار کار مشکلی‌ ندارد.

برای قبولی در رشته مهندسی صنایع چه رتبه ای نیاز است؟

  • مشاهده رتبه قبول شدگان رشته مهندسی صنایع در سال 96

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.