راهنمای کامل رشته تاریخ

0 129

معرفی رشته تاریخ

تاریخ چیست؟ آیا تاریخ تنها سرگذشت پادشاهان است؟ همان چیزی که ما در مدرسه میخواندیم؟

شاید سرگذشت پادشاهان بخشی از آن چیزی باشد که علم تاریخ نام دارد، اما تاریخ بسیار گسترده تر از آن چیزی است که ما فکر می کنیم. تاریخ با علوم مختلف در ارتباط بوده و به کمک آن ها می آید.

دایره ‌المعارف بریتانیکا در معرفی علم تاریخ می‌گوید: تاریخ، قواعدی است که ثبت وقایع مؤثر بر مردم یک ملت را با حفظ تسلسل تاریخی و زمانی آن مطالعه می‌کند و مبنی بر تحقیق منتقدانه منابع اطلاعاتی و توضیح دلایل آن ها است.

این دایره ‌المعارف درباره هدف تاریخ دان نیز می‌گوید: هدف تاریخدان این است که فعالیت‌های ثبت شده انسان را مدل‌سازی کند. تا درک عمیق‌تری از آن داشته باشد. این درک از اعمال انسان، موضوعی کاملاً جدید است و به پیشرفت‌های علم تاریخ در اواخر قرن 18 و 19 برمی‌گردد، که توسط تاریخدانان حرفه‌ای ایجاد گردید.

تاریخ را به صورت قطعی نمی شود پیش بینی کرد و این امر در نهایت برمی گردد به بغرنج بودن انسان در تاریخ و کلاً در علوم انسانی. این انسان است که کار انسان دیگر را مطالعه می کند. برعکس علوم طبیعی که عالم و معلوم دو چیز مجزا هستند. اینجا چون انسان می خواهد کار انسان دیگر را مطالعه کند، شخصیت خود مورخ معیار قضاوت قرار می گیرد و از این جهت هر کس خودش هر جور هست، تاریخ را آن جور تفسیر می کند که خودش هست و این نکته خوبی است. هر چند ما صد در صد آن را نمی پذیریم.

در تاریخ پیش بینی صد در صد وجود ندارد. تاریخ همین مقدار می تواند به ما درسی بدهد که ما از راه شناخت مقتضیات بتوانیم حوادث را به همین صورت پیش بینی کنیم. چون مقتضی حادثه را شناختیم، پس خود حادثه را به همین شکل پیش بینی می کنیم، وقتی میگوییم فلان حادثه مترقب است یعنی مقتضیاتش موجود است. مقتضیات را از تجربه هایی که در گذشته داریم، از گذشته مقتضی حاضر را کشف می کنیم. اما این دلیل نمی شود که پیش بینی ما صد در صد درست باشد.

آنچه مسلم است برای تاریخ تا حدودی قوانین کلی می شود، کشف کرد و تا حدودی همین قوانین کلی را از تاریخ می توان درس آموخت و تا حدود همین قوانین کلی پیش بینی هم میتوان کرد. اصلاً این دو مسأله درسهای تاریخ و پیش بینی تاریخ هر دو یک مسأله است و جدا کردن این دو کار صحیحی نبوده است. بنابراین، آنچه که در دانشگاه ها تدریس می شود مجموعه ای از این مسائلی بود که در این نوشتار بیان کردیم.

توانایی های لازم برای تحصیل در رشته تاریخ

اگر چه همه افراد تصور می کنند، تاریخ به حفظ وقایع و اتفاقات در گذشته مربوط می شود، اما داوطلبانی که علاقه مند به تحصیل در این رشته می باشند، باید بدانند که پایه‌ علم‌ تاریخ‌، فلسفه‌، زمین‌ آن‌ جغرافیا و دیوارهای‌ آن‌ جامعه‌شناسی‌، اقتصاد، سیاست‌ و فرهنگ‌ است‌ و دانشجوی‌ تاریخ‌ باید با این‌ علوم‌ آشنا باشد و از نتایج‌ آنها بهره‌ ببرد.

دانشجویان رشته ی تاریخ‌ باید از ویژگی هایی همچون نظم‌ و دقت‌ برخوردار بوده و بتوانند از وقایع تاریخی تحلیل جامع و کاملی ارائه دهند و به نقد گذشته بپردازند. چرا که در نگاه سطحی و ساده به وقایع تاریخی شاید هیچ نقطه عطفی در کار نباشد، اما اگر در مسائل مختلف عمیق تر شویم، درخواهیم یافت که بسیاری از رویدادهای تاریخی در پس هم به وقوع پیوسته است و از هم تأثیر می پذیرند.

آشنایی با ادبیات‌ فارسی‌ ، آمار و ریاضی‌ نیز از شرط های موفقیت در رشته تاریخ می باشد.

موقیعت شغلی رشته تاریخ در ایران‌

دانشجویان رشته تاریخ می توانند پس از پایان دوره‌ کارشناسی‌ تاریخ‌، در وزارت‌ آموزش‌ و پرورش‌، وزارت‌ امور خارجه‌، وزارت‌ علوم‌، تحقیقات‌ و فناوری‌، وزارت‌ فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی‌، سازمان‌ موزه‌ها، مراکز اسناد ملی‌ و صدا و سیما، برای‌ بررسی‌ مسائل‌ تحقیقی‌ تاریخ‌ در حد تحقیقات‌ بین‌المللی‌ به‌ فعالیت بپردازند.

درس‌های رشته تاریخ در طول‌ تحصیل

دروس‌ پایه‌

کلیات‌ و مبانی‌ علم‌ تاریخ‌، متون‌ تاریخی‌ به‌ زبان‌ فارسی‌، عربی‌ و خارجی‌، روش‌ تحقیق‌ ، تاریخ‌نگاری‌ و تحولات‌ آن‌ در ایران‌ و جهان‌، گاه‌شماری‌ و تقویم‌، مبانی‌ تاریخ‌ اجتماعی‌ ایران‌، تاریخ‌ اندیشه‌های‌ سیاسی‌ در ایران‌ و اسلام‌، کلیات‌ جغرافیا، مبانی‌ جامعه‌شناسی‌، مبانی‌ علم‌ سیاست‌، فلسفه‌ تاریخ‌.

دروس‌ اصلی و تخصصی

تاریخ‌ ایران‌ از ایلامی‌ها و آریایی‌ها تا پایان‌ دوره‌ هخامنشی‌، دوره‌ سلوکی‌ و اشکانی‌، تاریخ‌ ایران‌ در دوره‌ ساسانیان‌، تاریخ‌ تحولات‌ سیاسی‌، اجتماعی‌، اقتصادی‌ و فرهنگی‌ ایران‌ (از ورود اسلام‌ تا پایان‌ حکومت‌ علویان‌ طبرستان‌، دوره‌ سلجوقیان‌، دوره‌ سامانیان‌، دیلمیان‌، غزنویان‌، دوره‌ غوریان‌ و خوارزمشاهیان‌، دوره‌ حمله‌ مغول‌ و ایلخانان‌، از زوال‌ ایلخانان‌ تا آغاز حکومت‌ صفویان‌، دوره‌ افشاریان‌ و زندیان‌، آغاز دوره‌ قاجار تا انقلاب‌ مشروطیت‌، انقلاب‌ مشروطیت‌ تا انقراض‌ حکومت‌ قاجاریه‌، از انقراض‌ قاجاریه‌ تا کودتای‌ 28 مرداد 1332) ، انقلاب‌ اسلامی‌ و ریشه‌های‌ آن‌، تاریخ‌ تحولات‌ سیاسی‌، اجتماعی‌، اقتصادی‌ و فرهنگی‌ جهان‌ اسلام‌ (از میلاد پیامبر اکرم‌(ص‌) تا سال‌ 41 هجری‌، از سال‌ 40 هجری‌ تا 227 هـ . ق‌، از سال‌ 227 هـ . ق‌ تا سقوط‌ بغداد از قرن‌ هفتم‌ تا دهم‌ هجری‌)، تاریخ‌ تشیع‌، تاریخ‌ تحلیلی‌ زندگانی‌ ائمه‌ معصومین‌(ع‌) ، تاریخ‌ عثمانی‌ و خاورمیانه‌، تاریخ‌ یونان‌ و رم‌، تاریخ‌ بیزانس‌، تاریخ‌ اروپا در قرون‌ وسطی‌، تاریخ‌ اروپا در قرون‌ جدید، تاریخ‌ اروپا از انقلاب‌ فرانسه‌ تا جنگ‌ جهانی‌ اول‌، تاریخ‌ اروپا از جنگ‌ جهانی‌ اول‌ تاکنون‌.

برای قبولی در رشته تاریخ چه رتبه ای نیاز است؟

  • مشاهده رتبه قبول شدگان رشته تاریخ در سال 96

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.