راهنمای کامل رشته راهنمایی و مشاوره

0 86

معرفی رشته راهنمایی و مشاوره

در دنیای امروز، با پیچیدگی هایی که با آن روبه رو هستیم داشتن زندگی سالم و توأم با آرامش به یک مسأله ی جدی برای انسان بدل گشته است. امروزه همه ی انسان ها به دنبال راهی برای بهتر زیستن هستند. زندگی برای انسان ها معنای دیگری دارد و تنها به خوردن و آشامیدن خلاصه نمی شود.

به همین دلیل است که هر انسانی برای آنکه بداند چگونه می تواند زندگی آرامی داشته باشد، نیازمند مشاوره و راهنمایی است. اما آن دوران به سر رسیده است که هر فردی برای حل مشکلات خود به خانواده و دوستان مراجعه می کرد. اگرچه خانواده و دوستان می توانند مراجع خوبی جهت حل مشکلات افراد باشند، اما گاه راهنمایی هایی که پایه و اساس علمی ندارد، می تواند بیش از آن که مفید باشد، به فرد آسیب برساند.

بنابراین، هر فردی اگر بخواهد از راهنمایی های مفید و تخصصی بهره ببرد باید به متخصص آن حوزه مراجعه کند. مشاوره می تواند در مسائل مختلف مطرح شود. مشاوره در انتخاب لباس، مشاوره در خرید خودرو، مشاوره در تحصیل، مشاوره در انتخاب شغل، مشاوره در نگهداری فرزندان و بسیاری موارد دیگر باشد.

بنابراین، انسانها در تمام ابعاد زندگی خود نیازمند کمک از دیگری جهت پیشبرد اهداف خود هستند.
به دلیل همین ضرورت ها بود که رشته ای به نام راهنمایی و مشاوره در دانشگاه ها ارائه شد تا پاسخگوی نیازهای جامعه باشد.

رشته راهنمایی و مشاوره یکی از رشته‌های گروه علوم انسانی است، بیشتر جنبه ی کاربردی دارد و دانشجویان در زمینه ی رشد، ابعاد مختلف شخصیت آدمی و پیشگیـری از مشکلات و اختلالات به خصـوص مشکلات دانش‌آموزان و نوجوانان به مطالعه می پردازند.

آموزش‌ پیشگیری از بحران‌های‌ روحی‌ و طی کردن سریع راه‌ پیشرفت‌ و تکامل‌ از وظایف مشاوران می باشد. اما مشاوران در زمانی که افراد دچار بحران شده اند، هم به یاری شان می آید. افراد بحران زده می توانند به مشاوران مراجعه کنند تا با استفاده از راهکارهای مشاوران، از بحران به وجود آمده عبور نمایند. بنابراین، مشاوره یکی از زیرشاخه های علم روانشناسی است که کتاب های بیشتر به صورت تألیفی است تا ترجمه. این رشته ی از داده‌های‌ روانشناسی‌ برای‌ حل‌ مشکلات‌ مردم‌ یاری‌ می‌گیرد.

توانایی‌های‌ لازم برای تحصیل در رشته راهنمایی و مشاوره

دانشجویان این رشته باید از مهارت هایی همچون خوب‌ گوش‌ دادن‌ و خوب‌ سخن‌ گفتن برخوردار باشند، چرا که یک مشاور خوب باید ابتدا به سخنان مراجعه کننده خود گوش دهد و بعد بتواند با یک بیان مناسب به ارائه راه حل ها بپردازد.‌ آگاهی از مسائل‌ اقتصادی‌، سیاسی‌، اجتماعی‌ و مذهبی‌ جامعه‌ نیز از دیگر ویژگی های یک مشاور خوب می باشد.

موقعیت‌ شغلی‌ رشته راهنمایی و مشاوره در ایران

از آنجایی که مردم ایران امروزه به سمت مشاوره تمایل پیدا کرده اند، بازار کار خوبی برای دانش آموختگان رشته راهنمایی و مشاوره فراهم گردیده است. حوزه هایی همچون انتخاب‌ رشته‌ تحصیلی‌، ازدواج‌، شغل‌یابی‌، نحوه‌ ارتباط‌ در یک‌ محیط‌ صنعتی‌، نحوه‌ ارتباط‌ اعضای‌ خانواده‌ یا نحوه‌ روبرو شدن‌ با بحران‌های‌ دوران‌ نوجوانی‌ و جوانی‌، از حوزه هایی است که مردم برای راهنمایی گرفتن به مشاوران مراجعه می کنند.

همچنین، شغل‌ مشاوره‌ یکی‌ از شغل‌های‌ تعریف‌ شده‌ در آموزش‌ و پرورش‌ است‌ و هر مدرسه‌ در مقطع‌ متوسطه‌ یا پیش‌دانشگاهی‌ حداقل‌ نیاز به‌ یک‌ مشاور دارد. به‌ همین‌ دلیل‌ با کمبود کارشناس‌ در رشته‌ مشاوره‌ روبرو هستیم‌.

در ضمن‌ یک‌ مشاور می‌تواند به‌ غیر از آموزش‌ و پرورش‌ در بهزیستی‌، کمیته‌ امداد، فرهنگسراها، مراکز بازپروری‌ و زندان‌ها به‌ کار مشاوره‌ بپردازد.

درس‌های‌ رشته راهنمایی و مشاوره در طول‌ تحصیل

دروس‌ پایه‌ و اصلی‌

ریاضیات‌ پایه‌، مبانی‌ جامعه‌شناسی‌، انسان‌ از دیدگاه‌ اسلام‌، روان‌شناسی‌ عمومی‌، اصول‌ فلسفه‌ آموزش‌ و پرورش‌، آمار توصیفی‌، آموزش‌ و پرورش‌ ابتدایی‌، راهنمایی‌ و متوسطه‌، جامعه‌شناسی‌ آموزش‌ و پرورش‌، روان‌شناسی‌ از دیدگاه‌ دانشمندان‌ اسلامی‌، مبانی‌ راهنمایی‌ و مشاوره‌، فیزیولوژی‌ انسان‌ (اعصاب‌ و غدد)، آمار استنباطی‌، روش‌ها و فنون‌ راهنمایی‌ و مشاوره‌، سنجش‌ و اندازه‌گیری‌ در علوم‌ تربیتی‌ ، روش‌ها و فنون‌ تدریس‌، نماد خانواده‌ در اسلام‌ و ایران‌، روان‌شناسی‌ رشد، روش‌ تحقیق‌ در علوم‌ تربیتی‌ و مشاوره‌، مقدمات‌ مدیریت‌ آموزشی‌، روان‌شناسی‌ یادگیری‌، تولید و کاربرد مواد آموزشی‌، مبانی‌ کامپیوتر، روان‌شناسی‌ شخصیت‌، روان‌شناسی‌ تربیتی‌، آسیب‌شناسی‌ روانی‌، مسائل‌ جوانان‌ و نوجوانان‌، روان‌شناسی‌ اجتماعی‌، روان‌شناسی‌ و آموزش‌ افراد استثنایی‌، بازی‌ درمانی‌، اختلالات‌ یادگیری‌، آسیب‌شناسی‌ اجتماعی‌ ، بهداشت‌ روانی‌.

دروس‌ تخصصی

راهنمایی‌ و مشاوره‌ تحصیلی‌، راهنمایی‌ و مشاوره‌ شغلی‌، کاربرد آزمون‌های‌ روانی‌ (هوش‌، استعداد، رغبت‌)، کاربرد آزمون‌های‌ تشخیصی‌ و شخصیت‌ در مشاوره‌، نظریه‌ مشاوره‌ و روان‌درمانی‌، راهنمایی‌ و مشاوره‌ گروهی‌، مشاوره‌ خانواده‌، مددکاری‌ اجتماعی‌ در مشاوره‌، روش‌های‌ تغییر و اصلاح‌ رفتار، متون‌ تخصصی‌ زبان‌، پروژه‌ تحقیقاتی‌، تمرین‌ عملی‌ مشاوره‌ (فعالیت‌های‌ راهنمایی‌)، تمرین‌ عملی‌ مشاوره‌ (فعالیت‌های‌ مشاوره‌ای‌).

برای قبولی در رشته راهنمایی و مشاوره چه رتبه ای نیاز است؟

  • مشاهده رتبه قبول شدگان رشته راهنمایی و مشاوره در سال 96

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.