راهنمای کامل رشته ادبیات داستانی

0 179

معرفی رشته ادبیات داستانی

شاید همه ی ما هنوز قصه هایی که در کودکی برای ما می خواندند، را به یاد آوریم. این قصه ها از همان زمان کودکی موجب تقویت قدرت تخیل ما شده و در بیشتر اوقات از همین قصه ها بود که بسیاری از مهارت های زندگی و اخلاقی را می آموختیم.

به همین دلیل است که بسیاری از متخصصان حوزه روانشناسی کودک، معتقد هستند که قصه ها در روند زندگی و شکلگیری شخصیت افراد بسیار تأثیرگذار هستند. چرا که از رهگذر خوانش داستان ها تخیل در ذهن پرورانده می شود و داستان می تواند دریچه ای باشد که توسط آن با شهرها، مردمان و کدار نیک و بد آشنا شویم و در رنج ها، غم ها و شادی ها شریک باشیم.

داستان، خواننده را به اوضاع و احوال زمانه، شخصیت های داستان می برد و از رهگذر آن، میتوان به اوضاع دوران های مختلف تاریخی پی برد. از همین رو، متخصصان در حوزه تاریخ و به خصوص جامعه شناسی بر این باورند، که اگر بخواهیم با فرهنگ، آداب و رسوم و تاریخ اجتماعی یک جامعه را بشنایم، می توانیم از متون داستانی و شناخت و کشف سنت‌های غنی داستان‌نویسی مدد بجوییم. به همین دلیل، رشته ادبیات داستانی جهت ارتباط میان ادبیات داستانی جدید با سنت‌های داستان‌نویسی قدیم فارسی و کشف چند و چون این ارتباط، تأسیس شد.

رشته ادبیات داستانی می تواند با ایجاد بستری مناسب، استعدادهای نسل جوان را در زمینه خلق آثار هنری داستانی، شکوفا کند و نسل امروز را با ادبیات داستانی کهن و معاصر آشنا سازد.

بنابراین، باتوجه به اینکه کشور ایران از نظر ادبیات در جهان از شهرت بالایی برخوردار است و مردم ایران به ادبیات علاقه دارند، این رشته می تواند در ادامه حیات ادبیات کهن ایران نقش داشته باشد.

توانایی‌های لازم برای تحصیل در رشته ادبیات داستانی

افرادی که علاقه مند به تحصیل در رشته ی ادبیات داستانی هستند، باید از ذوق و استعداد نویسندگی برخوردار باشند. علاقه به ادبیات به ویژه ادبیات داستانی، یکی از ویژگی های مهم یک دانشجوی ادبیات داستانی است. برخورداری از قدرت تجزیه و تحلیل، تیزبینی، نکته‌سنجی و صبر و حوصله زیاد، لازمه‌ی فعالیت در حیطه ادبیات داستانی است.

موقعیت شغلی رشته ادبیات داستانی در ایران

دانش آموختگان این رشته‌ در طول تحصیل با مهارت هایی که کسب می کنند، می‌توانند آموزش مباحث نظری داستان‌نویسی و روش‌های نقد داستان را برعهده بگیرند. برگزاری کارگاه‌های نقد و آموزش روش‌های عملی نقد و تحلیل داستان و رمان نیز در حیطه ی تخصص دانش آموختگان این رشته می باشد. کارشناسان ادبیات داستانی می توانند با فیلم‌نامه نویسان، نمایشنامه نویسان و منتقدان همکاری نمایند و در فرآیند بازنویسی و بازآفرینی آثار داستانی قدیم به آثار نو نقش آفرینی کنند.

درس‌های رشته ادبیات داستانی در طول تحصیل

دروس پایه

زبان تخصصی، زبان عربی، کلیات فلسفه غرب

دروس اصلی

تاریخچه و نظریه اسطوره و حماسه، تاریخچه و نظریه حکایت، افسانه و رمانس، تاریخچه رمان و داستان کوتاه فارسی، نظریه داستان، بررسی عناصر داستان، سبک‌شناسی نثرهای داستانی، متون داستانی کهن منظوم (حماسی، عاشقانه، عرفانی، اخلاقی و حکمی، نظیره‌ها) شعر روایی معاصر، متون داستانی کهن منثور (عرفانی، تاریخی، دینی، تمثیلی، رمزی ـ عرفانی، تعلیمی)، متون داستانی عامیانه فارسی،‌ متون داستانی معاصر (سرچشمه‌ها، دوره اول، دوره دوم، دوره سوم، دوره چهارم، ادبیات عامه پسند، پاورقی‌ها)، داستان کودکان، جامعه شناسی رمان، ادبیات عامیانه، ادبیات داستانی غرب، کارگاه نقد داستان، بازنویسی و باز آفرینی متون داستانی کهن.

دروس تخصصی

کلیات دستور زبان فارسی، مقدمات زبان شناسی، ویرایش، مهارت‌های نوشتاری، جریان‌های فکری در ایران، بلاغت ادبی، کلیات سبک شناسی، مکتب‌های ادبی، نقد ادبی

برای قبولی در رشته ادبیات داستانی چه رتبه ای نیاز است؟

  • مشاهده رتبه قبول شدگان رشته ادبیات داستانی در سال 96

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.