راهنمای کامل رشته مطالعات خانواده

0 412

معرفی رشته مطالعات خانواده

خانواده به عنوان یکی از مهمترین نهادهای اجتماعی در جوامع مختلف محسوب می شود و در دین اسلام به عنوان یک واحد بنیادین اجتماع و منبع اصلی انتقال ارزش‌ها و سنت‌های اجتماعی و مذهبی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. سیاستگزاران فرهنگی در هر کشوری اگر بخواهند ارزش ها و هنجارهایی جایگزین سنتهای قدیمی شود و یا اگر بخواهند سنت ها و ارزش های فرهنگی قدیمی در یک جامعه ادامه حیات دهد، باید بر روی خانواده سرمایه گذاری کنند. چرا که خانواده اولین و مهمترین فضایی است که یک فرد در آن رشد می کند و تربیت اجتماعی می شود.

به همین دلیل است که این واحد اجتماعی باید در ابعاد دینی، روانی، تربیتی و اجتماعی و حقوقی مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد. جمهوری اسلامی ایران به دلیل نوع خاص تفکری که در بنیاد خود دارد به مطالعه‌ای که بر مبنای تفکر اسلامی و به شکل منظم و سیستماتیک انجام گرفته باشد و ساخت و کارکرد خانواده را در ابعاد وسیع فرهنگ اسلامی بررسی نماید، نیازمند می باشد.

از همین رو، به تدوین رشته مطالعات خانواده پرداخته است تا فارغ‌التحصیلان این رشته بتوانند به تحقیق و بررسی دقیق خانواده در کشور بپردازند و در رفع مشکلات جامعه در خصوص خانواده به یاری دولتمردان بشتابند.

توانایی‌های لازم برای تحصیل در رشته مطالعات خانواده

از آنجایی که رشته مطالعات خانواده بر پایه ی آموزه های اسلامی بنا شده است و مباحث آن برگرفته از اندیشمندان اسلامی و متون دینی می باشد، دانشجویان این رشته باید بدانند اگر بخواهند در این رشته موفق بوده و به درک این دروس نائل شوند، باید با آموزه های دین اسلام پیوند عمیق داشته و آن را پذیرفته باشند.

رشته ی مطالعات خانواده با دروسی همچون جامعه شناسی، روانشناسی و فقه و حقوق در زمینه ی خانواده به عنوان یکی از دروس بین رشته ای محسوب می گردد. به همین دلیل، دانشجویان این رشته باید در تمام زمینه های یاد شده مهارت کسب نموده و از توانمندی بالایی برخوردار باشند.

همچنین، ویژگی هایی همچون خوب گوش دادن و خوب سخن گفتن نیز، از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. چرا که در این رشته همانند دیگر رشته های علوم انسانی، فن بیان قوی یکی از اساسی ترین مهارت هایی است که می تواند در موفقیت افراد تأثیر گذار باشد.

موقعیت شغلی رشته مطالعات خانواده در ایران

دانشجویان رشته مطالعات خانواده پس از پایان تحصیلات خود می توانند، در مراکز مشاوره وزارت آموزش و پرورش، سازمان بهزیستی و مراکز مشاوره خصوصی و دولتی فعالیت نمایند.

درس‌های رشته مطالعات خانواده در طول تحصیل

دروس اصلی

قواعد صرف عربی، قواعد نحو عربی، تجزیه و ترکیب، ترجمه و درک متون عربی، مأخذشناسی اسلامی، اصول فقه، حقوق اساسی، آشنائی با کلیات علوم قرآنی و حدیث، تربیت در اسلام، روانشناسی عمومی، آسیب‌شناسی روانی، روانشناسی اجتماعی، مبانی جامعه‌شناسی مفاهیم اساسی،‌مبانی مددکاری اجتماعی، ریاضیات پایه، مبانی جمعیت‌شناسی.

دروس تخصصی

متون تخصصی فقه، فقه تطبیقی، قواعد فقه، تفسیر موضوعی قرآن در زمینه‌های حقوق متقابل افراد خانواده نسبت به هم، ارث، وصیت، طلاق، حدود، دیات، قصاص و شهادت، روانشناسی تربیتی، بهداشت روانی، مسائل نوجوانان و جوانان، خانواده درمانی، روانشناسی رشد کودکی، جامعه‌شناسی خانواده،‌ جامعه‌شناسی روستایی، جامعه‌شناسی تاریخی خانواده، آمار و احتمال،‌ روش تحقیق نظری، روش تحقیق عملی، زبان تخصصی، آسیب‌شناسی اجتماعی، حقوق مدنی،‌ کارورزی .

برای قبولی در رشته مطالعات خانواده چه رتبه ای نیاز است؟

  • مشاهده رتبه قبول شدگان رشته مطالعات خانواده در سال 96

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.