راهنمای کامل رشته مطالعات ارتباطی و فناوری اطلاعات

0 352

معرفی رشته مطالعات ارتباطی و فناوری اطلاعات

امروزه نظام ارتباطی به عنوان یکی از ارگان های مهم اجتماعی که با دیگر نظام های موجود در جامعه روابط و مبادلات متقابلی دارد و به نیازهای گوناگون جامعه انسانی پاسخ می دهد، شناخته می شود.

از آنجایی که نیازهای بشر گوناگون است و پیچیدگی های جامعه انسانی روز افزون می باشد، نقش وسایل ارتباطی اشکال و جنبه های مختلفی به خود می گیرد.

بنابراین نظام ارتباطی در معنای عام پدیده ای است جهانی، که در همه جا وجود دارد و به نیازهایی پاسخ می دهد که برای تمامی افراد مشترک است. در واقع، جامعه انسانی نمی تواند بدون نظام ارتباطی به حیات خود ادامه دهد. از این رو، در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری بررسی و مطالعه دقیق و منظم این نظام دارای ضرورت می باشد. این مطالعات و تحقیقات گسترده حکایت از اهمیت رسانه های همگانی به عنوان نهاد مهم اجتماعی دارد. یکی از تأثیرات رسانه ها، تأثیرات فرهنگی آن بر جامعه می باشد.

امروزه وسایل ارتباط جمعی وظیفه ی فرهنگ سازی، آموزش، اطلاع رسانی و ایجاد مشارکت را بر دوش می کشد و می تواند حتی فرهنگ های مختلف را تغییر و باعث رشد فرهنگ جدید در جامعه شود.

مدیریت در رسانه، کار دشوار و چند پهلو است؛ دشواری آن مبتنی بر فهم سازوکارهای مدیریتی در عرصة اطلاع رسانی است و چند پهلو بودن آن هم مربوط به عوامل درون سازمانی همچون خبرنگاران، مدیران، سردبیران، سیاست های رسانه بر می گردد و مردم و مخاطبان، صاحبان آگاهی ها، گروه های فشار، قوانین و مقررات مطبوعاتی و توجه به مشی عمومی در جامعه نیز به عنوان عوامل بیرونی در این پیچیدگی، نقش دارند.

برای دست یابی به کاهش و رفع این دشواری ها و نیز احاطه بر ارتباطات چند پهلو در عرصه مدیریت رسانه، بهتر است روش های مؤثر در زمینه مدیریت در رسانه را فرا بگیریم.

رشته مطالعات ارتباطی و فناوری اطلاعات به همین دلیل در دانشگاه تدریس می شود. دانشجویان در این دوره ی آموزشی، دروس گوناگون علوم انسانی از جمله ادبیات، علوم اجتماعی، علوم سیاسی و علوم اقتصادی را می آموزند.

همچنین، افرادی که در این دوره به تحصیل این رشته مشغول می باشند، پس از کسب اطلاعات لازم جهت حضور فعال در جامعه جهانی اطلاعاتی و کار با رسانه‌های جدید، می‌توانند در حوزه‌های مختلف ارتباطی به ویژه فناوری‌های نوین صاحب نظر شده و مشغول فعالیت شوند.

توانایی‌های لازم برای تحصیل در رشته مطالعات ارتباطی و فناوری اطلاعات

رشته مطالعات ارتباطی و فناوری اطلاعات یک رشته میان رشته ای است، که با علوم اجتماعی، علوم سیاسی، حقوق، علوم اقتصادی، ادبیات و کامپیوتر در ارتباط می باشد. بنابراین، دانشجویان این رشته باید علاوه بر علاقه مندی به حوزه های یاد شده از قدرت تجزیه و تحلیل خوبی برخوردار باشند. افزون بر آن، یک روزنامه‌نگار باید از ذوق نویسندگی، کنجکاوی، صبر و حوصله زیاد نیز برخوردار باشد.

موقعیت شغلی رشته مطالعات ارتباطی و فناوری اطلاعات در ایران

در سال های اخیر انقلابی مشابه انقلاب صنعتی به وقوع پیوسته که جهان را وارد عصر اطلاعات ساخته است و بسیاری از جنبه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی حیات بشر را دستخوش تحولی عمیق نموده است. یکی از ابعاد این تحول، تغییرات عمیقی است که در روابط اقتصادی بین افراد، شرکت ها و دولت ها به وجود آمده است.

مبادلات تجاری به سرعت از حالت سنتی که عمدتاً مبنی بر مبادله اسناد و مدارک کاغذی است خارج شده و به سوی انجام مبادلات از طریق بهره گیری از سیستم های مبتنی بر اطلاعات الکترونیکی در حرکت است. بنابراین دولت با استفاده از تکنولوژی های جدید به گسترش دسترسی و ارایه اطلاعات و خدمات دولتی به اقشار جامعه و همچنین خود اجزای دولت می پردازد.

امروزه با ایجاد دولت های الکترونیکی، شهرهای الکترونیکی، آموزش الکترونیکی و تجارت الکترونیکی، استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات را به یک بحث جهانی و قابل توجه جوامع مختلف مبدل کرده که یکی از آنها، بحث ایجاد دولت های الکترونیکی است.

بنابراین، فارغ‌التحصیلان رشته مطالعات ارتباطی و فناوری اطلاعات به دلیل آشنایی با مخاطب و علایق آن، ترکیب مخاطبان، فنون نشر، فرآیند تولید وب، فناوری‌های جدید چاپ الکترونی و چگونگی استفاده از نرم‌افزارهای رایانه‌ای نشر می‌توانند در رسانه‌های الکترونی مشغول به کار شوند.

درس‌های رشته مطالعات ارتباطی و فناوری اطلاعات در طول تحصیل

دروس پایه

مبانی جامعه‌شناسی، کاربرد رایانه در علوم ارتباطات، اصول علم اقتصاد، مبانی تاریخ اجتماعی ایران، آمار مقدماتی،‌ آمار در علوم اجتماعی، زبان تخصصی، اقتصاد ایران، روانشناسی اجتماعی، اصول علم سیاست، کلیات حقوقی، حقوق اساسی، روش‌های تحقیق در علوم اجتماعی، اصول روابط و سازمان‌های بین‌المللی، نظریه‌های جامعه‌شناسی، اصول سازمان و مدیریت، اندیشه‌های سیاسی در قرن بیستم.

دروس اصلی

مبانی ارتباطات جمعی، ارتباطات بین‌‌المللی، ارتباطات سیاسی، مبانی ارتباطات انسانی، تحلیل محتوای پیام‌های ارتباطی، ارتباطات تصویری، نظریه‌های ارتباطات اجتماعی، گرافیک و صفحه‌آرایی در مطبوعات، تکنولوژی‌های ارتباطی، مبانی جامعه اطلاعاتی، افکار عمومی و وسایل ارتباط جمعی، مبانی ارتباطات و توسعه، حقوق ارتباط جمعی، شیوه نگارش فارسی در مطبوعات

دروس تخصصی

مبانی مطالعات ارتباطی و فناوری اطلاعات، تاریخ ارتباطات در ایران، اصول اقتصاد در ارتباطات، سازمان‌های بین‌المللی ارتباطات، اصول مدیریت ارتباطات، مبانی سیاستگذاری و برنامه‌ریزی ارتباطی، شناخت مخاطبان، اصول نشر و آموزش الکترونی، سنجش افکار عمومی، آشنایی با روش‌های کیفی پژوهش‌های ارتباطی، مطالعات موردی، زبان تخصصی، فرهنگ و فناوری ارتباطات، نظریه جامعه اطلاعاتی

برای قبولی در رشته مطالعات ارتباطی و فناوری اطلاعات چه رتبه ای نیاز است؟

  • مشاهده رتبه قبول شدگان رشته مطالعات ارتباطی و فناوری اطلاعات در سال 96

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.