راهنمای کامل رشته علوم و فنون هوانوردی – خلبانی هلیکوپتری

0 112

معرفی رشته علوم و فنون هوانوردی – خلبانی هلیکوپتری

انسان ها از دیرباز رؤیای پرواز را در سر داشتند. لئوناردو داوینچی به ترسیم طرح هایی پرداخت که بعد از سالها در سال 1903 برادران رایت آن را به واقعیت تبدیل کردند و اولین هواپیما را به پرواز درآوردند.

اکنون با گذشت صدسال از این واقعه، بشر به کمک تکنولوژی های پیشرفته موفق شده است انواع هواپیما، هلی‌کوپتر و سایر وسایل پرنده را بسازد و به آسمان بفرستد.

این وسایل پرنده در زمینه‌های نظامی و غیرنظامی اعم از ترابری، پشتیبانی و موارد دیگر کاربرد دارند.
از میان وسایل پرنده ای که می توانند در آسمان به پرواز در بیایند، نقش هلیکوپتر در صنایع نظامی از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که از هلی‌کوپتر میتوان در حمل و نقل سربازان و اسلحه به خطوط مقدم جبهه و آتش‌ پشتیبانی، بخصوص در زمین‌های ناهموار، استفاده کرد.

هلیکوپتر به دلیل جثه کوچک برای نشستن و برخاستن به فضای کمی نیاز دارد. این مزیت موجب شده است در جنگ‌های زمینی نقش بسزایی داشته باشد. امروزه کشورهای بزرگ دنیا به اهمیت هلیکوپتر در جنگها پی برده اند و به همین دلیل نیروی زمینی ارتش‌های این کشورها در سطح لشکرها، مجهز به یگان‌های سازمانی هلی‌کوپتری هستند.

اگرچه این وسیله از نظر فنی از اهمیت بالایی برخوردار است، اما بدون خلبانی ماهر و کارآمد نمی تواند کارایی لازم را داشته باشد.

از این رو، جهت به پرواز درآوردن این وسیله پرنده، به افرادی نیاز داریم تا پس از گذراندن دوره‌ها و آموزش‌های تخصصی، آمادگی علمی، روحی و جسمی لازم را برای به پرواز درآمدن یک هلی‌کوپتر به دست بیاورند.

بنابراین دانشگاه افسری امام علی(ع) که به نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران وابسته است از سال 1376 به تربیت این نیروها در رشته علوم و فنون هوانوردی – خلبانی هلیکوپتری میپردازد.
از آنجایی که امروزه متخصصان به این نتیجه رسیده اند که خلبانی تنها یک کار تجربی نیست و باید بر اصول علمی مبتنی باشد، در آموزش عالی به خلبان ها دروس آیرودینامیک، فیزیک، ریاضی، مکانیک، دینامیک، ترمودینامیک، استاتیک و غیره می آموزند تا این افراد را جهت پرواز در آسمان آماده کنند.

از آنجایی که رشته علوم و فنون هوانوردی – خلبانی هلیکوپتری از سوی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران ارائه می‌شود، در زمان جنگ و صلح نیروی هوایی و دریایی ارتش باید آماده باشند و در هنگام جنگ نیز نیروی زمینی باید تمام کشور را تحت کنترل خود داشته باشد، تا بتواند از کشور دفاع کند.

بنابراین، نیروهای رزمی جهت دفاع از کشور و پشتیبانی از نیروهای رزمی به وسیله ای همچون هلیکوپتر نیاز دارند، تا از آن جهت جا به جایی نیروها و تجهیزات استفاده کنند. اگرچه نیروی هوایی و نیروی دریایی از هلی‌کوپتر جهت تکمیل نیروهای خود استفاده می‌کند، اما در هنگام جنگ،‌ این وضعیت تغییر می کند و به مأموریت‌ نیروی زمینی تبدیل می گردد، چرا که نیروی زمینی زمانی که کشور در صلح به سر می برد، اما حوادثی به وجود می آید اولین نیرویی است که باید در مکان حادثه حاضر شود.

جهت انجام عملیات مورد نیاز در حوادث از سوی نیروی زمینی، هلی‌کوپتر به عنوان وسیله حمل و نقل مجروحان و رساند کمک‌های اولیه، مواد غذایی،‌ وسایل گرمایش یا سرمایش و سایر مواد مورد نیاز را به افراد حادثه دیده استفاده می گردد. بنابراین، وظیفه ی مهم نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی تربیت خلبانان ماهری است که در این شرایط بتوانند این وظیفه مهم را به انجام رسانند.

علاوه بر نقش خلبانان در نیروی زمینی ارتش،سایر مراکز، ارگان‌ها و سازمان‌ها مانند هلال‌احمر، نیروی انتظامی، نیروی دریایی نیز جهت جذب افرادی که در شغل خلبان‌ نظامی یا غیرنظامی هلی‌کوپتر باید مشغول فعالیت شوند، اقدام به پذیرش دانشجویان می کنند، که پس از آن که مجوز لازم از “آجا” گرفته می شود، دانشجویان جهت تصدی این شغل آموزش می بینند.

توانایی‌های لازم برای تحصیل در رشته علوم و فنون هوانوردی – خلبانی هلیکوپتری

ماهیت مخاطره‌آمیز فعالیت هوانوردی موجب شده است که آزمون نسبتاً دشواری برای داوطلبان این رشته در نظر گرفته شود و داوطلبان این رشته باید پس از موفقیت در آزمون سراسری و به دست آوردن حدنصاب لازم جهت تحصیل در این رشته از سلامت کامل جسمی و روانی و هوش و استعداد تحصیلی بالایی برخوردار باشند.

برای مثال در خصوص سلامت جسمانی داوطلبان این رشته باید از نظر دید چشمانشان ده دهم باشد و کوررنگی نداشته باشند و دارای ناراحتی قلبی یا بیماری‌های خاص نیز نباشند.

گزینش روحی و روانی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و جهت سنجش روانی داوطلبان از یک مجموعه تست‌های خاص روانشناسی استفاده می شود و در این آزمون این مسأله روشن می گردد که آیا داوطلبان از نظر فکری و روحی جهت تحصیل در این رشته اماده هستند یا خیر.

زیرا فردی که در دانشکده افسری امام علی(ع) تحصیل می کند باید بداند در یک محیط نظامی مشغول به تحصیل است و محیط نظامی چارچوب و آیین‌نامه های خاصی دارد که افراد باید از آن بدون چون و چرا تبعیت کنند. در واقع، نظامیان در زندگی خود باید مصالح سازمانی و جمعی را بر مصالح فردی ترجیح دهند و از خواسته ها و ضرورت های زندگی خویش چشم پوشی کنند.

در حقیقت، یکی از ویژگی های خاص این رشته شهامت و شجاعت می باشد.
علاوه بر موارد ذکر شده، داوطلب این رشته باید در فراگیری زبان انگلیسی نیز توانمند بوده و به زبان انگلیسی به طور نسبی مسلط باشند چرا که تسلط به زبان انگلیسی نقش مهمی در این رشته داشته و در حقیقت، یک اصل مهم محسوب می گردد، زیرا پس از دروس مقدماتی، آموزش این رشته به زبان انگلیسی است.

اگرچه دانشگاه افسری امام‌علی(ع) برای دانشجویان این رشته کلاس های زبان انگلیسی درنظر گرفته است، اما دانشجوی این رشته باید توانایی یادگیری زبان انگلیسی را نیز داشته باشد تا بتواند در این رشته موفق گردد.

هوش بالا یکی دیگر از ویژگی های یک خلبان ماهر و توانمند است، زیرا ممکن است در زمان پرواز حوادثی روی دهد که غیر قابل پیشبینی است و یک خلبان باید در یک زمان نسبتاً کوتاه یک تصمیم عاقلانه بگیرد و این تصمیم باید کمترین مخاطره را به همراه داشته باشد.

بررسی صلاحیت‌های‌ مکتبی و امنیتی نیز از موارد مهم در گزینش این رشته می باشد. باید در گزینش مشخص گردد که داوطلب این رشته به جمهوری اسلامی معتقد بوده و صلاحیت فعالیت در ارتش جمهوری اسلامی را داشته باشد.

تابعیت جمهوری اسلامی ایران، نداشتن سابقه تابعیت بیگانه و ایرانی‌الاصل بودن،‌ متدین به دین اسلام و اعتقاد و التزام عملی به ولایت فقیه، ایمان به انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی ایران و آمادگی فداکاری در راه تحقق اهداف آن، عدم اشتهار به فساد اخلاق و عدم اعتیاد به مواد مخدر، عدم محکومیت به محرومیت از خدمات دولتی و عدم سابقه عضویت یا وابستگی به احزاب و گروه‌های سیاسی، از جمله شرایط لازم دیگری است که داوطلبان باید جهت ورود به رشته‌های دانشگاه افسری امام علی(ع) داشته باشند.

یادآوری این نکته نیز ضروری است که دانشجویان دانشکده افسری امام علی(ع) از جمله دانشجویان رشته علوم و فنون هوانوردی – خلبانی هلیکوپتری باید در فرم انتخاب رشته آزمون سراسری، رشته‌های این دانشگاه را تا قبل از انتخاب سی‌ام انتخاب کنند و رشته خلبانی نیز تنها از میان داوطلبان مرد مسلمان گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی دانشجو می‌پذیرد.

موقعیت شغلی رشته علوم و فنون هوانوردی – خلبانی هلیکوپتری در ایران

در جامعه ی امروز ما، مسأله اشتغال به یکی از مهمترین مسائل اجتماعی بدل گشته است و جوانان تحصیل کرده بیش از دیگران نگران آینده ی شغلی خود می باشند. چرا که این جوانان به این موضوع فکر می کنند که بر اساس تحصیلاتی که دارند باید از موقعیت شغلی بهتری نسبت به دیگران برخوردار باشند.

بنابراین، در انتخاب رشته ی دانشگاهی اولین پرسشی که مطرح می گردد، آینده ی شغلی یک رشته است.

اما رشته علوم و فنون هوانوردی – خلبانی هلیکوپتری با آینده ی شغلی خوبی که پیش روی جوانان قرار می دهد این دغدغه را برای جوانان برطرف می کند.

دانشجویان رشته علوم و فنون هوانوردی – خلبانی هلیکوپتری پس از تحصیل در این رشته می توانند با درجه ستوان دومی در ارتش جمهوری اسلامی ایران استخدام شوند و در ادامه نیز می توانند دوره‌های حین خدمت را بگذرانند و سلسله مراتب فرماندهی را طی می‌کنند.

افزون بر اینکه این دانش آموختگان می توانند در سازمان‌های نیروهای مسلح در زمان جنگ و صلح مشغول فعالیت شوند، سایر سازمان‌های غیرنظامی نیز به این افراد متخصص نیاز دارند و هر سال که می گذرد بر ضرورت حضور این متخصصان در سایر سازمان ها افزوده می گردد.

به همین دلیل است که در بسیاری موارد مشاهده می کنیم خلبانهای بازنشسته ارتش در شرکت نفت، هلال احمر، وزارت نیرو و بسیاری از وزارتخانه‌های دیگر مشغول فعالیت هستند.

برای قبولی در رشته علوم و فنون هوانوردی – خلبانی هلیکوپتر چه رتبه ای نیاز است؟

  • مشاهده رتبه قبول شدگان رشته علوم و فنون هوانوردی – خلبانی هلیکوپتری در سال 96

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.