راهنمای کامل رشته زبان و ادبیات عربی

0 201

معرفی رشته زبان و ادبیات عربی

پس از ورود اسلام به ایران و گرویدن ایرانیان به این دین، زبان عربی از حالت یک زبان قومی خارج شد و به عنوان زبان قرآن و زبان بین‌المللی اسلام نزد ایرانیان به یک زبان مهم بدل گردید. از این رو، مردم ایران جهت فراگیری، ضبط و تدوین زبان و ادبیات عرب علاقه ی زیادی از خود نشان دادند. شاید به همین دلیل است که بسیاری از مورخان و ادیبان بر این باورند که خدمات ایرانیان به زبان عربی بیش از خود اعراب به این زبان بوده است.

اگرچه زبان عربی به عنوان زبان دین اسلام برای مسلمانان از اهمیت بالایی برخوردار است، اما امروزه به دلیل گسترش ارتباطات، کشورهای مسلمان باید برای اتحاد، همدلی و همزبانی با جهان اسلام و بهره‌گیری از منابع اصلی اسلامی و تحقیقاتی که در این زمینه انجام می‌شود، به زبان عربی مسلط باشند. افزون بر آن، تأثیر پذیری زبان و ادبیات فارسی از زبان و ادبیات عربی، اهمیت آموختن زبان عربی را برای ایرانیان دوچندان می کند. همین ضرورت ها موجب گردید زبان عربی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور ارائه می‌شود.

رشته زبان و ادبیات عربی به تربیت متخصصانی می پردازد، که در زمینه ی تاریخ‌ ادبیات‌ عرب‌، متون‌ مختلف‌ نظم‌ و نثر دوره‌های‌ مختلف‌، فن‌ ترجمه‌ از عربی‌ به‌ فارسی‌ و بالعکس‌، علوم‌ بلاغی‌ و عروض‌ و قافیه‌ در زبان‌ و ادبیات‌ عرب‌ مهارت های کافی را کسب نمایند و بتوانند به عنوان کارشناسان زبان و ادبیات عرب مشغول فعالیت شوند.

اگرچه در مدارس به دانش آموزان قواعد صرف و نحو آموزش داده می شود و دانش آموزان علوم انسانی نیز تاحدودی بلاغت زبان عربی را نیز مطالعه می کنند، اما رشته زبان و ادبیات عربی به عنوان یک رشته تخصصی با دروس متفاوتی در دانشگاه تدریس می شود.

تاریخ‌ ادبیات‌ عرب‌ در دوره‌های‌ مختلف‌ اعم‌ از تاریخ‌ ادبیات‌ عصر جاهلی‌، عصر اموی‌، عصر عباسی‌، دوره‌ انحطاط‌ و دوره‌ معاصر، متون‌ نظم‌ و نثر در دوره‌های‌ مختلف‌ تاریخی‌، ادبیات‌ تطبیقی‌، نامه‌نگاری‌ و خلاصه‌نویسی‌، مکالمه‌، انشا و فن‌ ترجمه‌ از دروس این رشته می باشد.

توانایی‌های‌ لازم برای تحصیل در رشته زبان و ادبیات عربی

از آنجایی که رشته زبان و ادبیات عربی به دلیل دشواری اش به فیزیک رشته علوم انسانی شهرت دارد، دانشجویان این رشته باید از انگیزه و علاقه ی کافی برخوردار باشند.‌ تسلط به ‌ ادبیات‌ فارسی‌ و زبان‌ عربی، یکی از ضرورت های آموزش این رشته می باشد.

اگرچه زبان‌ و ادبیات‌ عربی جزء زبان های خارجی محسوب می شود، اما به دلیل تخصصی بودن آن و نزدیکی به زبان و ادبیات فارسی، تنها از داوطلبان‌ گروه‌ علوم‌ انسانی‌ دانشجو می‌پذیرد. شاید به همین دلیل است که زبان و ادبیات عربی در دانشکده های علوم انسانی تدریس می شود.

اگرچه برخی از کارشناسان زبان و ادبیات عربی معتقدند، آزمون این رشته باید به صورت مجزا همانند زبانهای خارجی دیگر برگزار شود و داوطلبان دیگر گروه ها نیز بتوانند در این آزمون شرکت کنند. چرا که برخی از داوطلبان گروههای فنی یا تجربی شاید علاقه مند به تحصیل در رشته زبان و ادبیات عربی نیز باشند، که در این صورت این فرصت می تواند در اختیار همگان قرار گیرد.

موقیعت شغلی رشته زبان و ادبیات عربی

اگرچه تدریس‌ در آموزش‌ و پرورش مهمترین‌ و اساسی‌ترین‌ فرصت شغلی فارغ‌التحصیلان‌ رشته زبان و ادبیات عربی می باشد، اما یک دانش آموخته توانمند رشته‌ عربی‌ می‌تواند در مؤسسه های آموزشی به تدریس خصوصی این زبان مشغول شود.

چرا که زبان عربی در کنکور سراسری به عنوان یکی از دروس مهم در تمام زیرگروه ها شناخته می شود و موفقیت در این درس می تواند، سرنوشت خیلی از داوطلبان را به خصوص در گروه های ریاضی و تجربی تغییر دهد.

پژوهش‌ و تحقیق‌ در زمینه‌ های مختلف رشته زبان و ادبیات عربی در ایران‌،  یکی دیگر از فرصت های کاری متخصصان این رشته محسوب می شود و متخصصان کوشا و توانمند می توانند در این حوزه مشغول فعالیت شوند. افزون بر آنچه که گفته شد، دانش آموختگانی که زبان‌ عربی‌ را خوب‌ فرا گرفته‌اند، می‌توانند در آزمون‌های‌ اداره‌ فنی‌ قوه‌ قضائیه‌ شرکت‌ کرده‌، در صورت‌ موفقیت‌ به‌ عنوان‌ مترجم‌ رسمی‌ دادگستری‌ مجوز تأسیس‌ دارالترجمه‌ را نیز بگیرند. البته‌ باید به این نکته نیز توجه کرد که از آنجایی که دایره‌ این‌ کار بسیار محدود است‌ و هر ساله‌ قوه‌ قضائیه‌ به‌ تعداد محدودی‌ از متقاضیان‌ مجوز می‌دهد، رسیدن به این موفقیت بیش از سایر حوزه ها نیازمند کوشش و توانمندی می باشد.

زبان و ادبیات عربی به عنوان یک زبان خارجی، امروزه بیش از پیش دارای اهمیت می باشد و متخصصان رشته زبان و ادبیات عربی در ایران‌، اگر تمایل به فعالیت در بازار آزاد این رشته هستند، می توانند به‌ ترجمه‌ کتاب‌های‌ عربی‌ بپردازند. چرا که بازار کتاب‌ ما نیاز مبرمی‌ به‌ مترجمانی‌ دارد که‌ به‌ زبان‌ عربی‌ و کار ترجمه‌ مسلط‌ باشند. علاوه بر ترجمه کتاب، با گسترش رسانه های مجازی بسیاری از سایتهای خبری و تحلیلی به مترجمانی نیاز دارند که به ترجمه متون مورد نیاز خبرگزاری های مهم عربی بپردازند و بازار کار جدیدی برای این متخصصان ایجاد گردیده است.

درس‌های رشته زبان و ادبیات عربی در طول‌ تحصیل

دروس تخصصی

آزمایشگاه‌، صرف‌ ، نحو، ترجمه‌ و تجوید قرآن‌ کریم‌، روش‌ تحقیق‌ و مأخذشناسی‌، مکالمه‌ ، تمرین‌ صرف‌ و نحو، متون‌ حدیث‌، ادب‌ متعهد اهل‌بیت‌، روزنامه‌ها و مجلات‌ عربی‌، ادب‌ سیاسی‌ در دوره‌ اسلام‌، قرائت‌ متون‌ عرفانی‌، ادبیات‌ تطبیقی‌، فن‌ ترجمه‌، انشاء، علوم‌ بلاغی‌، زبان‌ خارجی‌ تخصصی‌، متون‌ نهج‌البلاغه‌، ترجمه‌ از عربی‌ به‌ فارسی‌ و بالعکس‌، عروض‌ و قافیه‌، فقه‌اللغه‌، قرائت‌ متون‌ تفسیری‌ قرآن‌ کریم‌، نامه‌نگاری‌ و خلاصه‌نوسی‌، نقد ادبی‌، متون‌ نظم‌ و نثر از سقوط‌ بغداد تا عصر حاضر، تاریخ‌ ادبیات‌ از سقوط‌ بغداد تا عصر حاضر، متون‌ نظم‌ و نثر دوره‌ عباسی‌ اول‌، تاریخ‌ ادبیات‌ دوره‌ عباسی‌ اول‌، متون‌ نظر و نثر دوره عباسی‌ دوم‌، تاریخ‌ ادبیات‌ دوره‌ عباسی‌ دوم‌، متون‌ نظم‌ و نثر دوره‌ اندلس‌، متون‌ نظم‌ و نثر دوره‌ معاصر، تاریخ‌ و ادبیات‌ دوره‌ معاصر، متون‌ نظم‌ و نثر عربی‌ در ایران‌ از آغاز تا سقوط‌ بغداد، متون‌ نظم‌ و نثر عربی‌ در ایران‌ از سقوط‌ بغداد تا دوره‌ معاصر، تاریخ‌ ادبیات‌ از دوره‌ جاهلی‌ تا پایان‌ دوره‌ اموی‌، متون‌ نظم‌ و نثر از جاهلی‌ تا پایان‌ دوره‌ اموی‌.

برای قبولی در رشته زبان و ادبیات عربی چه رتبه ای نیاز است؟

  • مشاهده رتبه قبول شدگان رشته زبان و ادبیات عربی در سال 96

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.