rotate

گوشی خود را به حالت عمودی برگردانید

اهمیت مشاوره تحصیلی

مشاوره تحصیلی در کنار فرایند یادگیری دانش‌آموز، می‌کوشد تا این فرایند مطابق با موازین مدیریت زمان و روانشناسی باشد و به عبارتی دیگر، فرایند یادگیری دانش‌آموز را کامل می‌کند تا رسیدن به اهداف تعیین شده محقّق شود و مشکلات دانش‌آموز در فرایند آموزشی رفع گردد. در ادامه به کلیدیترین نقش‌ها و تأثیرات مشاوره تحصیلی اشاره می کنیم که با توجّه به آنها می‌توان به اهمیت مشاوره تحصیلی پی برد:

مشاوره و برنامه‌ریزی درسی

مشاور تحصیلی با استفاده از تصویر درستی که از اهداف دانش آموز بدست می‌آورد، می‌تواند به او در تدوین یک برنامه ریزی درسی موفق کمک کند و به فرایند تحصیل و مطالعه او سرعت ببخشد.

مشاوره و انتخاب رشته تحصیلی

بدون مشاوره تحصیلی قطعاً دانش‌آموزان نمی‌توانند تصویر درستی از انواع رشته‌های تحصیلی داشته باشند، بنابراین چه در مقطع دبیرستان و چه در مقطع ورود به دانشگاه، مشاوره تحصیلی باعث می شود دانش آموزان انتخاب درست‌تری داشته باشند. انتخابی که بر سرنوشت آنها تأثیر بسیار زیادی خواهد داشت و مسیر زندگی آنها را تعیین می‌کند.

مشاوره برای جلوگیری از افت تحصیلی

همانطور که گفته شد، مشاور تحصیلی باشد مشکلات دانش‌آموزان را مورد بررسی قرار دهد و از تأثیر این مشکلات بر روند آموزش آنها بکاهد. اهمیت مشاوره تحصیلی در حل این مشکلات زمانی معنای ویژه ای می‌یابد که علت این مشکلات عوامل درونی نظیر از دست دادن انگیزه، عدم توانایی مدیریت زمان، روش نادرست مطالعه و… باشد.

مشاوره تحصیلی و استعدادیابی

ارتباط مشاوره تحصیلی با دانش‌آموزان می‌تواند موجب شناخت استعدادهای تحصیلی دانش‌آموزان و برنامه‌ریزی برای جهت‌دهی این استعدادها و بهره‌وری هر چه بیشتر از آنهاست. بدیهی است چنانچه استعدادهای درخشان تحصیلی شناخته نشوند و برای تقویت و ثمردهی آنها تلاشی نشود، ممکن است موجب سرخوردگی دانش‌آموز و افت‌تحصیلی او شود.

ضرورت مشاوره تحصیلی برای والدین

دانش‌آموزان بیشترین زمان خود را در خانه و نزد والدین خود هستند. بدیهی است اگر والدین درباره شرایط مورد‌نیاز دانش‌آموز جهت مطالعه و تثبیت یادگیری مطالب درسی در منزل، اطلاعات کافی داشته باشند، این موضوع می‌تواند تأثیر شگرفی بر تسریع روند یادگیری دانش‌آموز داشته باشد. به این منظور، ضروری است که مشاور تحصیلی ضمن ارتباط و مشاوره به دانش‌آموزان، ارتقاء سطح اطلاعات و انگیزه والدین دانش‌آموز را نیز مدنظر قرار دهد.

طراحی و توسعه توسط محمد سلیمانپور | mohammad soleimanpour
تمام حقوق سایت