rotate

گوشی خود را به حالت عمودی برگردانید

راهکار های افزایش انگیزه دانش آموزان کنکوری

چگونه انگیزه خود را برای درس خواندن افزایش دهیم؟

در طول زمان آمادگی و مطالعه برای آزمون کنکور سراسری اغلب دانش آموزان با مشکل کاهش انگیزه و افت عملکرد مواجه می شوند که تاثیر مخربی بر روحیه آن ها دارد.

در این مقاله از وبلاگ بهگام به ارائه راهکار های موثر جهت افزایش انگیزه برای درس خواندن دانش آموزان کنکوری می پردازیم.

راهکار های افزایش انگیزه

۱# افکار منفی را از خود دور کنید

هر گاه یک فکر منفی و یا بازدارنده در ذهن تان ایجاد شد که شما را از مسیر حرکت به سوی موفقیت تان در کنکور منحرف کرد، آن را یادداشت کنید. تا در گام های بعدی بتوانید با تمرین تلقین مثبت آن را حذف کنید.

۲# به استعدادهای خودتان توجه کنید

خود را موظف کنید عبارات تلقینی مثبت زیر را در طول شبانه روز چندین بار با صدای بلند برای خود تکرار کنید. سعی کنید عبارت ها را به صورت خودمانی بیان کنید.

به خود بگویید که من می تونم روی اهدافم تمرکز کنم و یا می‌تونم تمرکز در مطالعه و سایر کارها رو به صورت یک عادت برای خودم در بیاورم.

می تونم وقتی که مشغول خوندن با مطالعه هستم تمرکز خودم رو به حد بالاتری برسونم.

خودتون رو به عنوان دانش آموزی که استعداد خوبی داره و توانایی خوب گوش کردن، آموختن و به همه چیز توجه کردن رو داره تصور کنید.

من توانایی لازم برای موفق شدن رو دارم. می دونم چی میخوام و اون رو به دست خواهم آورد. هیچ چیز یا کسی نمی تونه مانع انگیزه ی من بشه.

برای اینکه جملات بالا بهتر و سریع تر اثر کند می توانید آن را حفظ کنید یا در جایی قرار دهید که چشم تان مدام به آن باشد.

البته سعی کنید از جملات مثبت برای افزایش انگیزه استفاده کنید. مثلا به جای این که بگویید نگران امتحان نیستم بگوید من کاملا آرام هستم و…

۳# خودتان را در اوج تصور کنید

روزی دو نوبت خود را در حالتی تصور کنید که به هدف تان رسیده اید. زیرا اگر شما درباره ی چیزی زیاد و جدی فکر کنید، به خودی خود مشکل تان حل خواهد شد. شما پیش از این که به هدف برسید، باید خود را در همه ی تلاش های تان موفق تصور کنید.

پس یک تصویر ذهنی موفق و آشکار در ذهن خود ایجاد کنید و در طول روز خود را در آن موقیعت تصور کنید. مثلا در حالی که مشغول به تحصیل در رشته مورد علاقه یا دانشگاه مد نظرتان هستید و یا در هنگام دیدن رتبه دلخواه در سایت سازمان سنجش تصور کنید.

۴# از صبح‌ها و شب‌ها بیشترین استفاده را کنید

بر اساس مطالعات انجام شده، شب ها پانزده دقیقه پیش از خواب و صبح ها، پانزده دقیقه پس از بیدار شدن، اثر تلقین سه برابر زمان های دیگر است.

سعی کنید صبح با جملات انرژی بخش شروع  به مطالعه کنید و شب ها به امید داشتن فردای زیباتر به خواب روید. هر چه تلقین  مثبت و قوی باشد، بیشترین تاثیر را در افزایش انگیزه برای درس خواندن دارد.

۵# یادتان نرود که شما می‌توانید

تلقین مثبت نقش مهمی را در موفقیت شما ایفا می کند. بنابراین عبارت من می توانم را در موقیعت های مختلف به خود تلقین کنید و تکرار و تمرین یادتان نرود.

برای مثال پیش از ورود به کلاس درس و جلسه ی امتحان چند بار به خود بگوید، من آماده ام، من می توانم موفق شوم و …

افزایش انگیزه

۶# دوستان خود را با دقت انتخاب کنید

بخش عمده ای از موفقیت و عدم موفقیت شما در آزمون کنکور، به وسیله ی کسانی تعیین می شود که با آنها رفت و آمد می کنید.

سعی کنید دوستان خود را از بین شاگردان خوب کلاس انتخاب کنید، به خود بگویید اگر بخواهم با عقاب پرواز کنم، نمی توانم با بوقلمون راه بروم.

پس برای موفقیت در کنکور و افزایش انگیزه برای درس خواندن، فقط با دوستان درس خوان ارتباط داشته باشید. اگر چنین دوستانی ندارید و یا دوستانی دارید که مانع  درس خواندن شما می شوند و انگیزه شما را کاهش می دهند، رابطه ی خود را با این نوع از دوستانتان به صورت موقت قطع کنید.

۷# پشتکار داشته باشید

برای این که به موفقیت های بزرگ دست پیدا کنید، ابتدا باید در آزمون پشت کار قبول شوید. بنابراین خود را برای ناملایمات و شکست های احتمالی که ممکن است در مسیر آمادگی برای آزمون کنکور برای شما پیش آید، آماده کنید و دیگر هراسی به خود راه ندهید.

اگر تاکنون در درس تان موفق نبوده اید به خود بگویید که من از این پس می توانم خوب درس بخوانم و نمی گذارم عدم موفقیت در آزمون ها یا امتحانات و.. من را از هدفم دور کند. افزایش انگیزه برای درس خواندن یکی از پیامد های اصلی انجام این کار است.

طراحی و توسعه توسط محمد سلیمانپور | mohammad soleimanpour
تمام حقوق سایت