rotate

گوشی خود را به حالت عمودی برگردانید

۱۰ اصل مهم انتخاب رشته کنکور

شاید درس خواندن برای کنکور و تلاش برای به دست آوردن درصدهای بالا در دروس مورد آزمون کنکور سراسری و رتبه خوب، نقش مهمی در رسیدن به دانشگاه و رشته مورد علاقه یک داوطلب داشته باشد ولی پروسه و اصول انتخاب رشته کنکور نیز بخش بسیار تاثیر گذاری در فرآیند موفقیت در کنکور و رسیدن به اهداف یک داوطلب می باشد.

در این مقاله از وبلاگ بهگام به بررسی موضوع انتخاب رشته کنکور و اصول یک انتخاب رشته موفق، می پردازیم.

اصول مهم برای انتخاب رشته کنکور برای موفقیت

انتخاب رشته کنکور سراسری

اصل ۱ انتخاب رشته کنکور

اولین، مهم ترین و اساسی ترین نکته برای داشتن یک انتخاب رشته کنکور موفق، این است که در ابتدا به شناخت علایق خود اقدام کنید.

منبع انگیزه و انرژی ما در رسیدن به اهداف و موفق شدن در یک رشته، داشتن علاقه می باشد.

پس حتما درباره ی رشته هایی که به آن ها علاقه دارید، تحقیق های لازم را انجام دهید و آگاهی های لازم را در مورد آن ها به دست آورید.

چون ممکن است به رشته ای علاقه داشته باشید، ولی شرایط تحصیل یا کار در این رشته ها با خصوصیات فردی و شخصیتی شما مطابقتی نداشته باشد و در صورت ادامه تحصیل در همان رشته ها در دانشگاه، با مشکلات زیادی نظیر مشروطی، اخراج و … مواجه شوید.

اصل ۲ انتخاب رشته کنکور

استعدادها و توانایی های شخصی خود را به خوبی بررسی کنید.

استعداد مجموعه ای از توانایی های بالقوه ی شماست که به کمک علاقه می توانید آن ها را تحقق بخشید و در مسیر رسیدن به اهداف و موفقیت از آن ها استفاده و پیشرفت کنید.

اگر این مجموعه توانایی ها را در رشته ی مورد علاقه تان نداشته باشید، برای ادامه راه با مشکل مواجه خواهید شد.

مثلا اغلب دانش آموزان در انتخاب رشته ی تجربی به رشته های پزشکی، داروسازی و دندان پزشکی علاقه دارند و شاید مهم ترین هدف شان از تحصیل در رشته تجربی، قبول شدن در این رشته های تاپ باشد.

اما اگر خودشان را از لحاظ توانایی و استعداد شخصی آنالیز کنند، می بینند که این رشته ها با ویژگی های روحی و جسمی آنها سازگار نیست و استعداد در این رشته ها ندارند و تحت تاثیر محیط یا خواست خانواده و یا بدون هدف وارد این رشته شده اند.
بنابراین بر اساس استعداد و توانایی های تان انتخاب رشته کنید. این نکته در انتخاب رشته خیلی مهم است.

اصل ۳ در انتخاب رشته موفق کنکور

آینده شغلی رشته مورد علاقه خود را بررسی کنید تا بعد از اتمام تحصیل بتوانید وارد بازار کار مرتبط با رشته خود شوید.

بررسی و مشورت با فارغ التحصیلان رشته های مربوط، در انتخاب درست و داشتن یک انتخاب رشته کنکور موفق، به شما کمک زیادی می کند.

آینده شغلی و مالی یک رشته از این جهت نیز برای یک فرد حائز اهمیت است که فرد پس اتمام دوران تحصیل نیازهای مادی و برخی از نیازهای روحی خود را از طریق شغل بر آورده خواهد کرد و نمی توانید از آن چشم پوشی کنید.

منزلت اجتماعی هم از بعد برآوردن نیازهای روحی از قبیل نیاز به احترام، نیاز به توجه، افزایش اعتماد به نفس مهم است.

اصل ۴ در انتخاب رشته کمکور

انتخاب شهر محل ادامه تحصیل در انتخاب رشته بسیار مهم است.

شاید در ابتدا در مورد تحصیل در شهر دیگر و دور از محل سکونت خود نظر مثبت داشته باشید ولی باید از همه جوانب این موضوع را بسنجید و به عواملی نظیر، هزینه های رفت و آمد، اقامت در خوابگاه با دانشجویان دیگر، پیدا کردن محل سکونت، اختلاف فرهنگ میان شهر سکونت و شهر محل تحصیل، جدا شدن از خانواده و تنهایی زندگی کردن، را در نظر بگیرید تا بعدا برایتان مشکلی به وجود نیاید و شرایط سختی را برای خود به وجود نیاورید.

اصل ۵ در انتخاب رشته

با توجه به امکان اقتصادی و مالی خود و خانواده تان، نسبت به انتخاب رشته هایی مانند دوره های نوبت دوم یا شبانه، پیام نور، دوره های نیمه حضوری و مؤسسات آموزش عالی غیر انتفاعی اقدام کنید تا درمورد پرداخت شهریه این دانشگاه ها و هزینه های مرتبط با تحصیل، مشکلی نداشته باشید که باعث کاهش انگیزه و اعتماد به نفس و لطمه به درس شما خواهد شد.

اصل ۶ انتخاب رشته کنکور

در انتخاب رشته به شرایط ویژه و امتیازهای هر دانشگاه یا مؤسسه آموزش عالی مثل امکانات، خوابگاه، جنسیت مورد پذیرش، شرایط تحصیل و … دقت لازم را داشته باشید.

اصل ۷ انتخاب رشته برای کنکور

درصد ها و رتبه ی خود را در نظر بگیرید و با توجه به واقعیت ها و کمک گرفتن از کارنامه های قبولی داوطلبان سال های قبل رشته مورد نظرتان، انتخاب رشته کنید.

تفکر خوش بینانه و یا بلند پرواز بودن در انتخاب رشته باعث می شود شما موقیعت های خوبی را که دارید را از دست بدهید.

اصل ۸ در انتخاب رشته کنکور سراسری

انتخاب اول در فرم انتخاب رشته با انتخاب آخر از لحاظ اولویت نمره فرقی ندارد، برای یک داوطلب بهتر است که در هنگام الویت بندی رشته ها در فرم انتخاب رشته، بر اساس علایق شخصی و استعداد خود عمل کند.

اگر رتبه شما برای قبولی در رشته مدنظرتان در یک دانشگاه با سطح علمی خوب، کفاف نمی دهد، عاقلانه ترین کار این است که به رشته های مرتبط یا نزدیک به موضوع رشته مورد نظر خود فکر کنید چرا که انتخاب یک رشته که به آن علاقه ندارید، در یک دانشگاهی که از نظر سطح علمی یا شرایط دیگر عالی است، یعنی ساختن آینده ای بدون انگیزه و موفقیت برای خودتان.

اصل ۹ در انتخاب رشته دانشگاهی

امکان ادامه ی تحصیل در مقاطع بالاتر یعنی کارشناسی ارشد و دکترا، در برخی از رشته ها وجود ندارد و یا دارای شرایط سخت و محدودیت هایی می باشد.

پس قبل از انتخاب رشته به خوبی در مورد آینده تحصیلی رشته مورد نظر اطمینان حاصل کنید تا در صورت تمایل به ادامه تحصیل، مشکلی برایتان به وجود نمی آید.

اصل ۱۰ انتخاب رشته موفق برای کنکور

در هنگام انتخاب رشته، رشته های شبانه، غیر انتفاعی، پیام نور و نیمه حضوری، را در لیست انتخاب هایتان قرار دهید. چون در صورت انتخاب این رشته ها و قبولی در آن ها، به راحتی می توانید مجددا در کنکور سال بعد شرکت کرده و محرومیتی نخواهید داشت.

ولی در صورت پذیرفته شدن در دوره روزانه از شرکت در کنکور سراسری به مدت یک سال محروم می شوید و عقب می افتید.

پیشنهاد ما به شما قبل از انتخاب رشته استفاده از خدمات مشاوره انتخاب رشته تلفنی کنکور است. در هر جا و هر زمانی با دسترسی به تلفن ثابت می‌توانید با مشاوران بهگام تماس بگیرید و از مشاوره های تخصصی برای انتخابر رشته کنکور بهره مند شوید.

طراحی و توسعه توسط محمد سلیمانپور | mohammad soleimanpour
تمام حقوق سایت