rotate

گوشی خود را به حالت عمودی برگردانید

راهنمای کامل رشته مهندسی سیستم

معرفی رشته مهندسی سیستم

زمانی که ارتش خشایار‌شاه با هزاران تیرانداز و کمان‌دار بسیار ماهر به یونان حمله کرد و در سالامین شکست خورد، شاید نظامیان به این نکته پی بردند که نظم و انضباط و سازماندهی در ارتش یک عنصر مهم برای پیروزی محسوب می شود. زیرا ارتش ایران باوجود اینکه در جنگ ترموپیل بر یونانی‌ها پیروز شده و مصریان و قوم آشور را شکست داده بود، اما باوجود در اختیار داشتن سربازان ماهر، به دلیل اینکه درست ساماندهی نشده بود، از یونانی ها شکست خورد.

اگرچه سازماندهی و برنامه‌ریزی حتی در آن زمان بر تجهیزات و نیروی جنگی ارجحیت داشته و از اهمیت بالایی برخوردار بوده است، اما با پیچیده تر شدن جنگ و پیشرفت در ابزارآلات جنگی، اهمیت برنامه ریزی بیش از پیش آشکار گردیده است و ارتش هر کشوری به خوبی می داند، اگر بدون ساماندهی و برنامه ریزی باشد، نمی تواند امنیت مرزهای کشور را تأمین کند و از عهده ی مسئولیت خود برآید.

زیرا همانطور که می دانید این کار به اطلاعات وسیعی در زمینه های مختلف نیاز دارد. بنابراین، رشته مهندسی سیستم به این جهت طراحی گردید تا بتواند نیروی انسانی مورد نیاز در این زمینه را برای ارتش تربیت کند. دانشجویان این رشته در دانشگاه افسری امام علی(ع) وابسته به نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران تحصیل می کنند و در طول دوران تحصیل خود در حیطه ی برنامه‌ریزی‌، سازماندهی‌، کنترل‌ و هماهنگی‌ فعالیت‌ها آموزش می بینند تا بتوانند در آینده از منابع‌ انسانی‌، تجهیزات‌ و تکنولوژی‌ استفاده بهینه داشته باشند.

این دانشجویان پس از پایان تحصیلات خود، می توانند به‌ عنوان‌ فرمانده‌ رشته‌های‌ مختلف‌ مشغول فعالیت شوند. فرمانده‌ یا رئیس‌ بخش‌ کامپیوتر، بخش‌ الکترونیک‌، بخش‌ موشکی‌، بخش‌ وسایل‌ و تجهیزات‌ پیشرفته‌ پرنده‌ از جمله مشاغلی است که این افراد می توانند در آن به فعالیت بپردارند.

باتوجه به اینکه در دنیای امروز شیوه های مبارزه جدیدتر شده است و مخابرات‌، الکترونیک‌، لیزر، ماهواره‌ و کنترل‌ سیستم‌ها در مبارزه نقش کلیدی و مهمی دارند، مجهز بودن رهبران‌ و فرمانده ها‌ی ارتش‌ به‌ تکنولوژی‌ روز از ضرورت های اساسی به شمار می رود. رشته‌ مهندسی‌ سیستم‌ در جهت این هدف‌ طراحی‌ شده‌ است‌ و دانش آموختگان این‌ رشته‌، در‌ رشته‌های‌ رزمی‌ شامل‌ رشته‌ پیاده‌، رشته‌ توپخانه‌ و موشک‌ها، رشته‌ زرهی‌ و رشته‌ مهندسی‌ رزمی‌ به مقام فرماندهی می رسند.

برای قبولی در رشته مهندسی سیستم چه رتبه ای نیاز است؟

توانایی‌های‌ لازم برای تحصیل در رشته مهندسی سیستم

دانشجویان‌ رشته‌ مهندسی‌ سیستم‌ اگر قصد داشته باشند که فرماندهی‌ رشته‌های‌ مختلف‌ نظامی‌ را بر عهده‌ بگیرند، باید در دروس‌ ریاضی‌ و فیزیک‌ مسلط باشند. برای آن که اهمیت این دروس در کار فرماندهی روشن گردد، به یک مورد از کاربرد این دروس اشاره می کنیم. برای مثال، در فرماندهی‌ توپخانه‌ محاسبات‌ پیچیده‌ ریاضی‌ و معادلات‌ بالستیکی‌ حرف اول را میزند و تسلط به ریاضی و فیزیک به وضوح در این کار نمایان است.

داوطلبانی که قصد تحصیل در رشته مهندسی سیستم را دارند، باید پس از آن که در آزمون سراسری موفق شدند، در معاینات پزشکی شرکت کنند و در صورت نداشتن سابقه بیماری های قلبی‌، مغزی‌، ضایعه‌ عضوی‌، کور رنگی‌ و هرگونه آزردگی‌های‌ جسمی‌ و روحی‌ و پس از تأیید سلامت شان به تحصیل در این رشته مشغول شوند.

یکی دیگر از ویژگی هایی که دانشجویان این رشته باید از آن برخوردار باشند، معیارهای قد و دید چشمی است. قد این دانشجویان باید حداقل‌ ۱۷۰ سانتی‌متر و دید آنها ۸ از ۱۰ باشد .

افزون بر مواردی که ذکر شد، مصاحبه‌ عقیدتی‌ و حفاظتی‌ این‌ دانشگاه‌ به‌ صورت‌ کتبی‌ و حضوری‌ برگزار می‌شود و داوطلبان پس از شرکت در این مصاحبه و در صورت موفقیت در آن می توانند به عنوان دانشجویان این رشته پذیرفته شوند. بخش هایی همچون اطلاعات‌ عمومی‌ اسلامی‌، مسائل‌ سیاسی‌ و اجتماعی‌، میزان پایبندی‌ به‌ اسلام‌ و علاقه‌مندی‌ به‌ شغل‌ نظامی‌گری‌ از زمینه هایی است که در این مصاحبه از داوطلبان پرسش به عمل می آید.

در پایان باید به این نکته مهم نیز اشاره کرد که تنها داوطلبان‌ مرد مسلمان‌ (شیعه‌ یا سنی‌) گروه‌ آموزشی‌ علوم‌ ریاضی‌ و فنی‌ و علوم‌ تجربی‌ می توانند رشته‌ مهندسی‌ سیستم‌ را انتخاب نمایند و این‌ رشته باید یکی‌ از اولویت‌های‌ ۱ تا ۳۰ فرم‌ انتخاب‌ رشته‌ تحصیلی‌ داوطلبان باشد، در غیر این‌صورت‌ کد رشته‌ مذکور که‌ بعد از اولویت‌ سی‌ام‌ انتخاب‌ شده‌ باشد، حذف‌ خواهد شد.

موقعیت‌ شغلی‌ رشته مهندسی سیستم در ایران

از آنجایی که این رشته زیر نظر ارتش جمهوری اسلامی ایران تدریس می شود و دانشجویان در یک محیط نظامی آموزش می بینند، ارتش ایران دانشجویانی را که بتوانند موفق به پایان بردن تحصیل خود شوند، به استخدام خود در می آورد. از این رو، داوطلبانی که قصد انتخاب این رشته را دارند باید بدانند از نظر شغلی تأمین بوده و حتی می توانند با گذراندن‌ دوره‌های‌ حین‌ خدمت‌ به‌ ترتیب‌ سلسله‌ مراتب‌ فرماندهی‌ را طی‌ کنند.

مشاوران مجرب مرکز مشاوره تحصیلی بهگام با مشاوره و برنامه ریزی، تدریس خصوصی و برگزاری کلاس های آموزشی در تمامی مقاطع تحصیلی، راه دشوار رسیدن به دانشگاه را برای دواطلبان آسان می کنند. برای ارتباط تلفنی با مشاوران و کسب اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس بگیرید.

طراحی و توسعه توسط محمد سلیمانپور | mohammad soleimanpour
تمام حقوق سایت