rotate

گوشی خود را به حالت عمودی برگردانید

راهنمای کامل رشته معماری سنتی

معرفی رشته معماری سنتی

معماری به عنوان یکی از عناصر مادی تمدن بشر، همواره مورد توجه انسان بوده است و تمدن های جهانی هر یک معماری ویژه ای به خود اختصاص داده اند.

کشور ایران با سابقه تمدنی چندهزارساله خود نیز از نظر سبک منحصر به فرد معماری در جهان زبانزد بوده و معماری بی نظیرش در سطح جهانی از معروفیت چشمگیری برخوردار است.

این معماری منحصر به فرد، به یقین نیازمند معماران ماهر و توانایی است که بتوانند این وظیفه مهم را برعهده گیرند.

با وجود پیشرفت هایی که در معماری در سطح جهانی روی داده است و سبک های معماری ایرانی نیز دستخوش تغییراتی گردیده است، اما بازهم معماری سنتی ایرانی از ارزش بالایی برخوردار بوده و بسیاری از مردم علاقه مند به استفاده از این سبک معماری می باشند.

از این رو، جهت انتقال این دانش سنتی و تبدیل آن به یک علم تمهیداتی اندیشیده شد و نتیجه این کوشش رشته کاردانی سنتی معماری نام گرفت.

هدف از این دوره آموزشی، تربیت متخصصانی است که در ساخت و ساز از مهارت کافی برخوردار شوند و بتوانند از عهده طراحی و تحقیق، مدیریت و اجرای ساختمان‌هایی که با شیوه‌های سنتی ساخته شده و یا می‌شود برآیند.

درحقیقت، این افراد با توجه به دانش خود می توانند معماری سنتی را با معماری مدرن پیوند زنند و هنر و خلاقیت این افراد می تواند موجب توجه هرچه بیشتر به ارزش های معماری سنتی گردد.

دانشجویانی که در این رشته فارغ التحصیل می شوند در دوره آموزشی خود با اصول و زبان معماری کلاسیک آشنا شده و از سوی دیگر نسبت به فنون معماران سنتی نیز آگاهی می یابند.

بنابراین، این متخصصان بعد از اتمام دورس خود می‌توانند در مقیاس واحد ساختمانی به ساخت و ساز بپردازند و یا در بخش تعمیر و مرمت بناهای متعارف که در شهرهای تاریخی واقع شده‌اند اما اهمیت خاص تاریخی و هنری ندارند، فعالیت نمایند.

فعالیت در زمینه تغییر عملکرد ساختمان‌های قدیمی به جدید، ساختمان‌های جدیدی که با شیوه سنتی ساخته می‌شوند و ساخت خانه‌های روستایی ایران از دیگر زمینه هایی است که این متخصصان می توانند در آن به کار مشغول شوند.

برای قبولی در رشته کاردانی معماری سنتی چه رتبه ای نیاز است؟

  • مشاهده رتبه قبول شدگان رشته کاردانی معماری سنتی در سال ۹۶
طراحی و توسعه توسط محمد سلیمانپور | mohammad soleimanpour
تمام حقوق سایت