rotate

گوشی خود را به حالت عمودی برگردانید

راهنمای کامل رشته کانه آرایی

معرفی رشته کانه آرایی

اگرچه ذخایر معدنی به عنوان یکی از مواهب طبیعی در هرکشوری موجب سودآوری و رونق در اقتصاد می باشد، اما بهره مندی از این مزیت طبیعی نیازمند تخصص و مهارت بالایی است و اگر کشوری نتواند از این ظرفیت طبیعی استفاده کند همانند این است که کشوری از ذخیره نفت و گاز برخوردار باشد، اما از دانش لازم جهت استخراج و مهم تر از آن صنایع تبدیلی برخوردار نباشد.

چنین امری به اقتصاد خام فروشی منجر می گردد که برای کشورها وابستگی به کشورهای قدرتمند را به ارمغان خواهد آورد.

این صنایع تبدیلی در استخراج و بهره برداری مواد معدنی از اهمیت ویژه ای برخوردار است، چرا که بسیاری از مواد معدنی را پس از استخراج در صنایع غیرقابل استفاده اند و برای کاربرد آن در صنایع باید دارای مشخصات خاصی مانند دانه‌بندی، عیار، میزان رطوبت، میزان ناخالصی و غیره باشد.

رسیدن به چنین مشخصاتی نیازمند گذراند فرایندی است که به آن کانه آرایی گفته می شود.

در واقع، کانه آرایی مجموعه عملیاتی است که یک متخصص بر روی مواد معدنی انجام می دهد تا در پایان کار خود محصولاتی تولید نماید که در صنایع مختلف قابل استفاده باشند و یا بتوانند در بازار عرضه گردند.

همچنان که نام این رشته مشخص است کانه آرایی علاوه بر تخصص و مهارت های فنی نیازمند یک ذوق و خلاقیت نیز می باشد.

افرادی که در رشته کانه آرایی آموزش می بینند، باید بتوانند در قسمت‌های مختلف عملیات خبره بوده و بتوانند به درستی انجام وظیفه نمایند.

مهارت اداره مراحل سنگ‌شکنی، آسیا کردن، طبقه‌بندی مواد، پرعیار کردن فیزیکی مواد، فلوتاسیون، آبکش کردن و خشک کردن مواد از جمله توانمندی هایی است که در پایان یک فارغ التحصیل این رشته به آن دست می یابد.

دانشجویانی که قصد تحصیل در این رشته را دارند، باید قبل از شروع تحصیل ۱۲هفته در زمینه کار در صنعت نیز آموزش ببینند تا بتوانند در آینده از مهارت کافی جهت کار در صنعت برخوردار باشند.

برای قبولی در رشته کانه آرایی چه رتبه ای نیاز است؟

  • مشاهده رتبه قبول شدگان رشته کانه آرایی در سال ۹۶
طراحی و توسعه توسط محمد سلیمانپور | mohammad soleimanpour
تمام حقوق سایت