rotate

گوشی خود را به حالت عمودی برگردانید

راهنمای کامل رشته مدیریت هتلداری

معرفی مدیریت هتلداری

برخورداری کشور ایران از ظرفیت های گردشگری و گسترش روزافزون آن موجب رونق کسب و کار هتلداری شده است.

از این رو، تربیت افرادی که به صورت تخصصی و علمی بتوانند به مدیریت صنعت هتلداری بپردازند، تبدیل به یک نیاز اساسی گشته است.

این رشته که از زیرشاخه های علم مدیریت می باشد به صورت تخصصی به آموزش مشخصات انواع مؤسسات پذیرایی، اصول و معیارهای انتخاب، شناخت و خرید وسایل و تجهیزات لازم برای مؤسسات پذیرایی، تقسیم کار دراین گونه مؤسسه‎ها، رزرواسیون، منوشناسی و منونویسی، شناخت مواد غذایی و انرژی ‎غذایی آن ها، چگونگی نگهداری مواد غذایی، تهیه انواع غذاها، پیش غذاها وشیرینی‎ها، بهداشت مواد غذایی، بهداشت کار و ایمنی در محیط آشپزخانه مؤسسات پذیرایی و در کل هر آنچه برای اداره ومدیریت صحیح و مناسب یک هتل، رستوان و موارد مشابه ضروری است می پردازد.

توانایی های لازم رشته مدیریت هتلداری

اگرچه رشته هتلداری یکی از گرایش های مدیریت می باشد، اما به دلیل نوع فعالیت این افراد و مواجه های که با گردشگران خارجی خواهند داشت، باید علاوه بر زبان انگلیسی به زبان دوم ( یکی از زبان‎های فرانسه، آلمانی یا عربی) مسلط باشند.

به این منظور در دانشگاه علاوه بر زبان انگلیسی یکی از زبان های مطرح دنیا تدریس می شود.

روابط عمومی بالا و برخورداری از فنون بیان و همچنین داشتن روحیه خلاقیت و نوآوری برای پیشرفت و ارتقای شغلی در این رشته یکی از موضوعات اساسی است.

موقعیت شغلی رشته مدیریت هتلداری

صنعت گردشگری در برخی از مناطق ایران مانند مناطق آزاد و برخی نقاط شهرهای کشور تبدیل به یکی از صنایع پردرآمد گشته است و بسیاری از سرمایه گذاران به سرمایه گذاری در این حوزه علاقه مند شده اند.

به همین دلیل فارغ التحصیلان مدیریت هتلداری می‌توانند در زمینه‌ صنعت هتلداری مانند واحدهای پذیرایی و اقامتی, مؤسسات ملی و جهانگردی و شرکت‌های حمل و نقل هوایی فعالیت کنند.
شیرینی‎پزی، بهداشت مواد غذائی، اصول تغذیه و رژیم‎های غذائی، بهداشت کار و ایمنی، محاسبه قیمت تمام شده، شناخت و نگهداری تاسیسات هتل، خانه‎داری، ‌زبان انگلیسی تخصصی، کار آموزی از دیگر بخش هایی است که متخصصان این رشته بعد از تحصیل می توانند در آن مشغول فعالیت شوند.

برای قبولی در رشته مدیریت هتلداری چه رتبه ای نیاز است؟

  • مشاهده رتبه قبول شدگان رشته مدیریت هتلداری در سال ۹۶
طراحی و توسعه توسط محمد سلیمانپور | mohammad soleimanpour
تمام حقوق سایت