rotate

گوشی خود را به حالت عمودی برگردانید

راهنمای کامل رشته مهندسی پزشکی

معرفی رشته مهندسی پزشکی

اولین عمل جراحی پیوند قلب مصنوعی در سال ۱۹۸۳ انجام گرفت و در سال  ۱۹۸۸ تلمبه تنظیم کننده قلب ساخته شد. پنج سال بعد یعنی در سال ۱۹۹۳ دانشمندان موفق به ساخت پای الکتریکی شدند.

امروزه دانشمندان مهندسی پزشکی برای اختراع چشم مصنوعی، کلیه مصنوعی و رگ مصنوعی کوشش های جدی به عمل آورده اند.

اگر چه نباید از این نکته غافل ماند که علم مهندسی پزشکی بسیار گسترده تر از آن است که فقط به حیطه ساخت اعضای مصنوعی محدود شود.

اهمیت این رشته در کشورهای غربی بیش از سایر مناطق جهان نمایان است و به قدری یک علم حیاتی است که تداوم علم پزشکی در گرو آن است.

برای مثال، جراحی بدون تجهیزات در اتاق عمل و بسیاری از معاینات پزشکی بدون استفاده از تجهیزات پزشکی امکان‌پذیر نخواهد بود.

گرایش های رشته مهندسی پزشکی

اگرچه مهندسی از طریق رشته مهندسی پزشکی به علم پزشکی کمک شایانی کرده است، اما این یک ارتباط یک سویه نیست، بلکه علم پزشکی نیز به مهندسی و پیشرفت و توسعه آن کمک فراوانی نموده است.

برای مثال، سیستم فازی و یا شبکه عصبی در مهندسی از علم پزشکی الگوبرداری شده است.

در واقع میتوان این چنین استنباط کرد که مهندسی پزشکی با خصلت بین رشته ای خود توانسته است پلی باشد بین مهندسی و پزشکی، تا این دو رشته علمی بتوانند از دستاوردهای یکدیگر بهره مند گردند و به رشد و توسعه دیگری کمک نمایند.

گرایش‌ بیوالکتریک

‌یکی از زیرشاخه های مهندسی پزشکی، مهندسی بیوالکتریک می باشد که هدف‌ آن آموزش طراحی دستگاه‌های‌ پزشکی، ‌تجهیز و نگهداری‌ از آن است؛ یعنی‌ تربیت متخصصان مهندس‌ الکترونیکی که ضمن آشنایی با زمینه‌های‌ پزشکی‌ بتوانند به طراحی دستگاه‌های‌ پزشکی‌‌ بپردازند و یا بتوانند مسئولیت فروش این دستگاهها را در خارج از کشور به عهده گیرند.

گرایش‌ بیومکانیک‌

گرایش‌ بیومکانیک‌ یکی دیگر از شاخه های مهندسی پزشکی است که با مفاهیم‌ مکانیکی‌ در زمینه‌های‌ پزشکی‌ سروکار دارد.

توجه به جنبه های مکانیکی جلوه های مختلف انسانی اهمیت‌ این‌ رشته‌ را بیشتر نمایان می کند.

برای مثال، یک متخصص بیومکانیک باید در مورد نحوه حرکت اندامها در ساخت‌ دست‌ یا پای‌ سیبرنتیکی‌ و قلب‌ مصنوعی‌ نظر بدهد.

همچنین، علم بیومکانیک می تواند در زمینه سازگاری بدن انسان با محیط‌ صنعتی‌ و غیرصنعتی‌ نقش آفرینی کند.

گرایش‌ بیومواد

فارغ‌التحصیل‌ گرایش‌ بیومواد با کار مواد مختلف‌ از قبیل‌ پلیمرها، سرامیک‌ها، کامپوزیت‌ها و مواد فلزی‌ در بدن‌ انسان‌ و در تجهیزات‌ پزشکی‌ آشنا می‌شود.

توانایی های لازم رشته مهندسی پزشکی

دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته مهندسی پزشکی را دارند، باید به ریاضی و فیزیک علاقه مند باشند و از یک دانش مهندسی قوی برخوردار باشند، چرا که بیشتر دروس این رشته از واحدهای مهندسی‌ تشکیل شده است.

درحقیقت،‌ مهندس‌ بیوالکتریک‌ باید به‌ الکترونیک‌ و مهندس‌ بیومکانیک‌ به‌ مکانیک‌ و مهندس‌ بیومواد به‌ دروس‌ مرتبط‌ با مهندسی‌ مواد علاقه‌مند بوده‌ و در آن‌ توانمند باشد.

درنهایت این چنین باید گفت که مهندسان پزشکی علاوه علاقه مندی به مهندسی باید به علم‌ زیست‌شناسی‌ و محیط‌ کار بیمارستانی‌‌ علاقه‌مند باشد تا بتواند در بیمارستان‌ یا محیط‌های‌ مرتبط‌ با آن فعالیت‌ کند.

موقعیت شغلی رشته مهندسی پزشکی

کشور ایران از نظر دانش پزشکی پیشرفت های شگرفی داشته است و به یقین در این پیشرفت های پزشکی، امکانات و تجهیزات نقشی کلیدی داشته اند.

بنابراین، یک مهندس مهندس پزشکی بر اساس توانایی تخصصی خود می‌تواند راه‌اندازی‌ یک دستگاه پزشکی و نحوه‌ استفاده‌ صحیح‌ از آن‌ را به‌ پرستاران‌ و کارکنان‌ بیمارستان‌ آموزش‌ دهد.

علاوه برآن، مهندسان پزشکی می توانند در مؤسسات‌ و شرکت‌های‌ خصوصی‌ و دولتی‌، در زمینه‌ ساخت‌ تجهیزات‌ پزشکی‌ مشغول به کار شوند.

برای‌ مثال‌ یک مهندس گرایش‌ بیوالکتریک اگر به درستی به آموختن این رشته پرداخته باشد‌، قادر به ساخت دستگاه‌ شنوایی‌ سنجی‌ است.

ارزش اقتصادی بالای تجهیزات پزشکی و حیاتی بودن بسیاری از این تجهیزات موجب شده مسئولان بیمارستان ها نسبت به حفظ و نگهداری این تجهیزات و استفاده صحیح از آن از متخصصان کار بلد بهره برند، چرا که اختلال در کارکرد این تجهیزات ممکن است صدمات جبران ناپذیری به یک بیمارستان وارد نماید.

از این رو، متخصصان مهندسی‌ پزشکی‌ گرایش‌ بیوالکتریک‌ و حتی‌ دانشجویانی که مشغول تحصیل در این رشته اند به راحتی می توانند در بازار کار مربوط به آن جذب شوند.

این دانش‌ نیز در ساخت‌ اعضای‌ مصنوعی‌ و حیطه توانبخشی‌ مانند ساخت‌ ویلچر یا تخت‌ بیمارستان‌ کاربرد بسیاری دارد و فارغ‌التحصیلان‌ مهندسی‌ پزشکی‌ گرایش‌ بیومتریال‌ یا بیومواد می‌توانند در زمینه‌های‌ مختلف‌ صنایع‌ پزشکی،‌ به فعالیت بپردازند.

برای‌ مثال‌، در ساخت‌ لوازم‌ یک‌بار مصرف‌ مثل‌ سرنگ‌، سوند، یا دستکش‌های‌ جراحی‌ یک‌ مهندس‌ پزشکی‌ گرایش‌ بیومواد می تواند در یک کارخانه تولیدی فعالیت نماید.

همچنین از آنجایی که پلیمرهای قابل کاربرد‌ در بدن‌ انسان‌، باید استاندارد و گریدمدیکال‌ داشته‌ باشد، مهندسین بیومواد در این زمینه می توانند به ایفای نقش بپردازند.

برای قبولی در رشته مهندسی پزشکی چه رتبه ای نیاز است؟

طراحی و توسعه توسط محمد سلیمانپور | mohammad soleimanpour
تمام حقوق سایت