rotate

گوشی خود را به حالت عمودی برگردانید

راهنمای کامل رشته کاردان فنی معدن

معرفی رشته کاردان فنی معدن

کشور ایران از جمله کشورهایی است که از ذخایر معدنی فراوانی برخوردار است و این ظرفیت های معدنی موجب گردیده است، مسئولان برای پاسخ به نیازهای به وجود آمده در این بخش به تاسیس رشته های دانشگاهی مختلف دست بزنند.

گرایش‌ های رشته کاردان فنی معدن

یکی از این رشته های دانشگاهی، کاردانی فنی معدن می باشد که دارای دو گرایش استخراج معدن و استخراج معادن زغال‌ سنگ است.

گرایش‌ استخراج معدن

باتوجه به ورود دولت به بخش معادن، امروزه تمام معادنی که از استانداردهای اولیه برخوردار نباشند، اجازه فعالیت نخواهند داشت و دولت به عنوان ناظر این بخش وظیفه دارد استاندارد بودن معادن را تأیید نماید.

لذا معادن خصوصی و دولتی نیازمند کاردان فنی استخراج معادن می باشد.

رشته کاردان فنی معدن به آموزش دانش لازم جهت استخراج معادن روباز و زیرزمینی می پردازد.

در واقع، فارغ‏‎التحصیلان این رشته می توانند در استخراج معادن و ساماندهی و رهبری کارگران و کنترل عملیات آتشباری، حفاری معدنی (چاه و تونل و غیره)، باربری و حمل و نقل، تهویه و نگهداری و استخراج مواد معدنی در کارگاه استخراج مشغول فعالیت شوند.

گرایش استخراج معادن زغال ‌سنگ

این گرایش، به تربیت افرادی می پردازد که دارای توانایی جهت استخراج و بهره‌برداری اقتصادی در معادن زیرزمینی زغال‌سنگ باشند.

دامنه فعالیت این گرایش از کاردان فنی معادن شامل باز کردن، آماده‌سازی معادن زغال‌سنگ از مرحله عملیات اکتشافی و معدنی تا تحویل زغال‌ به کارخانه تغلیظ می‌شود.

یک کاردان فنی معدن که در گرایش استخراج زغال سنگ تحصیل کرده باشد می تواند در معادن زغال‌سنگ، یک یا چند وظیفه از عملیات معدنی نظیر چال‌زنی، آتشباری، نگهداری، ریل‌کشی، ایمنی و نجات،‌تهویه، کارگاه استخراج و غیره را به عهده گیرد.

برای قبولی در رشته کاردان فنی معدن چه رتبه ای نیاز است؟

  • مشاهده رتبه قبول شدگان رشته کاردان فنی معدن در سال ۹۶
طراحی و توسعه توسط محمد سلیمانپور | mohammad soleimanpour
تمام حقوق سایت