rotate

گوشی خود را به حالت عمودی برگردانید

راهنمای کامل رشته علوم کامپیوتر

معرفی رشته علوم کامپیوتر

کامپیوتر یکی از تجهیزات اساسی در زندگی انسان است و علوم‌ کامپیوتر می تواند در این بین برای کاربرد این دستگاه به انسان یاری برساند.

این علم در حقیقت پلی است بین دانش‌ کامپیوتر و ریاضی‌ که و دست‌یابی‌ به‌ بهترین‌ الگوریتم‌های‌ موجود (روش‌های‌ حل‌ مسأله‌) در کمترین‌ زمان‌ و با کمترین‌ خطا و بیشترین‌ دقت‌ از مهمترین اهداف آن است. این رشته در صدد تربیت متخصصانی است که بتوانند با مهارت ریاضی و منطقی به حل مسائل در علوم کامپیوتر بپردازند.

گرایش‌ محاسبات‌ علمی‌، نظریه‌ الگوریتم‌ها، سخت‌افزار‌ و سیستم‌های‌ اطلاعاتی‌ چهار گرایش اصلی این رشته علمی است که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت.

گرایش محاسبات علمی به آموزش افراد در زمینه برنامه‌ریزی خطی، غیرخطی، آنالیز عددی و نرم‌افزار در ریاضی می پردازد و به کاربرد ریاضیات در کامپیوتر مربوط می شود.

راه‌های مختلف حل مسئله به کمک روش‌های بهینه‌تر، سریع‌تر و بهتر در گرایش نظریه الگوریتم‌ها مطالعه می گردد. این گرایش پیاده‌سازی و بهینه کردن الگوریتم را به عنوان هدف اصلی خود دنبال می کند.

معماری یا ساختار کامپیوتر در گرایش سخت‌افزار مطالعه می‌شود و گرایش سیستم‌های اطلاعاتی نیز به آموزش مدیریت پروژه‌های نرم‌افزاری و سیستم‌های اطلاعاتی می‌پردازد.

شاید این سوال برای مخاطبان ایجاد شود که رشته علوم کامپیوتر با مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار چه تفاوتی دارد؟ و آیا تفاوتی اساسی وجود دارد یا خیر؟

در پاسخ به این پرسش باید یادآور شد که علوم کامپیوتر به تحقیقان نظری می پردازد و از دروس کاربردی و آزمایشگاهی در آن جایگاهی نخواهد داشت. بنابراین مهندسی تجربی و نظری بودن وجه اختلاف این دورشته از یکدیگر خواهد بود.

توانایی‌های‌ لازم برای تحصیل در رشته علوم کامپیوتر

دانشجویانی که به تحصیل در این رشته علاقه مند هستند باید بدانند باید به ریاضیات مسلط باشند.

استفاده از استدلال های ریاضی در برخورد با مسائل کامپیوتری از مهمترین شرط های موفقیت در این رشته می باشد.

یک فارغ التحصیل علوم کامپیوتر ‌ باید از اطلاعات‌ عمومی‌ خوبی‌ برخوردار باشد و بعد از پایان تحصیلات خود نیز باید به مطالعه و پژوهش ادامه دهد تا بتواند در این عرصه به موفقیت دست یابد.

موقعیت‌ شغلی‌ رشته علوم کامپیوتر در ایران

اگرچه از نظر موقعیت‌های‌ شغلی‌، علوم‌ کامپیوتر به مهندسی‌ کامپیوتر گرایش‌ نرم‌افزار شباهت فراوانی دارد، اما در کل‌ نقش‌ مدیریت و هماهنگ‌ کنندگی یک فارغ التحصیل علوم کامپیوتر بیش از دیگر وجوه آن مورد توجه می باشد و از اهمیت بالایی برخوردار است.

درواقع، فارغ التحصیل این رشته مسئولیت انتخاب‌ راه‌حل‌ مسائل‌ و همچنین‌ تقسیم‌ الگوریتم‌ها در بین‌ مهندسین‌ نرم‌افزار و در انتها جمع‌ کردن‌ قسمت‌های‌ توزیع‌ شده را بر عهده دارد.

برای قبولی در رشته علوم کامپیوتر چه رتبه ای نیاز است؟

  • مشاهده رتبه قبول شدگان رشته علوم کامپیوتر در سال ۹۶
طراحی و توسعه توسط محمد سلیمانپور | mohammad soleimanpour
تمام حقوق سایت