rotate

گوشی خود را به حالت عمودی برگردانید

راهنمای کامل رشته الکترونیک هواپیمایی

معرفی رشته الکترونیک هواپیمایی

نیاز روزافزون انسان به صنعت هواپیمایی و گستردگی آن، این صنعت را بیش از پیش پیچیده کرده است و همکاری متخصصان رشته های گوناگون را می طلبد.

ازسوی دیگر، امنیت جانی و ایمنی یکی از مهمترین دغدغه های مشتری های این صنعت بوده و در حال حاضر نیز بر اهمیت آن افزوده شده است.
تجهیزات الکترونیکی بخش عمده‌ای از آن دسته سیستم‌های زمینی هستند که سلامت و ایمنی یک پرواز را تضمین می‌کنند.

افرادی که با این تجهیزات کار و یا آنها را تعمیر می‌کنند علاوه بر آشنایی با الکترونیک عمومی، باید با الکترونیک تخصصی هواپیما نیز آشنایی داشته باشند؛ یعنی سازمان هواپیمایی کشوری نیازمند تلفیقی از یک دوره الکترونیک عمومی و الکترونیک تخصصی می باشد.

باتوجه به این که فشرده کردن این آموزش ها در قالب یک دوره کوتاه مدت برای دانشجویان کاردانی و یا کارشناسی برق امکان پذیر نیست، وجود دوره تخصصی الکترونیک هواپیمایی در مقطع کاردانی و کارشناسی در وزارت علوم به یک نیاز اساسی بدل گردید.

ازاین رو، فارغ‌التحصیلان این رشته، می توانند با توجه به توان و تخصص خود، در سازمان هواپیمایی کشوری به کار گمارده شوند.

مزیت رشته الکترونیک هواپیمایی در این نکته نهفته است که با توجه به این که دروس رشته الکترونیک هواپیمایی، به ویژه در مقطع کارشناسی، شباهت بسیاری به دروس رشته مهندسی برق گرایش مخابرات دارد؛ یعنی حدود ۹۰% دروس این دو رشته مشابه است و ۱۰ یا حداکثر ۱۵ درصد از دروس نیز دروس تخصصی الکترونیک هواپیما مثل دوره‌های تخصصی ILS، VOR یا دوره‌های مقررات ناوبری است، یک فارغ‌التحصیل این رشته به غیر از صنعت هواپیمایی می‌تواند در صنعت مخابرات نیز مشغول به فعالیت شود.

توانایی‌های لازم برای تحصیل در رشته الکترونیک هواپیمایی

توانایی‌های لازم برای این رشته مانند رشته اویونیک هواپیما است.

موقعیت شغلی رشته الکترونیک هواپیمایی در ایران

صنعت هواپیمایی در ایران روز به روز در حال گسترده تر کردن امکانات خود بوده و باتوجه به مسائل و مشکلاتی که درچندسال اخیر درخصوص امنیت و ایمنی پروازها به وجود آمده است، سازمان هواپیمایی کشوری به تخصص‌ فارغ‌التحصیلان این رشته‌، بسیار نیازمند است.

برای مثال، نصب سیستم‌های زمینی در فرودگاه‌ها یا موقعیت یابی نقاط کور داخل کشور مانند کویر که هواپیما از آنجا عبور می‌کند،‌ نیازمند این متخصصان الکترونیک هواپیمایی است؛ افرادی که به تعمیر، نگهداری و سرویس سیستم‌های الکترونیکی موجود می‌پردازند.

برای قبولی در رشته الکترونیک هواپیمایی چه رتبه ای نیاز است؟

  • مشاهده رتبه قبول شدگان  رشته الکترونیک هواپیمایی در سال ۹۶
طراحی و توسعه توسط محمد سلیمانپور | mohammad soleimanpour
تمام حقوق سایت