rotate

گوشی خود را به حالت عمودی برگردانید

راهنمای کامل رشته تعمیر و نگهداری هواپیما

معرفی رشته تعمیر و نگهداری هواپیما

از زمانی که برادارن رایت اولین هواپیما را به پرواز درآوردند، تا به امروز حفظ سلامت و ایمنی هواپیما و سرنشینان آن یکی از دغدغه های اساسی بشر بوده است.

اگرچه امروزه بیش از یک قرن از این موضوع می گذرد و بشر توانسته است به اعماق فضای خارج از جو زمین راه پیدا کند و به کره ماه نیز رسیده است اما این دغدغه هر روز پر رنگ تر از قبل گردیده است و به عنوان یکی از مسائل اساسی در صنعت هواپیمایی مطرح می باشد.

پروازهای ایمن حتی برای سفینه‌های فضایی بدون سرنشین که جهت عکسبرداری به سیاره‌های مریخ، زهره, زحل فرستاده می شوند، نیز اهمیت بالایی برخوردار است.

جهت تأمین امنیت پرواز نیازمند هواپیماهایی هستیم که بدنه سالمی داشته باشند و تأیید سلامت آن وظیفه متخصصان تعمیر و نگهداری هواپیما می باشد.

رشته تعمیر و نگهداری هواپیما، رشته ای است که بین داوطلبان مرد دانشجو می پذیرد و دانش تخصصی ای که لازم است یک دانشجوی این رشته فر اگیرد شامل موارد زیر می باشد:

الف) آئرودینامیک، موتور جت، موتور پیستوله، بدنه هواپیما، سیستم‌های آلات دقیق هواپیما (دانشجویان کارگاه‌های عملی این دروس را نیز می‌گذرانند.)

ب) کارگاه‌های تخصصی که شامل دروس عملی درس‌های تخصصی می‌شود.

دانشجویان این رشته پس از پایان تحصیلات به هواپیمایی کشوری معرفی می‌شوند و پس از شرکت در آزمون نهایی موتور یا بدنه هواپیما و موفقیت در این آزمون، به آنها مدرک پایه داده می‌شود.

این دانش آموختگان براساس این مدرک در شرکت‌های حمل و نقل هوایی یا کارخانه‌های تعمیر موتور و بدنه هواپیما می توانند مشغول فعالیت شوند.

همچنین متخصانی که در این عرصه فعالیت می کنند، پس از چند سال تجربه کار در شرکت یا کارخانه می توانند جهت آزمونهای تخصصی به هواپیمایی کشور معرفی شوند و بر اساس نیاز کارفرمای خود در دوره های آموزشی آن شرکت نماید.

برای مثال، جهت تخصص در موتور بوئینگ ۷۴۷ یا بدنه ایرباس و موارد دیگر دورههای آموزشی تخصصی وجود دارد که یک متخصص تعمیر و نگهداری هواپیما می تواند پس از معرفی به هواپیما کشوری در این دورهها شرکت کند و بعد از دریافت مدرک تخصص خود در زمینه مورد نظر فعالیت کند.

اجازه پرواز و تأیید صلاحیت پرواز از لحاظ فنی، صلاحیت پرواز از وظایف این متخصصان پس از گذراندن دوره های آموزشی مربوط به هریک از هواپیماهای موردنظر است.

توانایی‌ های لازم برای تعمیر و نگهداری هواپیما

متخصصان تعمیر و نگهداری هواپیما به عنوان پزشکان هواپیما شناخته می شوند و این سخن بیراه نیست، چرا که این متخصصان همانند پزشکان وظیفه تشخیص سلامت و راه بهبود سلامت هواپیما را برعهده دارند.

همچنان که یک پزشک باید با آناتومی انسان آشنا باشد یک متخصص تعمیر و نگهداری هواپیما نیز باید نسبت به قطعات هواپیما از دانش کافی برخوردار باشد تا در زمان بروز مشکل فنی در هواپیما بتواند نقطه ای که دچار نقض فنی شده است را تشخیص داده و نسبت به رفع آن اقدام نماید.

به این دلیل خلاقیت، پشتکار و علاقه به کارهای فنی یکی از ویژگیهای اساسی و مهمی است که دانشجویان این رشته باید از آن برخوردار باشد تا بتوانند در این رشته موفق شده و به یک متخصص توانمند بدل گردند.

علاقه مندی به فیزیک مکانیک، نیز شرط موفقیت در رشته تعمیر و نگهداری هواپیما می باشد. افرادی که قصد تحصیل در این رشته دارند باید به این نکته توجه نمایند که اگر علاقه مند به کار اداری و خارج از محیط کارگاه می باشند، در این رشته موفق نخواهد شد.

دانشجویی که مشغول تحصیل در این رشته دانشگاهی است باید لباس کار بپوشد و حتی به انجام کارهای بسیار ساده همچون شستن قطعات هواپیما نیز بپردازد. این دانشجویان نباید در شروع این رشته ناامید شوند چرا که رسیدن به درجه های بالاتر نیازمند تلاش و زحمت فراوان می باشد.

موقعیت شغلی رشته تعمیر و نگهداری هواپیما در ایران

اگر چه که به دلیل این که وظیفه نظارت و کنترل بر صنعت تعمیر و نگهداری هواپیما برعهده سازمان هواپیمایی می باشد، برای دانشجویانی که در این رشته تحصیل می کنند بازار کار گسترده ای در آینده برای آنها وجود ندارد، اما در عرصه هایی همچون شرکت‌های حمل و نقل هوایی مثل آسمان، هما، کیش‌ایر و شرکت‌های تعمیر اساسی موتور و بدنه هواپیما مثل صنایع هواپیمایی ایران سها، هلی‌کوپتر سازی پنها و هواپیما سازی ایران هسا و بعضی از شرکت‌هایی که کارهای جنبی در زمینه تعمیر و نگهداری موتور و بدنه هواپیما انجام می‌دهند، نیز می توانند مشغول فعالیت شوند.

همچنین دانش آموختگانی که در زمینه مکانیک و الکترونیک توانایی بالایی داشته باشند، می توانند در کارخانه‌ها و شرکت‌های دیگر مثل ایران خودرو به فعالیت بپردازند.

در نتیجه میتوان گفت دانش آموختگان این رشته بیکار نخواهند ماند.

برای قبولی در رشته تعمیر و نگهداری هواپیما چه رتبه ای نیاز است؟

  • مشاهده رتبه قبول شدگان رشته تعمیر و نگهداری هواپیما در سال۹۶
طراحی و توسعه توسط محمد سلیمانپور | mohammad soleimanpour
تمام حقوق سایت