rotate

گوشی خود را به حالت عمودی برگردانید

راهنمای کامل رشته علوم آزمایشگاهی

معرفی رشته علوم آزمایشگاهی

رشته علوم آزمایشگاهی ، رشته‌ای است که به بهداشت و سلامت جامعه مرتبط است و در پیشگیری و درمان بیماری‌های عفونی،آلرژی‌ها، کاهش هزینه‌های درمان و نیز مبارزه و پیشگیری از بیماری‌های ژنتیکی، نقش موثری دارد.

آینده شغلی رشته علوم آزمایشگاهی

این رشته بازار کار نسبتا مناسب وخوبی دارد. فارغ التحصیلان مقطع کاردانی این رشته می‌توانند در آزمایشگاه‌ها در زمینه‌ی نمونه برداری از مدفوع، ادرارو خون و آماده سازی این نمونه‌ها و همچنین آزمایش‌های بیوشیمی و هماتولوژی فعالیت داشته باشند.

فارغ التحصیلان کارشناسی این رشته نیز می‌توانند به عنوان مسئول آزمایشگاه تشخیص طبی (دربخش‌های مختلف از جمله نمونه برداری، انگل شناسی و ادرار، هورمون شناسی، ایمونولوژی و…..) آزمایش‌های تخصصی را انجام دهند و برکار وفعالیت کاردان علوم آزمایشگاهی نظارت کنند.

کار و فعالیت در این رشته که رشته‌ای عملی محسوب می‌شود نیازمند داشتن ویژگی‌ها و خصوصیات خاصی از قبیل نداشتن حساسیت نسبت به ادرار، مدفوع، و بوی آن است و نیز به مهارت و دانش کافی در دروس شیمی و زیست شناسی نیاز دارد. لازم به ذکر است که تحصیل در این رشته در کشور ما تا مقطع دکتری به شکل ناپیوسته فراهم است.

درس‌های رشته علوم آزمایشگاهی

دروس‌ پایه‌:

فیزیک‌ عمومی، فیزیک‌ کاربردی، شیمی عمومی، بیوشیمی عمومی، فیزیولوژی، زیست‌شناسی، آناتومی.

دروس‌ تخصصی:

مقدمات‌ علوم‌ آزمایشگاهی، شیمی و میکروبیولوژی مواد غذایی، زبان‌ تخصصی، انگل‌ و حشره‌شناسی پزشکی، قارچ‌شناسی پزشکی، ویروس‌شناسی پزشکی، ایمنی و سرم‌شناسی، باکتریشناسی پزشکی، خون‌شناسی، بانک‌ خون‌، بیوشیمی بالینی، بافت‌شناسی، آسیب‌شناسی پزشکی، کارآموزی.

طراحی و توسعه توسط محمد سلیمانپور | mohammad soleimanpour
تمام حقوق سایت