rotate

گوشی خود را به حالت عمودی برگردانید

راهنمای کامل رشته زمین شناسی

معرفی رشته زمین شناسی

رشته زمین شناسی نیز مانند بسیاری از رشته‌های دیگر، حوزه‌ها و موضوعات مختلف و متنوعی را مورد مطالعه قرار می‌دهد. به عنوان نمونه وقوع و فرآیند زمین لرزه، شکل گیری و تغییرات کوه‌ها و دره‌ها، فوران‌های آتشفشانی، پراکندگی و گوناگونی سنگ‌ها در طبیعت، لایه‌های خاکی و سنگی موازی موجود در دیواره‌ی تپه‌ها و دره‌ها و کوهپایه‌ها، چگونگی شکل گیری زمین و وضعیت زمین در نخستین روزهای پیدایش (در ۴۵۰۰میلیون سال قبل)، علل پهناورتر شدن اقیانوس اطلس و کاهش وسعت اقیانوس آرام، سفره‌های آب و مناطق آب خیز، ودلایل تفاوت و گوناگونی سنگ‌ها ازجمله مواردی هستند که در زمین شناسی مورد توجه قرار می‌گیرند.

در واقع می‌توان رشته زمین شناسی را به صورت مطالعه‌ی منشأ، تاریخ و تحول ساختار زمین و مواد تشکیل دهنده و منابع طبیعی آن وبه طور کل مطالعه‌ی تغییر وتحولات زمین در طول زمان تعریف کرد. اطلاعات حاصل از این مطالعات که از عمق اقیانوس‌ها و دره‌ها تا بلندترین نقاط کوه‌ها را دربرمی‌گیرند به شکل نقشه و گزارش ثبت و ضبط می‌شوند.

آینده شغلی رشته زمین شناسی در ایران

در رابطه با بازار کار این رشته می‌توان گفت فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی رشته زمین شناسی با توجه به دانش خود در زمینه‌ی نقشه‌های جغرافیایی ، معدنی و زمین شناسی می‌توانند در حوزه‌های متفاوت و متنوعی ازجمله گروه‌های اکتشاف معدن، بهره برداری از آب‌های زیرزمینی، فعالیت‌های کارگاهی و صحرایی در کنار مهندسان ژئوفیزیک و ژئوتکنیک، شناسایی کانون‌های خطر زلزله و آتشفشان، وزارت خانه‌های متعدد مانند صنایع و معادن، نیرو، جهاد کشاورزی، علوم، راه، آموزش و پرورش، نفت، شرکت‌ها و موسسات مختلفی همچون سازمان زمین شناسی کشور، شرکت‌های فعال در حوزه‌ی سد سازی، ذوب آهن، اکتشاف آب و نفت و معدن، حفر تونل، نقشه برداری زمین شناسی و معدنی، آزمایشگاه‌های زمین شناسی و سنگ شناسی، و به طور کل مراکز و حوزه‌های مرتبط با امور و موضوع زمین، همکاری و فعالیت داشته باشند.

البته کشور ما به دلیل برخورداری از منابع و معادن فراوان (ذخایر سوختی و معادن فلزی و غیرفلزی) و قرارگیری روی منطقه‌ی فعال زمین شناسی و کمربند زمین لرزه و داشتن پدیده‌هایی چون کوه‌زایی، و تغییر ساختار زمین و تغییر وسعت دریاها و دیگر شرایط به متخصصان و محققان زمین شناسی نیاز فراوان دارد.

آنچه برای ورود به رشته زمین شناسی لازم و ضروری است علاقه مندی به دروسی مانند ریاضی، شیمی و فیزیک، برخورداری از قوه‌ی تجسم و علاقه به محیط‌های طبیعی مانند بیابان‌ها و کوهستان‌ها و توانایی تطبیق پذیری با شرایط سخت و زندگی در چنین محیط‌هایی است.

درس‌های‌ رشته زمین شناسی

دروس‌ پایه‌

ریاضی‌، فیزیک‌، شیمی‌، مبانی‌ کامپیوتر.

دروس‌ اصلی

زمین‌ شناسی‌ فیزیکی‌، زمین‌ شناسی‌ تاریخی‌، بلور شناسی‌ هندسی‌، بلور شناسی‌ نوری‌، کانی‌ شناسی‌، رسوب‌ شناسی‌، سنگ‌ شناسی‌ رسوبی‌، سنگ‌ شناسی‌ آذرین‌، سنگ‌ شناسی‌ دگرگونی‌،دیرینه‌ شناسی‌ (ماکرو فسیل‌)، چینه‌ شناسی‌، زمین‌ شناسی‌ ساختمانی‌، زمین‌ ساخت‌، فنوژئولوژی‌، ژئوشیمی‌، ژئوفیزیک‌، نقشه‌برداری‌.

دروس‌ تخصصی‌

زمین‌ شناسی‌ ایران‌، زمین‌شناسی‌ اقتصادی‌، زمین‌ شناسی‌ نفت‌، آب‌های‌ زیرزمینی‌، زمین‌ شناسی‌ مهندسی‌، پترولوژی‌، زمین‌ شناسی‌ صحرایی‌، متون‌ علمی‌ زمین‌ شناسی‌. (بسیاری از درس‌های این‌ رشته‌ همراه‌ با آزمایشگاه‌ است‌).

طراحی و توسعه توسط محمد سلیمانپور | mohammad soleimanpour
تمام حقوق سایت