rotate

گوشی خود را به حالت عمودی برگردانید

راهنمای کامل رشته علوم و صنایع غذایی

معرفی رشته علوم و صنایع غذایی

در دنیای امروز تغذیه جایگاه ویژه و ارزشمندی یافته است، چون مردم به اهمیت تغذیه و غذای مصرفی خود و تاثیر آن روی حفظ سلامت شان پی برده اند. از طرفی با پیشرفت روزافزون صنعت وتکنولوژی، نوع تغذیه و شیوه‌های تولید موادغذایی نیز تغییر کرده است، به عنوان مثال روزی نان در سبد مصرفی خانواده‌ها بیشترین سهم را داشت. اما امروزه جای آن را محصولات دیگری مانند ماکارونی، و غذاهای نیمه آماده مثل سوسیس و کالباس گرفته است و تولید محصولات غذایی نیز از شکل سنتی به شکل صنعتی و انبوه تبدیل شده است؛ لذا تولید و نگهداری بیشتر موادغذایی اهمیت پیدا کرده است.

زمانی که مردم متوجه شدند می‌توانند موادغذایی را برای مصرف در تمام فصول به مدت طولانی تر نگهداری کنند. کنسروسازی و تولید آن رونق یافت و از زمانی که مردم به اهمیت بهداشت در تغذیه و تولید مواد غذایی پی بردند، بسته بندی‌های بهداشتی بوجود آمد. تمام این تغییرات و تحولات حاصل فعالیت جمعی از متخصصان بوده است که نسخه‌ی پیشرفته و امروزی آنها امروزه نیز در تشکیل و نحوه‌ی فعالیت این واحدها نقش دارند، گروهی از این متخصصان بر بهداشت و کیفیت مواد غذایی در این پروژه ها و واحدها نظارت دارند که کارشناسان و متخصصان رشته علوم و صنایع غذایی نام دارند.

آینده شغلی رشته علوم و صنایع غذایی

این افراد برای تولید بهترین محصول و به حداقل رساندن ضایعات و به طور کل بهینه سازی سیستم تولید، بر تولید و تهیه‌ی محصولات غذایی نظارت و کنترل دارند.

گروهی از این افراد در تمام مراحل تولید از ورود مواد خام تا تولید وآماده سازی محصول، مرحله به مرحله مواد را نمونه برداری و آزمایش می‌کنند این افراد کارشناسان و متخصصان علوم و صنایع غذایی شاخه‌ی کنترل کیفی هستند.

در واقع دانشجویان رشته صنایع غذایی با فناوری و تکنولوژی صنایع غذایی مختلف (مانند صنایع غلات، روغن، قند ، لبنیات و…) آشنا می‌شوند و به مطالعه‌ی نگهداری و حفظ مواد غذایی، بسته بندی، کنترل کیفی، و بالا بردن عمر مواد غذایی ضمن حفظ کیفیت، سلامت و ارزش غذایی آن، می‌پردازند.

داوطلبان و علاقمندان رشته علوم و صنایع غذایی باید در دروسی مانند شیمی و زیست شناسی(شاخه میکروبیولوژی) و نیز آمار واحتمالات توانمند باشند. تلاش و پشتکار و توانایی سازش و انعطاف پذیری برای کنارآمدن با شرایط و نیز با مشتریان در این رشته دارای اهمیت است. از آنجا که بیشتر کارخانه‌های صنایع غذایی در حومه یا خارج از شهرهای بزرگ و یا در شهرهای کوچک واقع شده اند داوطلبان و علاقمندان باید خود را برای این شرایط آماده کنند.

درس‌های‌ رشته‌ علوم و صنایع غذایی

دروس‌ پایه‌:

ریاضیات‌، فیزیک‌، شیمی‌ عمومی‌، شیمی‌ آلی‌، شیمی‌ تجزیه‌، شیمی‌ فیزیک‌، بیوشیمی‌ مقدماتی‌، فیزیولوژی‌، میکروب‌شناسی‌ عمومی‌، آمار، اصول‌ کامپیوتر، انگل‌شناسی‌.

دروس‌ اصلی‌:

بهداشت‌ عمومی‌، میکروب‌شناسی‌ مواد غذایی‌، شیمی‌ موادغذایی‌ ، زبان‌ اختصاصی‌، روش‌های‌ بررسی‌ و پژوهش‌، اصول‌ مهندسی‌ و ماشین‌آلات‌ صنایع‌ غذایی‌، بهداشت‌ کارگاه‌ها و کارخانجات‌ مواد غذایی‌، اصول‌ تغذیه‌، آب‌ و فاضلاب‌ کارخانجات‌ مواد غذایی‌، اصول‌ مدیریت‌، تجزیه‌ مواد غذایی‌ ، مسمومیت‌های‌ غذایی‌، اصول‌ و روش‌های‌ نگهداری‌ مواد غذایی‌، اصول‌ کنترل‌ کیفی‌ و قوانین‌.

دروس‌ تخصصی‌:

بیوتکنولوژی‌ در صنایع‌ غذایی‌، کنترل‌ کیفی‌ مواد غذایی‌ ، صنایع‌ روغن‌، صنایع‌ محصولات‌ قنادی‌ و نوشابه‌، صنایع‌ شیر و لبنیات‌، صنایع‌ غلات‌، صنایع‌ سبزی‌ و میوه‌، صنایع‌ گوشت‌ و مرغ‌ و شیلات‌، صنایع‌ قند، صنایع‌ بسته‌بندی‌، سمینار، تأثیر فرآیند بر ارزش‌ غذا، شناخت‌ و کاربرد دستگاه‌های‌ آزمایشگاهی‌، کارآموزی‌.

برای قبولی در رشته علوم و صنایع غذایی چه رتبه ای نیاز است؟

  • مشاهده رتبه قبول شدگان رشته علوم و صنایع غذایی در سال ۹۶
طراحی و توسعه توسط محمد سلیمانپور | mohammad soleimanpour
تمام حقوق سایت