rotate

گوشی خود را به حالت عمودی برگردانید

راهنمای کامل رشته کاردرمانی

شواهد نشان می‌دهد که در کشورهای مختلف شمار زیادی از افراد دچار محدودیت‌ها ویا معلولیت‌های جسمی و حرکتی هستند، طبق آمار ۱-۳% از کودکان ایرانی به صورت مادرزاد از مشکل حرکتی رنج می‌برند، و افراد زیادی نیز هستند که پس از ابتلا به برخی بیماری‌ها و یا انجام عمل-های جراحی و یا حوادث گوناگون نمی‌توانند کارایی لازم و فعالیت های سابق خود را در حوزه‌ی شغلی و زندگی اجتماعی داشته باشند.

آنچه در این شرایط اهمیت می‌یابد چگونگی و نحوه‌ی درمان و بازیابی این افراد است و اینکه کدام فرآیند (فیزیوتراپی یا روان درمانی) می‌تواند به درمان و بهبود کیفیت زندگی این افراد کمک بیشتری کند، در چنین شرایطی است که نقش کاردرمانگر که در هر دو زمینه‌ی روانی و جسمانی به درمان مشکلات وآسیب‌های مورد بحث می‌پردازد، پررنگ می‌شود.

در واقع کاردرمانی تنها و صرفا درمان بیماری نیست بلکه ارتقای کیفیت زندگی بیمار در تمام ابعاد را هدف قرار می‌دهد، تا بیمار بتواند حداکثر توان و استقلال را در انجام فعالیت‌های اجتماعی و فردی خود کسب کرده و به کارگیرد، و ضمن اعمال روش‌های درمانی متناسب، سعی دارد تاثیر بیماری و عوارض وآسیب‌های آن روی جنبه‌های مختلف زندگی بیمار اعم از فعالیت‌های روزمره و حوزه‌های اجتماعی و فردی را به حداقل برساند.

آینده شغلی رشته کاردرمانی در ایران

داوطلبان ورود به رشته کاردرمانی باید علاقمند و صبور بوده و از مهارت برقراری ارتباط و روابط اجتماعی خوبی برخوردار باشند و نیز توانایی جسمی و روحی متناسب و بالایی داشته باشند تا بتوانند با تدبیر و چاره اندیشی به درمان بهتر بپردازند.

فارغ التحصیلان می‌توانند در مراکزی مانند بیمارستان‌ها، کلینیک‌های توانبخشی سازمان بهزیستی و هلال احمر مشغول به کار شوند، ویا می‌توانند با کسب مجوزهای لازم از وزارت بهداشت و درمان و سازمان بهزیستی نسبت به تاسیس کلینیک خصوصی اقدام کنند.

درس‌های‌ رشته کاردرمانی:

دروس‌ پایه‌:

آناتومی‌ (سر و گردن‌ و تنه‌، اندام‌ فوقانی‌، تحتانی‌، سطحی‌، اعصاب‌) استخوان‌شناسی‌، روانشناسی‌ عمومی‌، روانپزشکی‌ عمومی‌، رشد روانی‌ ـ حرکتی‌، بیماری‌های‌ داخلی‌.

دروس‌ تخصصی‌:

آشنایی‌ با اصول‌ توانبخشی‌ و طب‌ فیزیکی‌، واحد رادیولوژی‌، کاردرمانی‌ در بیماری‌های‌ مغز و اعصاب‌، کاردرمانی‌ در بیماری‌های‌ ارتوپدی‌، کاردرمانی‌ در بیماری‌های‌ روماتولوژی ، کینزیولوژی‌ و بیومکانیک‌، تکنیک‌های‌ حرکت‌ درمانی‌، کاردرمانی‌ در بیماری‌های‌ کودکان‌، ارزشیابی‌ و اندازه‌گیری‌ قدرت‌ عضلانی‌، کارآموزی‌ بالینی‌، زبان‌ تخصصی‌.

طراحی و توسعه توسط محمد سلیمانپور | mohammad soleimanpour
تمام حقوق سایت