rotate

گوشی خود را به حالت عمودی برگردانید

راهنمای کامل رشته علوم تغذیه

معرفی رشته علوم تغذیه

رشته علوم تغذیه در دو حوزه و شاخه اصلی به بررسی و مطالعه­ی تغذیه می­پردازد: اول تغذیه در گروه­های مختلف جامعه و جمعیت­ های کلی مانند سالمندان، نوجوانان، کودکان و… و دوم تغذیه بالینی که تغذیه و مشاوره و رژیم درمانی بیماران (بستری و سرپایی) را دنبال می­کند.

امروزه اهمیت تغذیه و آنچه میخوریم و تاثیرات مستقیم و غیرمستقیم آن روی فعالیت­ها و سلامت جسمی و روانی ما بر کسی پوشیده نیست. می­دانیم که تغذیه نادرست یا سوء تغذیه می­تواند زمینه ساز بسیاری از بیماری­ها باشد، و در نقطه­ مقابل تغذیه و رژیم غذایی صحیح و مناسب می­تواند از بروز بسیاری از بیماری­ها جلوگیری کند. ما از اثرات استفاده از غذاهای پرکالری و دارای چربی، نمک و قند بالا و بیماری­های حاصل از استفاده بی رویه ازآنها مانند چاقی، تصلب شرائین، اختلالات گوارشی، فشارخون، دیابت و… آگاهی داریم. همچنین با عوارض استفاده­ی بیش از حد از ویتامین­ها یا کمبود آنها در بدن (از قبیل مشکلات و آسیب های یادگیری و تحصیلی، کم­خونی، گواتر، عقب ماندگی ذهنی و…) آشنایی داریم.

لذا با توجه به تمام این موارد اهمیت بالای رشته علوم تغذیه آشکار است. به زبان ساده می­توان گفت که هدف رشته علوم تغذیه آموزش این نکته است که اولین پزشک هر فرد تغذیه و غذای اوست و ازاین رو مسائل مرتبط با این هدف (به عنوان نمونه اصول علم تغذیه، ارزش موادغذایی و اصول ونحوه­ی تغذیه صحیح و مناسب و رژیم درمانی) را که برای حفظ سلامت جسم و روان ضروری و الزامی هستند را مورد مطالعه قرارمی­دهد. اما مقصود از اصول علم تغذیه و رژیم درمانی چیست؟

در اینجا به اختصار به شرح این دو مضمون می­پردازیم: اصول علم تغذیه به مطالعه فرآیند تغذیه از خورده شدن موادغذایی تا جذب و دفع آنها می­پردازد؛ و رژیم درمانی نیز نوع تغذیه و رژیم غذایی که هر فرد بسته به ضرورت (افراد مبتلا به بیماری­های مختلف به رژیم­های غذایی خاصی نیز احتیاج دارند) بدان نیاز دارد را ارائه و پیشنهاد می­کند.

بازار کار و آینده شغلی رشته علوم تغذیه در ایران

افراد داوطلب برای ورود به رشته علوم تغذیه باید به دروس زیست شناسی و شیمی و کارهای خدماتی و مشاوره­ای علاقه مند بوده و صبور و با پشتکار باشند. در زمینه ی بازار کار این رشته باید گفت که تا چندی پیش این رشته از جایگاه مشخصی در حوزه ی سلامت برخوردار نبود اما طی چند سال گذشته که فارغ التحصیلان این رشته مجاز به احداث مطب شدند، این رشته نیز جایگاه خوبی بالاخص در بیمارستان­ها پیدا کرده است.

لازم به ذکر است که فارغ التحصیلانی که می­خواهند دفتر مشاوره تغذیه ­ای دایر کنند باید ۳ سال سابقه کار در بیمارستان داشته باشند. اما همچنان بازار کار این رشته تا رسیدن به نقطه ی ایده آل خود فاصله دارد. از آنجایی که در کنار هر پزشک حضور و وجود یک کارشناس تغذیه برای راهنمایی و آموزش بیمار در خصوص نحوه تغذیه و باید و نباید­های غذایی الزامی است لیکن رشته علوم تغذیه و اهمیت آن هنوز در میان پزشکان جدی گرفته نمی­شود.

دروس رشته‌ علوم تغذیه

دروس‌ پایه‌ رشته علوم تغذیه

زیست‌شناسی‌، روانشناسی‌، جامعه‌شناسی‌، شیمی‌ عمومی‌، فیزیک‌، فیزیولوژی‌، تشریح‌ تئوری، تشریح‌ فیزیولوژی عملی، میکروب‌شناسی‌، شیمی‌ آلی‌، آمار حیاتی‌، بیوشیمی‌ مقدماتی‌، میکروب‌شناسی‌ مواد غذایی.

دروس‌ اصلی رشته علوم تغذیه

اصول‌ اپیدمیولوژی‌، تغذیه‌ اساسی‌، بهداشت‌ و مسمومیت‌های‌ غذایی‌، مدیریت‌ بخش‌ غذایی، نقش‌ تغذیه‌ در خدمات‌ بهداشتی، فیزیولوژی‌ تغذیه‌، زبان‌ اختصاصی‌، بیوشیمی‌ متابولیسم‌، اصول‌ و روش‌های‌ نگهداری‌ مواد غذایی، شیمی مواد غذایی، اصطلاحات‌ پزشکی و بیمارستانی، اقتصاد غذا و برنامه‌ریزی، بهداشت‌ عمومی.

دروس‌ تخصصی رشته علوم تغذیه

بیماری‌های‌ ناشی‌ از سوءتغذیه‌ و اپیدمیولوژی‌، تنظیم‌ برنامه‌ غذایی‌، تغذیه‌ گروه‌های‌ ویژه‌، رژیم‌ درمانی، بررسی وضع‌ تغذیه‌، آموزش‌ تغذیه‌، تأثیر فرآیند بر ارزش‌ غذا، تغذیه‌ دوران‌های مختلف‌، سمینار، اکولوژی تغذیه‌، کارآموزی

برای قبولی در رشته علوم تغذیه چه رتبه ای نیاز است؟

طراحی و توسعه توسط محمد سلیمانپور | mohammad soleimanpour
تمام حقوق سایت