rotate

گوشی خود را به حالت عمودی برگردانید

راهنمای کامل رشته پزشکی

معرفی رشته پزشکی

علاقه بشر به تلاش برای کشف و درمان بیماری‌ها ریشه عمیقی در تاریخ دارد و پیشینه آن به بیش از ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد می‌رسد. شاهد این موضوع، اسناد مختلفی مربوط به اطلاعات پزشکی و جراحی است که از این دوران به جا مانده است. پزشکی در سیر تاریخی خود فراز و نشیب‌های فراوانی داشته امّا اوج گرفتن این رشته در قرن نوزدهم همگام با پیشرفت سریع علوم مختلف شروع شد. از این دوران بود که پزشکان اقدام به تحلیل سیستماتیک بیماری‌ها و ثبت اطلاعات بدست آمده کردند که نهایتا منجر به ساماندهی رشته پزشکی شد.

تحصیل رشته پزشکی در ایران

رشته پزشکی در دانشگاه‌های ایران در قالب یک دوره هفت‌ساله آموزش داده می‌شود. این دوره هفت‌ساله شامل چهار دوره علوم پایه، فیزیوپاتولوژی، کارآموزی بالینی و کارورزی بالینی است. فارغ‌التحصیلان این دوره هفت‌ساله، عنوان “پزشک عمومی” را کسب می‌کنند. پس از اتمام این دوره، علاقه‌مندان می‌توانند با گذراندن یک دوره چند‌ساله در یکی از شاخه‌های پزشکی، “تخصص” خود را دریافت کنند. پزشکان متخصّص همچنین می‌توانند با گذراندن دوره دو تا سه ساله، “فوق‌تخصص” خود را در یکی از زیرگروه‌های تخصّص خود دریافت کنند.

آینده شغلی رشته پزشکی

با توجّه به تصویر ذهنی مردم درباره موقعیت اجتماعی و سطح درآمد پزشکان، علاقه زیادی به ادامه تحصیل در این رشته وجود دارد، بطوری که می‌توان گفت بی شک ادامه تحصیل در رشته پزشکی رویای اکثر داوطلبین کنکور سراسری در رشته علوم تجربی است. امّا باید در نظر داشت همانطور که موفّقیت در رقابت تنگاتنگ کنکور سراسری و قبولی در رشته پزشکی کار آسانی نیست، ادامه تحصیل در این رشته نیز با سختی‌های زیادی همراه است، بنابراین، دانشجویی که قصد ادامه تحصیل در این رشته را دارد باید آمادگی لازم برای مطالعه و پژوهش در ابعاد وسیع را داشته باشد، در غیر این صورت ورود افراد به این رشته با توجّه به دروس متعدد، متنوع، حجیم و نسبتاً پیچیده و دشوار آن ممکن است موجب دلسردی این افراد شود. داوطلبین این رشته باید دارای سلامت تن و روان، علاقه به کسب دانش در زمینه زیست شناسی و علوم پایه و دقت و حوصله زیاد برای آشنایی با روشهای شناخت و درمان انواع بیماری‌ها باشند.

با توجّه به شرایط کنونی کشور، آینده شغلی نسبتاً خوبی برای فارغ‌التحصیلان این رشته پیش‌بینی می‌شود. این افراد می‌توانند در مطب‌های شخصی، بیمارستان‌ها و درمانگاه‌های خصوصی و دولتی و مراکز بهداشتی شهری و روستایی مشغول به کار شوند.

دروس رشته پزشکی

 

برای قبولی در رشته پزشکی چه رتبه ای نیاز هست؟

 

طراحی و توسعه توسط محمد سلیمانپور | mohammad soleimanpour
تمام حقوق سایت