rotate

گوشی خود را به حالت عمودی برگردانید

۹ گام تا آماده شدن برای امتحانات و کاهش نگرانی

در حالیکه سعی دارید خود را برای مهمترین امتحانات آماده کنید، لازم است که برنامه درسی خود را هم تکمیل نمایید و اینجا همان نقطه ای است که استفاده بهینه از زمان اهمیت زیادی می یابد.

اینکه باید در هر روز ۱۲ تا ۱۴ ساعت مطالعه کنید تا نمرات خوبی بگیرید یک باور نه چندان معتبر است و در همه موارد نتیجه نمی‌دهد. باید به این درک برسید که تا چه میزان نیاز به مطالعه دارید نه اینکه چه مدت باید مطالعه کنید.

پیش‌تر درباره آمادگی برای امتحان مقاله ای مفصل نوشته بودیم، حال چند ترفند کارآمد را به شما معرفی می کنیم که کمک می‌کند الگوی بهتری جهت آماده شدن برای امتحانات و مطالعه تنظیم نمایید:

  1. زود شروع کنید

آماده شدن برای امتحانات باید در اسرع وقت صورت بگیرد تا فرصت کافی برای مرور مطالب را داشته باشید. یک دانش آموز یا دانشجو ممکن است نتواند روز قبل از امتحان همه مطالب را بخواند و بنابراین لازم است که حداقل چند هفته قبل از امتحان مطالب را مرور کرده باشد.

آماده شدن برای امتحانات

  1. سازمان دهی شده و با نظم پیش بروید

همیشه باید دستور کاری برای مطالعه در طول روز داشته باشید. در این دستور کار یا برنامه مشخص می شود که چند روز برای تمام کردن مطالعات تان وقت دارید و برای مرور چند روز وقت گذاشته اید. پس از اتمام یک درس، کمی مرور لازم است تا همه چیز به خاطر سپرده شود. بنابراین با این روند می‌توانید قسمت هایی که نیازمند بازبینی و مطالعه بیشتر است را شناسایی کنید.

  1. یک خلاصه آماده کنید

حالا که خود را سازمان دهی کرده اید زمان مطالعه واقعی است. بهتر است که مجموعه نکات اصلی را خلاصه کنید تا در جمع آوری مجدد مطالب به شما کمک کند. می توان در حالیکه در کلاس درس حضور دارید یا وقتی که متن کتاب را می خوانید خلاصه هایتان را آماده کنید. پس از اتمام مطالعه تمام نکات سخت را علامت زده و یکبار دیگر بخوانید تا بهتر آنها را بفهمید یا از معلم خصوصی کمک بگیرد. پس از اینکه همه مطالب را خوب متوجه شدید، خلاصه ای بنویسید که در دقایق آخرین آماده سازی قابل استفاده باشد.

فلش کارت

  1. فلش کارت درست کنید

گاهی تصاویر به شما کمک می کند که مفاهیم را بهتر بفهمید و آسان تر بخاطر آورید. از این رو وقتی خلاصه ها و نکات را بر روی فلش کارت ها بنویسید در زمان های نهایی قبل از امتحان چکیده ای تصویری از کتاب در اختیار خواهید داشت.

  1. کمک بگیرید

در صورتی که فکر می کنید در فهم یک موضوع خاص دچار مشکل هستید، قبل از اینکه وقت‌تان برای فهمیدن آن مطلب هدر برود؛ بهتر است از معلم خود کمک بخواهید. سعی نکنید آنرا حفظ کنید زیرا احتمالا فراموش خواهد شد، بلکه به دنبال کمک باشید تا برای همیشه در ذهنتان باقی بماند. می توانید از اعضای خانواده بخواهید تا از شما سوال بپرسند.

آماده شدن برای امتحانات

  1. خوب بخوابید

شما به تقریبا ۷ ساعت خواب آرام در طول شب نیاز دارید تا مطالب خوانده شده در ذهنتان ثبت شوند. آزمون ها و امتحاناتی که گرفته می شود نیازمند فعالیت مغز برای یادآوری مطالب است و اگر شما به درستی استراحت نکرده باشید و ذهنتان خسته باشد نمی توانید برگه امتحان را کامل کنید.

  1. نترسید

وقتی در حال پاسخ دادن به سوالات هستید، ترس به دل راه ندهید حتی اگر پاسخ ها را فراموش کرده اید. آرام باشید و به سراغ سوال بعدی بروید، برای سوالاتی که پاسخ شان را نمی دانید جای خالی بگذارید. تمام پاسخ ها را تمام کنید و سپس به آن سوال برگردید.

  1. با دقت سوالات را بخوانید

وقتی مدت زمان زیادی مطالعه می کنید، چند دقیقه ای بیشتر صرف آن کرده و با درک کامل آنرا تمام کنید. وقتی به سوالات پاسخ میدهید، عجله نکنید. ممکن است بعضی سوالات گمراه کننده باشند. بنابراین بخوانید، بفهمید و به آرامی به نوشتن پاسخ بپردازید. در صورتی که قبل از پایان وقت امتحان سوالات را پاسخ دادید بهتر است که مجددا آنها را مرور کنید.

آماده شدن برای امتحانات

  1. بعد از امتحان خودتان را بازخواست نکنید

اگر فکر می کنید که یکی از پاسخ هایتان به سوالات اشتباه بوده، پس از امتحان ترس و استرس نداشته باشید. در این مرحله کاری از شما برای تغییر نمره برنمی آید. در عوض برای امتحان بعدی متمرکز شوید تا مجددا آن خطا تکرار نشود.

طراحی و توسعه توسط محمد سلیمانپور | mohammad soleimanpour
تمام حقوق سایت