rotate

گوشی خود را به حالت عمودی برگردانید

انتخاب رشته و تاثیر آن در آینده شغلی

انتخاب رشته تاثیر مستقیمی بر روی آینده شغلی افراد به همراه خواهد داشت که همین امر موجب شده تا به انتخاب رشته بسیار اهمیت داده شود. قبل از انتخاب رشته با طرح این سوال رو به رو هستیم که در آینده می خواهیم چه کاره شویم؟ با پاسخ به این پرسش می توان به بهترین حالت ممکن انتخاب رشته نمود. در انتخاب شغل بایستی میزان در آمد و همچنین شرایط آن شغل را مورد بررسی قرار داد تا بتوان شغلی متناسب با علایق و توانایی ها را برگزید.

مهم ترین تصمیم گیری هر فرد در زندگی اجتماعی و حرفه ای انتخاب رشته مناسب است. همچنین انتخاب رشته به معنای انتخاب جایگاه اجتماعی فرد در آینده نیز محسوب می‌شود. دانش آموز هر رشته ای را که انتخاب می نماید بایستی از این جهت اطمینان حاصل نماید که در هر مرحله اعم از سخت درس خواندن و شرایط کار از این رشته لذت می برد.

مشاوره انتخاب رشته

مشاوره انتخاب رشته یکی از راه حل های کارآمد محسوب می شود، زیرا بهره گیری از مشاوره به دانش آموزان یاری می‌رساند تا اطلاعات دقیق در رابطه با ویژگی های شخصیتی خود و همچنین رشته ها و شرایط هر یک از آن ها به دست آورند. مشاوره انتخاب رشته چه برای دبیرستان و چه برای دانشگاه با یکدیگر تفاوتی نخواهد داشت زیرا دانش آموزان بایستی در این دو مرحله اطلاعات کافی داشته باشند. یاری از مشاور این امکان را فراهم می آورد تا دانش آموزان در رابطه با مقرارت موجود در دوره های مختلف تحصیلی نیز اطلاعات کارآمدی به دست آورد.

مشاور به دانش آموز یاری می کند تا بتواند بهترین رشته را انتخاب نماید که از جهات مختلف برای وی مناسب است. مشاوران به منظور دستیابی به نتایج کارآمد از تست ها و روش های به روزی بهره خواهند گرفت و از این طریق به دانش آموزان یاری می رسانند. با انجام مشاوره اضطراب های حاصل از آزمون های نظیر کنکور نیز به میزان قابل توجهی کاهش می یابد زیرا دانش آموزان در مسیر مناسبی قرار خواهند گرفت.

شناسایی ویژگی های فرد برای انتخاب رشته

یکی از مهم ترین عواملی که در انتخاب رشته نقش به سزایی را ایفا می کند، ویژگی های دانش آموزان می باشد که بایستی به بهترین حالت ممکن شناسایی گردند. از جمله این ویژگی ها شامل نقاط قوت و ضعف در دروس مختلف، بهره هوشی، علایق، استعداد ها و نمرات تحصیلی می باشد. به منظور شناسایی این ویژگی ها می توان از تست های هوش، آزمون های مختلف، گفت و گو بهره مند شد. شناسایی دقیق ویژگی های دانش آموزان توسط مشاورانی صورت می پذیرد که از تجربه و مهارت بسیار بالایی برخوردار هستند.

عوامل محیطی در انتخاب رشته

به منظور انتخاب رشته علاوه بر اینکه عوامل فردی نقش بسزایی را ایفا می نمایند، عوامل محیطی نیز تاثیر گذار خواهند بود. از جمله عوامل محیطی شامل خانواده و شرایط اجتماعی می باشد. خانواده از آن جهت تاثیر گذار می باشد که فرهنگ حاکم بر خانواده گاهی ممکن است موجب پیشرفت و یا محدودیت فرد در انتخاب رشته مناسب گردد. همچنین شرایط اجتماعی نیز از آن جهت تاثیر می گذارد که در بازه های زمانی مختلف جوامع با توجه به تغییرات تکنولوژی و مقتضیات زمان به نیروی کار متقاوتی نیاز خواهند داشت. از این جهت بایستی با انجام مشاوره و تحلیل های دقیق مناسب ترین رشته را انتخاب نمود که متناسب با نیاز جامعه باشد.

طراحی و توسعه توسط محمد سلیمانپور | mohammad soleimanpour
تمام حقوق سایت