rotate

گوشی خود را به حالت عمودی برگردانید

نحوه صحیح تکمیل فرم انتخاب رشته

تکمیل فرم انتخاب رشته

یکی از مراحل اصلی و مهم فرآیند انتخاب رشته کنکور، تکمیل فرم انتخاب رشته اینترنتی در سایت سازمان سنجش می باشد.

تکمیل فرم انتخاب رشته باید با دقت بالا و به صورت صحیح، انجام گیرد، چرا که اگر اشتباه و بی دقتی در این مرحله صورت گیرد، تمام زحمات شما به هدر رفته و مشکلات جدی در آینده تحصیلی شما به وجود خواهد آمد.

امیدواریم با توجه و عمل کردن به نکات زیر، فرم انتخاب رشته خود را به طور صحیح تکمیل کنید و انتخاب رشته موفق و خوبی داشته باشید.

تکمیل فرم انتخاب رشته

۱# فرم انتخاب رشته را بلندپروازانه پر کنید!

فرم انتخاب رشته کنکور شامل ۱۵۰ خانه خالی می باشد، یعنی هر داوطلب مجاز به انتخاب رشته، می تواند ۱۵۰ کد رشته محل را انتخاب و در فرم مربوطه وارد نماید.

برای تکمیل فرم انتخاب رشته ، اولین انتخاب هایتان را به رشته، دانشگاه، مقطع و دوره هایی اختصاص دهید که به آن ها علاقه و تمایل زیادی دارید، ولی احتمال قبولی بسیار کمی با توجه به رتبه خود در این گزینه ها دارید. در واقع بسیار خوشبینانه و بلند پروازانه اولین خانه های فرم انتخاب رشته را پر کنید و نگران نباشید چون انجام این کار هیچ مشکلی برایتان پیش نمی آورد.

۲# خوشبینانه فرم انتخاب رشته را پر کنید!

بعد از انتخاب های خوشبینانه، فرم انتخاب رشته را با رشته هایی پر کنید که احتمال قبولی‌تان به طور نسبی کمی بیشتر از حالت خوش بینانه است و با توجه به رتبه ها و قبولی های سال های قبل احتمال قبولی شما تقریبا و نزدیک به پنجاه درصد است.

۳# وقتشه کمی واقع بینانه عمل کنید!

بعد از تکمیل خانه های فرم انتخاب رشته با کد رشته های خوشبینانه و متوسط، به نوشتن رشته هایی بپردازید که احتمال قبولی شما در آن ها بسیار بیشتر است.

این قسمت از انتخاب ها در فرم انتخاب رشته، که انتخاب های منطقی یک داوطلب هستند و معمولا رشته و دانشگاه قبولی داوطلب معمولا از بین این انتخاب ها می باشد، بسیار مهم هستند.

پس هنگام تکمیل این قسمت دقت بیشتری به خرج دهید و این انتخاب ها را به ترتیب علاقه شخصی و توانایی خود در فرم انتخاب رشته تکمیل کنید.

برای مثال در انتخاب های اکثر داوطلبان کنکور در فرم انتخاب رشته، اولویت انتخاب رشته با  رشته های پر طرفدار  و مورد علاقه داوطلب و در مورد دانشگاه ها الویت در انتخاب دانشگاه های با سطح علمی بالا و شهر ها و مراکز استان های بزرگ کشور می باشد.

در مورد مقطع تحصیلی هم  الویت با مقطع دکتری حرفه ای و سپس کارشناسی و بعد از آن مقطع کاردانی می باشد.

در مورد دوره های تحصیلی دانشگاه ها نیز، به ترتیب دوره های روزانه، شبانه، پیام نور، موسسات غیر انتفاعی، دوره های نیمه حضوری، بین الملل، مجازی تقدم دارند، البته شاید نظر شما متفاوت باشد!

۴# بعد از تکمیل فرم انتخاب رشته آن را چند بار با دقت بررسی کنید!

وقتی  فرم انتخاب رشته را پر میکنید حتما و حتما به ترتیب و صحت کد رشته ها دقت کنید.

هر ساله کد رشته ها در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری از طرف سایت سازمان سنجش منتشر می شود، پس به دقت کدها را وارد کرده و یکبار هم به دقت کدها را با فرد دیگری چک کنید تا در آینده مشکل جدی برایتان پیش نیاید.

در سال های اخیر مشاهده شده که بعضی از داوطلبان به صورت سهوی و ناخواسته در وارد کردن کد رشته ها دچار اشتباه شده اند و مشکلات جدی برایشان به وجود آمده است.

برای مثال اگر داوطلبی قصد انتخاب دوره روزانه را دارد اما اشتباهی یک کد رشته از سایر دوره ها یا یک رشته یا مقطع دیگر را در فرم انتخاب رشته وارد می کنند و این اشتباه منجر به وقوع مشکلات در ادامه تحصیل و آینده آن ها می شود.

۵# زمان انتخاب رشته را از دست ندهید!

هر داوطلب تنها یکبار مجاز است تا در طول مدت زمانی که هر ساله از طرف سازمان سنجش برای انتخاب رشته اعلام می شود، انتخاب رشته کند و پس از اتمام زمان انتخاب رشته، شاید به احتمال زیاد دیگر نتوانید اطلاعات و کد رشته ها را تغییر دهید و یا در زمان دیگری انتخاب رشته کنید!

۶# تکمیل فرم انتخاب رشته را به روزهای پایانی موکول نکنید!

 توصیه می کنیم که تکمیل فرم انتخاب رشته را به روزها و ساعات پایانی وقت انتخاب رشته موکول نکنید، چون در این مواقع به علت  شلوغ بودن سرور های سایت سازمان سنجش ممکن است در انتخاب رشته دچار مشکل شوید.

در هنگام تکمیل فرم انتخاب رشته از اینترنت پرسرعت استفاده نمایید و حتما دو بار فرم و کد رشته ها را چک کرده و از صحت آن ها اطمینان حاصل کنید.

در صورتی که انتخاب رشته را از طریق کافی نت انتخاب رشته را انجام می دهید، حتما در هنگام وارد کردن کد رشته محل ها خودتان حضور داشته باشید تا بعدا مشکلی پیش نیاید.

۷# بعد از تکمیل فرم انتخاب رشته از کد تایید یا پیگیری پرینت بگیرید!

پس پر کردن کامل فرم و چک کردن آن ها گزینه تایید نهایی را در سایت سازمان سنجش زده و کد تایید انتخاب رشته را مشاهده می کنید.

حتما از کد تایید نهایی انتخاب رشته خود، که معمولا یک کد پانزده یا نوزده رقمی است، یک پرینت گرفته و تا زمان اعلام نتیجه نهایی کنکور آن را نگه دارید.

کد تایید نهایی بعد از اتمام مراحل انتخاب رشته و تایید کد رشته های انتخابی، در یک صفحه جداگانه قابل مشاهده است.

بهتر است پس از این که کد تایید خود را دریافت کردید، از بخش مشاهده اطلاعات انتخاب رشته، از لیست کد رشته های انتخابی خود در فرم انتخاب رشته اینترنتی، پرینت گرفته و نگه دارید.

طراحی و توسعه توسط محمد سلیمانپور | mohammad soleimanpour
تمام حقوق سایت