rotate

گوشی خود را به حالت عمودی برگردانید

انتخاب رشته کنکور را چگونه به بهترین شکل انجام دهیم؟

انتخاب رشته کنکور را چگونه به بهترین شکل انجام دهیم؟

انتخاب رشته کنکور

آزمون کنکور به پایان رسید ولی هنوز مرحله مهمی از پروسه کنکور برای ورود به دانشگاه باقی است؛ این مرحله یعنی انتخاب رشته کنکور به میزان خود کنکور مهم است و اگر داوطلبی درست و آگاهانه از این مرحله عبور نکند، تمام زحمات او را بر باد می رود.

در مرحله انتخاب رشته دیگر درس خواندن و تست زنی وجود ندارد! ولی نیاز به تحقیق و مطالعه زیاد و دقیق دارد.

نرافزار انتخاب رشته و تخمین رتبه بهگام

بعضی از داوطلبان کنکور سراسری، اهمیت مرحله انتخاب رشته را درک نمی کنند و برای آن وقت صرف نمی کنند و فکر می کنند تنها خود آزمون کنکور و درصد هایی که کسب می کنند، کافی است.

داوطلبان کنکور بعد از مشاهده کارنامه ابتدایی خود در سایت سازمان سنجش، اول به دنبال درصدهای هر درس و تراز و رتبه خودشان هستند.

هدف ما در این مقاله از سایت بهگام، این است که داوطلبان کنکور را در مورد انتخاب رشته موفق و اصولی آگاه کنیم و مراحل مختلف انتخاب رشته کنکور را به خوبی توضیح دهیم تا داوطلبان بتوانند به بهترین شکل و آگاهانه تصمیم بگیرند و انتخاب رشته کنند.

شما به عنوان یک داوطلب کنکور سراسری برای ورود به دانشگاه، باید رشته مطلوب خود را انتخاب کنید؛ در غیر این صورت نمی توانید وارد دانشگاه شوید.

سازمان سنجش هیچ وقت برای شما انتخاب رشته نخواهد کرد و این شما هستید که در مورد رشته ای که می خواهید در آن تحصیل کنید و دانشگاه تان تصمیم می گیرید.

مشاوره انتخاب رشته تلفنی کنکور

اهداف مختلف داوطلبان کنکور از انتخاب رشته

۱- بعضی فقط خواستار این هستند که وارد دانشگاه شوند و فرقی بین رشته ها برای آن ها وجود ندارد. این گروه از داوطلبان ممکن است به بعضی از رشته ها تمایل بیشتری نشان دهند، ولی تحصیل در سایر رشته ها هم برایشان مقدور است، چون صرفا هدفشان ورود به محیط دانشگاه هست!

۲- عده دیگری از داوطلبان فقط برای این که مدرک دانشگاهی بگیرند، انتخاب رشته می کنند و وارد دانشگاه می شوند و صرفا داشتن مدرک برای آن ها مهم است.

۳- بعضی از داوطلبان به این جهت انتخاب رشته می کنند چون انگیزه های مالی و مادی از ادامه تحصیل دارند. این گروه از داوطلبان می خواهند بعد از اتمام تحصیلات عالی خود از این راه امرار معاش کنند و زندگی و شأن اجتماعی و اقتصادی خوبی داشته باشند.

۴- بعضی هم فقط به خاطر جلب رضایت خانواده یا اطرافیان انتخاب رشته می کنند، در واقع داوطلب خودش انتخاب رشته نمی کند، بلکه خانواده و اطرافیان برای او انتخاب رشته می کنند و تعیین رشته بر اساس علایق سایر افراد به غیر از خود داوطلب صورت می گیرد.

۵- در بعضی موارد هم داوطلبان افرادی را در که در حرفه و زمینه خاصی موفق هستند را به عنوان الگوی انتخاب رشته خود در نظر می گیرند و می خواهند در آینده مثل آن ها موفق باشند و به این دلیل آن رشته را انتخاب می کنند.

شما جز کدام دسته از داوطلبان کنکور هستید و هدف شما از ادامه تحصیل در دانشگاه چیست؟

با پاسخ به این پرسش و تعیین هدف خود، شما می توانید یک انتخاب رشته موفق انجام دهید. مشاوران تخصصی گروه بهگام بهترین راه کارها را در اختیار شما قرار می دهند.

چرا برای انتخاب رشته مشورت بگیریم؟

چگونه انتخاب رشته کنیم؟

توانایی و استعداد یک داوطلب، عامل مهمی برای انتخاب رشته است.

اگر داوطلبی در رشته خاصی توانایی توام با علاقه و استعداد داشته باشد، دلیل محکم و خوبی برای انتخاب آن رشته دارد و احتمال موفقیت او در زمینه رشته تحصیلی اش بیشتر است.

علاقه شخصی داوطلب به یک رشته خاص، دلیل خوبی برای انتخاب آن رشته است و می تواند موفقیت و پیشرفت او را در آن رشته تضمین کند.

انتخاب رشته رشته پزشکی

به عنوان فردی که می خواهید انتخاب رشته کنکور انجام دهید، این نکته مهم را به یاد داشته باشید که انتخاب رشته و تصمیم شما در این مورد، شرایط شغلی، وضعیت اجتماعی و اقتصادی و کاری شما را در آینده مشخص می کند.

 این عوامل هر یک به تنهایی در زندگی و موفقیت یک فرد تاثیر بسیار مهمی دارد و می تواند منجر به تغییرات مهم در زندگی یک فرد شود.

به بهترین شکل انتخاب رشته کنید.

برای این که به خوبی از پس انتخاب رشته کنکور بر بیایید و این مرحله مهم را با موفقیت پشت سر بگذارید و در آینده برایتان مشکلی به وجود نیاید، ابتدا سعی کنید اطلاعات خود را در زمینه رشته مدنظرتان افزایش دهید و به خوبی و از جنبه های مختلف مانند، دروس مورد مطالعه در طول تحصیل، مدت زمان تحصیل، شرایط تحصیل و آینده شغلی و ادامه تحصیل، رشته مدنظرتان را تحقیق و ارزیابی کنید.

در سایت بهگام می توانید اطلاعات جامع و کامل مربوط به هر رشته را به صورت کامل پیدا کرده و مورد مطالعه قرار دهید.

بعد از مطالعه و تحقیق کامل در مورد رشته دلخواه، این عوامل را با روحیات و علایق و استعداد و شرایط شخصی خود مطابقت دهید و ببینید آیا توانایی تحصیل در رشته مدنظرتان را دارید یا خیر؟

در این مرحله می توانید از مشاوران و افرادی که در این رشته تحصیل کرده اند و تجربیات و اطلاعات ارزشمندشان بهره بگیرید.

بعد از این که رشته مد نظرتان را با بررسی همه جوانب برگزیدید، به دانشگاه و مکان که می خواهید در آن به ادامه تحصیل بپردازید توجه کنید.

اگر می خواهید در شهری به غیر از شهر محل سکونت خود ادامه تحصیل دهید، تمام پیامد های آن را مانند دوری از خانواده، زندگی در خوابگاه و توانایی مالی … را بسنجید.

نتیجه گیری

در کل ابتدا علاقه شخصی خود را به رشته مدنظر، را در الویت قرار دهید.

زیرا اگر بدون علاقه وارد رشته ای شوید، حتی اگر آن رشته جزء تاپ ترین رشته ها باشد و یا در بهترین دانشگاه کشور هم مشغول به تحصیل شوید، اگر علاقه ای به رشته خود نداشته باشید، در ادامه تحصیل در دانشگاه به مشکل برمی خورید و ممکن است بعدا از انتخابتان پشیمان شوید و از ادامه تحصیل دلسرد و ناامید شوید.

پیشنهاد ما به شما قبل از انتخاب رشته، استفاده از خدمات مشاوره انتخاب رشته تلفنی کنکور است. در هر جا و هر زمانی با دسترسی به تلفن ثابت می‌توانید با مشاوران بهگام تماس بگیرید و از مشاوره های تخصصی برای انتخاب رشته کنکور بهره مند شوید.

طراحی و توسعه توسط محمد سلیمانپور | mohammad soleimanpour
تمام حقوق سایت