rotate

گوشی خود را به حالت عمودی برگردانید

راهنمای کامل رشته رشد و پرورش کودکان پیش دبستانی

معرفی رشته رشد و پرورش کودکان پیش دبستانی

همه کودکان دنیا بر اساس یک الگوی رشد، دورانی را از تولد تا پنج سالگی را طی می کنند. علاوه بر این هر کودک به عنوان موجودی مستقل و منحصر به فرد نیز الگوی رشد خاص خود را دارد. حضور کودک در مهد کودک یا دوره آمادگی این امکان را فراهم میکند تا ارزیابی دقیقی روی هر کودک انجام شود که آیا مطابق با سن خود، مراحل رشد را طی میکند یا نه، تأخیر در رشد کودکان که میتواند زمینه ساز عقب ماندگی آن ها را فراهم کند در این محیط ها به سرعت شناسایی میشود و امکان بازپروری را فراهم میکند.
مهد کودک برای کودکان به منزله یک محیط کاملاً صمیمی و دوستانه است. تأثیرپذیری کودکان در مهد کودک به مراتب بیشتر از خانه و خانواده است. بنابراین، اگر مربیان، افرادی آموزش دیده، کارآمد و متخصص در زمینه تربیت کودکان باشند، خواهند توانست به بهترین شکل ممکن کودکان را تربیت کنند.

در مهد‌کودک، گروه های همسال، محیطی را برای کودک فراهم می کند که در آن خود را بشناسد. کودک از طریق این محل های بازی می آموزد که پذیرفته شده و با دیگران شریک شود، از حقوق خود دفاع کند و به دیگران احترام بگذارد. بنابراین کودک از دنیای خود محور به مرحله اجتماعی شدن قدم می گذارد. بر خلاف تصور اکثر افراد، مهد کودک فقط جایی برای بازی کردن نیست بلکه کودک در آن دائم در حال یادگیری است و توانایی های خود را توسعه می دهد .

مثلاً وقتی او در اتاق بازی به بازی های نمادین می پردازد، اطلاعاتی درباره خانه و خانواده به دست می‌آورد‌. نقاشی کردن و چکش کاری یا بازی با خمیر به رشد عضلات بازوها و دست های کودک کمک می کند که بعدها این امر او را در نوشتن یاری خواهد کرد.

رشته رشد و پرورش کودکان پیش‌دبستانی با توجه به همین ضرورت تأسیس گردید. چرا که جهت تربیت کودکان به مربیان مجرب و توانمند نیاز داریم تا بتوانند در این امر به یاری خانواده ها بیایند.

گرایش های مختلف رشته رشد و پرورش کودکان پیش دبستانی

رشته رشد و پرورش کودکان پیش دبستانی در مقطع کارشناسی در دو گرایش “کودکان عادی” و “کودکان با نیازهای ویژه “در دانشگاه علوم بهزیستی، تدریس می شود.

گرایش کودکان عادی

آموزش شعر، زبان‌آموزی و مفاهیم ریاضی، اصول اجتماعی، مذهبی و اخلاقی در حیطه کار گرایش کودکان عادی قرار می گیرد. درحقیقت، این گرایش به تربیت متخصصانی می پردازد که بتوانند با انجام کارهای هنری در مراکز قبل از دبستان، سبب تکامل ادراک، حافظه، تخیلات، خلاقیت و نیروی عضلانی کودک شوند.

این مربیان باید نسبت به ویژگی‌ها و نیازهای کودکان اطلاعات کافی در اختیار داشته باشند تا بتوانند در مراکز پیش‌دبستانی وابسته به سازمان بهزیستی، وظیفه آموزش و تربیت کودکان را بر عهده گیرند.

اگرچه این گرایش نقاط اشتراکی با رشته علوم تربیتی ـ گرایش آموزش کودکان دبستانی و پیش‌دبستانی دارد، اما رشته علوم تربیتی در دو حیطه کودکان دبستانی و پیش‌دبستانی فعالیت می‌کند و مربیان مورد نیاز آموزش و پرورش را در این دو حیطه تربیت می‌نماید، اما رشته رشد و پرورش کودکان پیش‌دبستانی ـ گرایش کودکان عادی، زیرنظر سازمان بهزیستی کشور است و تنها مربیان دوره پیش‌دبستانی را تربیت می‌کند.

گرایش کودکان با نیازهای ویژه

با توجه به این که برخی از کودکان به دلیل شرایط جسمی و روحی متفاوت به مراقبت و آموزش های خاصی نیاز دارند و اطلاع از ناتوانی‌ها، توانایی‌ها و قابلیت‌های کودکان در سنین پیش از دبستان، به طور چشمگیری در موفقیت‌های بعدی و پیشگیری از اختلالات مؤثر است، تشخیص کودکان تحت مراقبت خود، از نظر رفتارهای فیزیکی و ذهنی در این دوران یکی از مهمترین خدماتی که مربی می تواند انجام دهد.

یک مربی به این دلیل که در زمانی طولانی و در موقعیت‌های بسیار طبیعی کودکان را مشاهده می‌کند و چنانچه تفاوتی جدی و زیربنایی درکودک وجود داشته باشد، می‌تواند این اختلالات را در بسیاری از زمینه‌ها، پیش از اینکه جدی‌تر شوند، تشخیص دهد و زمینه را برای کمک‌های لازم متخصصان به نحو معتبر فراهم آورد. تشخیص تنبلی چشم، ناشنوایی یا کم‌شنوایی و اختلال ذهنی در سنین قبل از دبستان می تواند در بهبود جسمی، ذهنی و روحی آنها بسیار تأثیر گذاشته و از رهگذر آن والدین نیز دچار تنش و آسیب اجتماعی و عاطفی کمتری می‌شوند.

هدف گرایش رشد و پرورش کودکان با نیازهای ویژه، تربیت متخصصانی است که بتوانند در این زمینه فعالیت کنند و نیازهای جامعه ما را برطرف سازند.

توانایی لازم برای تحصیل در رشته رشد و پرورش کودکان پیش دبستانی

دانشجویان این رشته باید فردی پاک، صادق، سالم و پر انرژی و عاشق کودکان و آشنا با روانشناسی کودک باشند. خلّاقیت یکی از ویژگی های لازم جهت موفقیت در این رشته می باشد، چرا که یک مربی خلاق می تواند کنجکاوی کودکان را به بهترین راه سوق دهد و از شجاعت و جسارت کودک برای یادگیری، کشف دنیای پیرامون و پرورش هوش و استعداد وی بهره بگیرد.

دنیای کودکان با دنیای ما بزرگتر تفاوت های اساسی دارد. از این رو، مربیان در این سنین باید علاوه بر داشتن صبر و حوصله به کار خود عشق بورزند و همواره به دنبال ارتقای دانش و مهارت خود در این زمینه باشند.

موقعیت‌های شغلی رشته رشد و پرورش کودکان پیش دبستانی در ایران

اگر به این آمار توجه کنیم که ۳۶ هزار مربی، بدون تحصیلات دانشگاهی و تخصص لازم، در مهد کودک‌های کشور فعالیت می‌کنند، ضرورت این رشته بیشتر احساس می گردد.

درحقیقت، زمانی که افراد بدون تخصص در این رشته در حال فعالیت هستند، پس فرصت شغلی برای متخصصان این رشته نیز فراهم می باشد. امروزه با گسترش آموزش و تجهیز مدارس و رقابتی که بین مدارس وجود دارد، هر مرکزی به دنبال مربیان مجرب و متخصصی است که بتواند سطح کیفی مرکز را در حد قابل توجهی افزایش دهند.

افزون بر شغل آموزگاری، متخصصان این رشته می‌توانند در تهیه مواد و وسایل آموزشی و کمک آموزشی در مراکز پیش‌دبستانی و نیز به عنوان کارشناس آموزش و برنامه‌ریزی در سازمان بهزیستی کشور، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و مراکز کودکان استثنایی فعالیت نماید.

درس‌های رشته رشد و پرورش کودکان پیش دبستانی در طول تحصیل

دروس مشترک در هر دو گرایش کودکان عادی و کودکان با نیازهای ویژه

اصول و مبانی آموزش و پرورش، آموزش و پرورش تطبیقی، روانشناسی عمومی، روش‌ها و فنون تدریس، روانشناسی رشد ، آسیب‌شناسی روانی کودک، کمک‌های اولیه، روانشناسی تربیتی، بهداشت روانی و مسائل خانواده، مقدمات برنامه ریزی آموزشی و درسی، آموزش و پرورش کودکان استثنایی، عوامل اجتماعی در رشد و پویایی گروهی، روش‌های مصاحبه، مقدمات تکنولوژی آموزشی، روش‌های آماری در علوم تربیتی، سنجش و اندازه‌گیری در علوم تربیتی،

بهداشت و تغذیه مادر کودک، بیماری‌های کودکان، اختلالات رفتاری و روش‌های تغییر و اصلاح رفتار کودکان، روانشناسی بازی، مدیریت مراکز پیش‌دبستانی، آشنایی با مفاهیم ریاضیات و علوم پیش‌دبستانی، آموزش مهارت‌های اجتماعی و اخلاق به کودکان، آموزش هنر به کودکان، کاردستی و مهارت‌های فنی، کارورزی، مشاوره کودک، قصه‌گویی و نمایش خلاق، برنامه‌ریزی در دوره پیش‌دبستان، مسائل ژنتیک، جامعه‌شناسی عمومی، حقوق کودک، مقدمات روش تحقیق در علوم تربیتی، مقدمات تکنولوژی آموزشی، روش‌های آماری در علوم تربیتی، سنجش و اندازه‌گیری در علوم تربیتی، آشنایی با کامپیوتر، ارتباط و آموزش خانواده، آموزش و پرورش پیش‌دبستانی.

دروس تخصصی گرایش کودکان عادی

رشد و پرورش زبان و مهارت‌های کلامی، حرکات ورزشی و سرودهای خاص کودکان، ادبیات کودکان، کارورزی ، طرح پژوهشی مقدماتی.

دروس تخصصی گرایش رشد و پرورش کودکان با نیازهای ویژه

شناخت کودکان، آشنایی با اختلالات رشد روانی ـ حرکتی کودکان عادی و استثنایی، آشنایی با بهداشت روانی معلولین و خانواده آن ها، آشنایی با روانشناسی کودکان فزون کنش و کمرویی در کودکان پیش‌دبستانی و روش‌های اصلاح، اختلالات گویایی و روش‌های اصلاح در کودکان و نوجوانان، کارورزی، طرح پژوهشی مقدماتی.

برای قبولی در رشته رشد و پرورش کودکان پیش دبستانی چه رتبه ای نیاز است؟

  • مشاهده رتبه قبول شدگان رشته رشد و پرورش کودکان پیش دبستانی در سال ۹۶
طراحی و توسعه توسط محمد سلیمانپور | mohammad soleimanpour
تمام حقوق سایت