rotate

گوشی خود را به حالت عمودی برگردانید

راهنمای کامل رشته حقوق

معرفی رشته حقوق

حقوق به مجموعه قواعد و مقرراتی اطلاق می گردد که نظم اجتماعی را تأمین می‌کند. حقوق در نظام‌های حقوقی ملی از طریق وضع قانون توسط قوه مقننه، از طریق صدور آئین‌نامه‌ها و بخشنامه‌های دولتی در قوه مجریه و از طریق احکام قضایی الزام‌آور در قوه قضائیه ایجاد می شود.

همچنین، اشخاص خصوصی هم می‌توانند قراردادهای الزام‌آور قانونی را میان خود ایجاد کنند و در برخی وضعیت‌ها با توافق یکدیگر سیستم‌های میانجی‌گری و داوری را جایگزین فرایند معمول دادگستری کنند. اگرچه نباید از نقش  قانون اساسی  در شکل‌گیری نظام حقوقی هر کشور غافل ماند، چرا که نظام حقوقی نیز به نوبه خود شکل‌دهنده سیاست، اقتصاد و جامعه است و روابط میان افراد را هدایت می‌کند.

بنابراین، هرگونه‌ روابط‌ اجتماعی‌ که‌ آثار حقوقی‌ از آن‌ ایجاد شود، موضوع‌ علم‌ حقوق‌ قرار می‌گیرد. روابطی که به‌ روابط‌ دولت‌ و مردم‌ مربوط باشد، حقوق عمومی نام دارد و بررسی روابط‌ خصوصی‌ مردم‌ در حیطه حقوق‌ خصوصی‌ قرار می گیرد. بنابراین، حقوق‌ قوای‌ سه‌گانه‌ کشور، حاکمیت‌ و آنچه‌ که‌ مربوط‌ به‌ اداره‌ کشور است‌، ذیل حقوق عمومی قرار می گیرد و روابط‌ بین‌ خود مردم‌، که‌ مهمترین‌ آنها روابط‌ تجاری‌ است‌، عامل‌ ایجاد رشته‌ حقوق‌ تجارت‌ نیز شده‌ است‌، ذیل حقوق خصوصی قرار گرفته است.

حقوق‌ مدنی‌ بخشی از حقوق است که ‌به‌ اموال‌، مالکیت‌، قراردادها، مسؤولیت‌هایی‌ که‌ اشخاص‌ در خطاهایی‌ که‌ مرتکب‌ می‌شوند و برایشان‌ به‌ وجود می‌آید، مثل‌ مسؤولیت‌ ناشی‌ از حوادث‌، قواعد مربوط‌ به‌ ارث‌، وصیت‌، ولادت‌، اقامتگاه‌ اشخاص‌ و غیره می پردازد.

همچنین‌ شاخه‌ای‌ از حقوق‌ به‌ روابط‌ بین‌المللی‌ می‌پردازد که‌ خود به‌ دو بخش‌ حقوق‌ روابط‌ بین‌الملل‌ عمومی‌ و خصوصی‌ تقسیم‌ می‌شود که‌ حقوق‌ روابط‌ بین‌الملل‌ عمومی‌ به‌ روابط‌ بین‌ دولت‌ها و سازمان‌های‌ بین‌المللی‌ می‌پردازد.

توانایی‌های‌ لازم برای تحصیل در رشته حقوق

اگرچه شاید وارد شدن به این رشته کار چندان سختی نباشد، اما دانشجویان این رشته باید بدانند که جسارت‌، قدرت‌ استدلال‌، خلاقیت‌ ذهنی‌ و فن‌ بیان‌ خوب‌ لازمه‌ موفقیت‌ در حقوق می باشد .همچنین آمیختگی رشته حقوق با جامعه‌شناسی‌، روانشناسی‌ و علوم‌ فلسفی‌، دانشجویان این رشته را ملزم به فراگیری اطلاعاتی در این زمینه می کند.حقوق دانان باید علاوه بر مهارت در ریاضیات از فن بیان قوی برخوردار و به نکات ادبی مسلط باشند تا بتوانند در مجامع مختلف به خصوص در طرح دعوی یا دفاع از موکلان خود موفق باشند.

موقعیت‌ شغلی‌ رشته حقوق در ایران

در حال‌ حاضر باتوجه به این که رشته حقوق در اکثر دانشگاه های دولتی و غیر دولتی تدریس می شود، بازار کار مناسبی برای متخصصان این رشته وجود ندارد. اما اگر دانشجویان رشته حقوق اگر به وکلالت علاقه مند باشند، می توانند با پشتکار در آزمون های وکالت شرکت کنند و پس از قبولی، مشغول فعالیت در این زمینه شوند.

شغل‌های‌ متنوعی‌ مثل‌ وکالت‌ دعاوی‌ دادگستری‌، مشاور حقوقی‌ بانک‌ها، شهرداری‌ها، شرکت‌ها و وزارتخانه‌ها و سردفتری‌ دفاتر اسناد رسمی‌ نیز برای فارغ التحصیلان رشته حقوق در دسترس می باشد.

درس‌های‌ رشته حقوق در طول‌ تحصیل

دروس‌ پایه‌

مقدمه‌ علم‌ حقوق‌، حقوق‌ جزای‌ عمومی‌، حقوق‌ اساسی‌، حقوق‌ مدنی‌ ، مبانی‌ علم‌ اقتصاد، عربی‌، مالیه‌ عمومی‌، مبانی‌ جامعه‌شناسی‌.

دروس‌ اصلی‌ و تخصصی‌

آئین‌ دادرسی‌ مدنی‌، متون‌ حقوقی‌، آئین‌ دادرسی‌ کیفری‌، حقوق‌ اساسی‌، حقوق‌ جزای‌ عمومی‌، حقوق‌ بین‌المللی‌ عمومی‌، حقوق‌ سازمان‌های‌ بین‌المللی‌، حقوق‌ اداری‌، اصول‌ فقه‌، متون‌ فقه‌، حقوق‌ تجارت‌، قواعد فقه‌، حقوق‌ تطبیقی‌، ادله‌ اثبات‌ دعوی‌، حقوق‌ کار، پزشکی‌ قانونی‌، کار تحقیقی‌، حقوق‌ بین‌المللی‌ خصوصی‌.

برای قبولی در رشته حقوق چه رتبه ای نیاز است؟

  • مشاهده رتبه قبول شدگان رشته حقوق در سال ۹۶
طراحی و توسعه توسط محمد سلیمانپور | mohammad soleimanpour
تمام حقوق سایت