rotate

گوشی خود را به حالت عمودی برگردانید

راهنمای کامل رشته حسابداری

ادامه تحصیل در رشته حسابداری

معرفی رشته حسابداری

اگر چه از زمانی که حتی مبادلات کالا به کالا انجام می شد، بحث حسابرسی از مسائل مورد بحث برای بشر محسوب می شده است، اما با گسترش مبادلات تجاری و استفاده از ماشین‌های الکترونیکی به جای چرتکه و ماشین حسابهای قدیمی حسابداری را وارد یک وضعیت پیچیده کرده است.

در دنیای امروز هر کسی که وارد کار تجاری می شود، می داند که باید در کار خود از یک حسابدار توانا استفاده کند. چرا که بسیاری از مدیران و کارآفرینان نه توانایی انجام حساب های پچیده را دارند و نه فرصت کافی برای این کار.

مشاوره انتخاب رشته رشته حسابداری در کنکور سراسری

اگرچه حسابداری تکنیک و فنی است که میتوان به صورت تجربی آن را فراگرفت، اما از سال ۱۳۴۵ رشته حسابداری در آموزشگاه عالی حسابداری شرکت ملی نفت ایران و سپس در دانشگاه تهران دایر گردید و امروزه نیز در بسیاری از دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی تدریس می‌شود.

چرا که در دنیای امروز، حسابداری‌ یک‌ “سیستم” است‌، که‌ در آن‌ فرآیند جمع‌آوری‌، طبقه‌بندی‌، ثبت‌، خلاصه‌ کردن‌ اطلاعات‌ و تهیه‌ گزارش‌های‌ مالی‌ و صورت‌های‌ حسابداری‌ در شکل‌ها و مدل‌های‌ خاص‌ انجام‌ می‌گیرد. بر اساس گزارش های حسابداران است که ذی‌نفع‌ درون‌ سازمانی‌ مثل‌ مدیران‌ سازمان‌ یا برون‌سازمانی‌ مثل‌ بانک‌ها، مجمع‌ عمومی‌ سازمان‌ مورد نظر یا مقامات‌ مالیاتی‌ می توانند از این‌ اطلاعات‌ استفاده‌ کنند و در جلسات و مجامع مختلف اظهارنظر کنند.

تاثیر سهمیه در انتخاب رشته دانشگاه آزاد

نوشتن چنین گزارش هایی به حسابدارانی نیاز دارد که از تحصیلات کافی در این زمینه برخوردار باشند، چرا که یک‌ حسابدار تجربی‌ نمی‌تواند به راحتی‌ بین‌ دارایی‌ کوتاه‌ مدت‌ و بلند مدت‌ تفاوت‌ قائل‌ شود یا نمی‌داند که‌ چگونه‌ باید معاملات‌ ارزی‌ را در دفاتر ثبت‌ کند.
اگرچه حسابداری در ابتدا جزیی از یک سازمان است که تنها به ورود و خروج منابع و درآمد اختصاص دارد، اما یک متخصص حسابداری اگر در کار خود توانمند باشد، می تواند در سمت مدیر مالی‌ یک‌ سازمان‌ یا شرکت‌ به مدیر یک‌ شرکت جهت سرمایه گذاری بهینه منابع، ایده هایی پیشنهاد کند.‌

توانایی‌های‌ لازم‌ برای تحصیل در رشته حسابداری

اگرچه رشته‌ حسابداری‌ از جمله‌ رشته‌هایی‌ است‌ که‌ از داوطلبان‌ سه‌ گروه‌ آزمایشی‌ ریاضی‌ و فنی‌، علوم‌تجربی‌ و علوم‌انسانی‌ دانشجو می‌پذیرد، اما داوطلبان رشته ریاضی‌ باید بدانند که اگر می خواهند در این رشته‌ تحصیل کنند، باید در درس ریاضی ار توانایی بالایی برخوردار باشند.

توانایی در ارائه گزارش و تسلط به ادبیات فارسی، یکی دیگر ویژگی های لازم جهت موفقیت در رشته حسابداری می باشد. بنابراین، اگر شما در محاسبه هزینه های روزمره خود دچار مشکل می شوید، باید به فکر تحصیل در رشته ی دیگری باشید. دانشجویان در رشته حسابداری باید بدانند، که یک حسابدار ممکن است ساعت‌ها پشت‌ یک‌ میز و صندلی‌ بنشیند به محاسبه اعداد وارقام بپردازد. در نهایت این که یک حسابدار برای موفقیت در این دنیای پر از رقابت و تغییر و تحول باید خلاق، مبتکر، صبور و منضبط باشد.

آخرین رتبه قبولی پرستاری دانشگاه آزاد ۹۸

موقعیت‌ شغلی‌ رشته حسابداری در ایران‌

رشته حسابداری از جمله رشته هایی است که فرصت‌های‌ شغلی‌ مناسبی در اختیار متخصصان این رشته قرار می دهد.

با این‌ که‌ در دانشگاه‌های‌ مختلف‌ کشور اعم‌ از دولتی‌، غیرانتفاعی‌ و آزاد، دانشجویان‌ بسیاری‌ در رشته‌ حسابداری‌ تحصیل می‌کنند، اما تعداد فارغ‌التحصیلان‌ بیکار این‌ رشته‌ از سایر رشته‌ها کمتر است‌. چون‌ از یک‌ مؤسسه‌ کوچک‌ گرفته‌ تا بزرگترین‌ کارخانه‌های‌ کشور،  حداقل‌ برای‌ تهیه‌ اظهارنامه‌ مالیاتی‌ به‌ حسابدار نیازمند هستند.

درس‌های‌ رشته حسابداری در طول‌ تحصیل‌

دروس‌ پایه‌

روانشناسی‌ عمومی‌، جامعه‌ شناسی‌، اصول‌ علم‌ اقتصاد، ریاضیات‌ پایه‌، ریاضیات‌ کاربردی‌، آمار کاربردی‌، مبانی‌ کاربرد کامپیوتر، پژوهش‌ و عملیات‌، مدیریت‌ تولید، حقوق‌ بازرگانی‌، پول‌ و ارز بانکداری‌ ، مبانی‌ سازمان‌ مدیریت‌، توسعه‌ اقتصادی‌، مالیه‌ عمومی‌، روش‌ تحقیق‌.

دروس‌ اصلی‌ و تخصصی‌

اصول‌ حسابداری‌، حسابداری‌ میانه‌، حسابداری‌ پیشرفته‌، حسابداری ‌صنعتی‌، حسابرسی‌، حسابداری‌ مالیاتی‌، اصول‌ تنظیم‌ و کنترل‌ بودجه‌، مدیریت‌ مالی‌، مباحث‌ جاری‌ حسابداری‌ ، متون‌ حسابداری‌.

برای قبولی در رشته حسابداری چه رتبه ای نیاز است؟

مشاوران مجرب مرکز مشاوره تحصیلی بهگام با مشاوره و برنامه ریزی، تدریس خصوصی و برگزاری کلاس های آموزشی در تمامی مقاطع تحصیلی، راه دشوار رسیدن به دانشگاه را برای دواطلبان آسان می کنند همچنین برای اطلاع از نحوه دریافت کد دسترسی و نحوه انتخاب رشته و اشتباهات رایج در آن می­توانیدبا مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی بهگام مشورت کنید . برای ارتباط تلفنی با مشاوران و کسب اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس بگیرید.

طراحی و توسعه توسط محمد سلیمانپور | mohammad soleimanpour
تمام حقوق سایت