rotate

گوشی خود را به حالت عمودی برگردانید

راهنمای کامل رشته مهندسی عمران

معرفی رشته مهندسی عمران

زمانی که وارد یک شهر می شویم اولین چیزهایی که توجه مار را به خود جلب می کند، کالبد فیزیکی یک شهر است. ساختمانها، راهها، پلها، فرودگاهها و پایانه های مسافربری در زمره کالبد فیزیکی یک شهر قرار می گیرند، که به عمران و نوسازی ارتباط دارد و در حیطه امور مهندسی عمران قرار دارد.

بنابراین، مهندسی عمران به کاربرد علم در ایجاد سازندگی و عمران کشور و هر چیزی‌ که‌ به‌ آبادی‌ یک‌ کشور باز می‌گردد، مرتبط است.

مهندسان عمران در زمینه ی سد، فرودگاه‌، جاده‌، برج‌، تونل‌، دکل‌های‌ مخابرات‌، ساختمان‌های‌ مقاوم‌ در مقابل‌ زلزله‌، سیل‌ و آتش‌، نیروگاه‌های‌ برق‌ و مصالح‌ سبک‌، ارزان‌ و با کیفیت‌ مناسب‌ برای‌ ساخت‌ و ساز، می توانند فعالیت کنند، چرا که در تمام این زمینه ها  به مهندسان عمران نیازمندیم.

از آنجایی که اقتصادی بودن یک امر مهم در مهندسی عمران است، مهندسان عمران علاوه‌ بر رعایت‌ جنبه‌های‌ فنی‌ و اجرایی‌، به جنبه های اقتصادی‌ یک پروژه نیز توجه می کنند.

گرایش های رشته مهندسی عمران

این‌ رشته‌ در سطح‌ کارشناسی‌ دارای‌ دو گرایش‌ عمران‌ ـ عمران‌ و عمران‌ ـ نقشه‌برداری‌ است‌.

گرایش‌ عمران‌ ـ عمران

‌ دانشجوی‌ مهندسی‌ عمران‌ که در گرایش عمران‌ تحصیل می کند، در زمینه ی سازه‌، خاک‌ و پی‌، راه‌ و ترابری‌ و هیدرولیک‌ را مطالعه‌ می‌کند. درحقیقت، مهندسی عمران به طراحی‌ و نحوه‌ ساخت‌ اسکلت‌ ساختمان‌ها و سایر بناهای‌ فنی‌ مثل‌ پل‌، فرودگاه‌ و تونل‌ می پردازد و مطالعه‌ رفتار زمین‌ بناهای‌ فنی‌ جهت مشخص کردن نوع خاک زمین موردنظر برای طراحی شکل و سازهای که مدنظر است، نیز برعهده این رشته از مهندسی است.

دانشجویانی که در این رشته تحصیل می کنند، ضمن پرداختن به برنامه‌ریزی‌ حمل‌ و نقل‌ بین‌ شهری‌ و درون‌ شهری‌، طراحی‌ راه‌ها از نظر هندسی‌، زیرسازی‌ و روسازی‌ در مورد هیدرولیک‌ نیزآموزش می بینند.

گرایش‌ عمران‌ ـ نقشه‌برداری

 اولین کار در زمان ساختن یک سازه، نقشه برداری است. یعنی زمانی که مکان ساخت یک سازه مشخص می شود، باید از آن مکان نقشه برداری شود تا پستی‌ بلندی‌ها و نقشه‌ مربوط‌ به‌ آن‌ منطقه‌ مشخص شود. در واقع، مکان‌ خاک‌برداری‌، میزان‌ خاک‌برداری‌ و نحوه‌ خاک‌برداری‌ بر اساس این نقشه برداری تعیین می شود و مکان از نظر سطح برای پی ریزی سازه آماده می گردد.

از این رو، نقشه‌برداری علمی است که به پردازش، تجزیه و تحلیل، تفسیر و نمایش اطلاعات مکانی به منظور اجرای بهینه پروژه‌های عمرانی می پردازد. باتوجه به نوع کار گرایش‌ نقشه‌برداری‌، این رشته به جغرافیا و سنجش‌ از راه‌ دور، ارتباط‌ دارد.

دانشجویان این رشته باید به این نکته توجه کنند که کارهای میدانی و صحرایی این رشته زیاد است، چرا که نقشه‌برداری‌ بیشتر برای‌ سازه‌های‌ بزرگ‌ خارج‌ از شهر مثل‌ سیلوها، پل‌ها، تونل‌ها و سدها کاربرد دارد. بنابراین انجام نقشه برداری تونل ها که زیرزمینی است، فعالیتی خشت محسوب می گردد.

گرایش‌ عمران‌ ـ آب

متخصصان و دانشمندان جهان پیش بینی کرده اند که در آینده نزدیک بحران آب به یکی از مهمترین بحرانهای خاورمیانه بدل می گردد و جنگ بر سر آب خواهد بود. از آنجایی که کشور ایران در خاورمیانه قرار دارد و از نظر اقلیمی، جز اقلیم خشک و نیمه خشک محسوب می شود، توجه به منابع آب از اهمیت بالایی برخوردار است.

زمانی که به میانگین بارندگی در ایران دقت کنیم، مشاهده می نماییم که میانگین بازندگی در ایران، حدود یک سوم میانگین بارندگی در جهان است و ما باید در زمینه مصرف آب بیش از پیش توجه کنیم و از هدر رفت آب جلوگیری نماییم. توجه به منابع آبی و برنامه ریزی جهت مصرف بهینه، نیازمند متخصصانی است که در این زمینه تحصیل کرده باشند.

مهندسی عمران گرایش آب به تربیت متخصصان ماهری می پردازد تا در زمینه ی ساخت سدها، تصفیه‌خانه‌ها، تونل‌های انتقال آب و شبکه‌های توزیع آب مشغول فعالیت شوند. برای مثال، یک مهندس عمران در ساختن سد می تواند به کار آید.

اظهارنظر در خصوص پستی و بلندیهای منطقهای که سد در آن احداث می شود و تعیین مقدار بتن مورد نیاز نجهت ساخت سد بر عهده مهندسان عمران گرایش نقشه برداری است. همچنین مهندسان عمرانی که در گرایش آب تحصیل کرده اند، می توانند در تعیین مکان ساخت سد و طراحی حجم مخزن سد و سرریزها و کارهای آماری مربوط به بارندگی و جمع‌آوری آب به ساخت یک سد کمک کنند. درنهایت، ساخت خود سد به گرایش عمران ـ عمران ارتباط پیدا می‌کند.

توانایی‌های‌ لازم برای تحصیل در رشته مهندسی عمران

از آنجایی که یک مهندس عمران با اقشار مختلف‌ جامعه‌ از جمله‌ کارگران‌، تکنسین‌ها و مهندسین‌ رشته‌های‌ در ارتباط است، باید از قابلیت ارتباطی خوبی برخوردار باشد و افزون بر آن، از عهده ی کار در کارگاه های داخل و خارج شهر برآید. برخی از دانش آموختگان این رشته که به جنبه های نظری‌ و آزمایشگاهی‌ علاقه دارند، باید در زمینه ی کارهای‌ محاسباتی‌، دفتری‌ و آزمایشگاهی‌ از مهارت کافی برخوردار باشند. همچنین علاقه به ریاضیات و داشتن صبر و حوصله از ویژگی های لازم برای این دانشجویان می باشد.

موقعیت‌ شغلی‌ رشته مهندسی عمران در ایران

مهندسی عمران‌ به دلیل نوع فعالیت خود از نظر موقعیت شغلی، فرصت های خوبی را در اختیار دارد. از جمله زمینه هایی که یک مهندس عمران می تواند به فعالیت بپردازد، طراحی‌ و ساخت‌ بسیاری‌ از کارهای‌ عمرانی‌ مانند راه‌ها، پل‌ها، سدها، سازه‌های‌ دریایی‌ برای‌ سکوهای‌ نفتی‌، آشیانه‌های‌ هواپیما و خانه‌های‌ مسکونی‌ مقاوم‌ در مقابل‌ زلزله‌ را میتوان نام برد.

مهندسان عمران می توانند در دفترهای‌ مشاوره‌ به‌ طراحی‌ پروژه‌های‌ فوق‌ بپردازند و یا اجرای ‌ کارهای‌ عمرانی‌ آن را برعهده بگیرند و ناظر کیفی کار گردند.

دانش آموختگانی که در گرایش نقشه‌برداری تحصیل کرده اند، می توانند در زمینه ی هدایت و کنترل اجرای خطوط انتقال آب، برق، گاز، احداث مترو، نصب وماشین‌آلات و تجهیزات فنی دقیق و حساس، هدایت و تعیین وضعیت انواع وسایل نقلیه نظامی و غیرنظامی هوائی، دریایی و زمینی نیز به فعالیت بپردازند.

اگرچه بازار خوبی برای دانش آموختگان رشته مهندسی عمران فراهم است، اما دانشجویانی که در این رشته تحصیل می کنند باید به این نکته توجه کنند که تنها دانش آموخته این رشته بودن و یا شاگرد اول بودن کافی نیست، بلکه باید از توانایی بالایی در این زمینه برخوردار باشند. چرا که شرکت های عمرانی به نیروهای کارآمد و توانا نیاز دارند، نه دانشجوی معدل خوب.

برای قبولی در رشته مهندسی عمران چه رتبه ای نیاز است؟

  • مشاهده رتبه قبول شدگان رشته مهندسی عمران در سال ۹۶
طراحی و توسعه توسط محمد سلیمانپور | mohammad soleimanpour
تمام حقوق سایت