rotate

گوشی خود را به حالت عمودی برگردانید

راهنمای کامل رشته مهندسی فرماندهی و کنترل هوایی

معرفی رشته مهندسی فرماندهی و کنترل هوایی

شاید خلبان‌هایی که بر هواپیما‌های شکاری، ضربتی، اکتشافی، مسافربری یا ترابری سوار می شوند و بر فراز آسمان‌ها پرواز می‌کنند تنها تصویر روشنی باشد که در باور مردم وجود دارد. اما نیروی هوایی هر کشوری علاوه بر خلبانان، به نیروهای دیگری نیز نیاز دارد که این مشاغل به اندازه خلبانی بسیار حیاتی و مهمی هستند.

طراحی و فرماندهی پدافند هوایی علیه هدف‌های ثابت و متحرک دشمن و دفاع از مرزهای هوایی کشور، یکی از این وظایف مهمی است که مهندسان تکنولوژی فرماندهی و کنترل هوایی در این زمینه به فعالیت می پردازند.

رشته مهندسی تکنولوژی فرماندهی و کنترل هوایی در دانشگاه علوم و فنون هوایی شهید ستاری ارائه می شود، که به گرایشهای کنترل شکاری، عملیات موشکی و اطلاعات عملیاتی تقسیم می گردد.
واژه‌ “مهندسی‌” که در عنوان این رشته وجود دارد، به بعد طراحی در این رشته اشاره داشته و ‌ “تکنولوژی‌” به این معنا است که در این رشته به دانشجویان در زمینه ی دانش‌ نرم‌افزاری‌، سخت‌افزاری‌ و اطلاعاتی‌ آموزش داده می شود.

در این میان، اشاره به این نکته نیز ضروری است که دانش اطلاعاتی‌، به اطلاع‌ در تمام‌ زمینه‌های‌ نظامی‌ از جمله‌ اطلاعات‌ عملیات‌، اطلاع‌ از انواع‌ هواپیماها و موشک‌ها و اطلاع‌ از سیستم‌های‌ سازمانی‌ نیروی‌ هوایی‌ اشاره دارد.

واژه‌ “فرماندهی‌” نیز به امور مدیریت‌ برمی گردد و دانشجویان این رشته باید در زیر مجموعه‌ کاری خود از دانش‌ سخت‌افزاری‌، نرم‌افزاری‌ و اطلاعاتی‌ خویش استفاده کنند تا بتوانند از عهدهی مأموریت‌هایی که نیروی‌ هوایی به آنها واگذار می کند، ‌برآیند.

واژه‌ “کنترل‌” به زنجیره‌ اعمال‌ فرماندهی‌ مربوط است که در این زمینه دانشجویان باید ضمن فراگیری مهارت‌های‌ گروهی‌ و فردی‌ توانایی لازم را جهت ارتباط با دیگر نیروهای‌ دفاعی‌ کشور اعم‌ از نیروی‌ زمینی‌ و نیروی‌ دریایی‌ به دست آورده و بتوانند در انتقال اطلاعات لازم موفق عمل نمایند.

گرایش های رشته مهندسی فرماندهی و کنترل هوایی

این‌ رشته‌ دارای‌ سه‌ گرایش‌ کنترل‌ شکاری‌، عملیات‌ موشکی‌ و اطلاعات‌ عملیاتی‌ است‌ که در ادامه به توضیح هر یک از گرایش های آن خواهیم پرداخت.

گرایش‌ کنترل‌ شکاری‌

گرایش کنترل شکاری در زمینه ی‌ رهگیری‌های‌ هوایی‌ و به‌ کارگیری‌ انواع‌ تاکتیک‌ها و تکنیک‌های‌ رهگیری‌ هواپیمای‌ خودی‌ و هواپیمای‌ دشمن‌ به تربیت نیروهای متخصص و کارآمد می پردازد.

این دانشجویان پس از پایان تحصیل خود می توانند در ایستگاه‌های‌ رادار به عنوان‌ کنترل کننده‌ و مراقب‌ قلمرو فضایی‌ کشور مشغول فعالیت شوند.

این متخصصان کنترل شکاری با توانمندی که در اختیار دارند، می توانند خطرات را شناسایی کرده و در صورتی که هواپیمای‌ ناشناسی‌ وارد مرزهای‌ هوایی‌ کشور شود، به مراجع مربوطه گزارش‌های لازم داده می شود تا در این خصوص تصمیم‌گیری‌ انجام‌ گیرد.

گرایش‌ عملیات‌ موشکی‌

گرایش‌ عملیات موشکی به آموزش در زمینه ی تجهیزات‌ و جنگ‌افزارهای‌ پدافندی‌ مختلفی‌ که‌ در نیروهای‌ هوایی‌ وجود دارد مربوط می شود که دانش آموختگان این رشته می توانند در سایت‌های‌ موشکی‌ زمین‌ به‌ زمین‌ در تخصص‌های‌ “ارتفاع‌ پست‌ و پایین‌” و “ارتفاع‌ متوسط‌ و بالا” یا سیستم‌های‌ سطح‌ به‌ سطح‌ و در سایت‌های‌ موشکی‌ زمین‌ به‌ هوا در دو بخش‌ ارتفاع‌ پایین‌ و ارتفاع‌ متوسط‌ و بالا مشغول‌ به‌ خدمت‌ شوند.

متخصصان عملیات موشکی همان فرماندهان عملیات نیروی هوایی هستند که می توانند از سیستم‌های‌ موشکی‌ زمین‌ به‌ هوا یا زمین‌ به‌ زمین‌ در این کار استفاده نمایند.

گرایش‌ اطلاعات‌ عملیاتی

چگونگی کسب‌ اطلاعات‌ لازم‌ از وضعیت‌ فرهنگی‌، سیاسی‌، اجتماعی‌ و بخصوص‌ دفاعی‌ کشورهای‌ همسایه‌، منطقه‌ و حتی‌ فرامنطقه‌ای‌ با استفاده‌ از سیستم‌های‌ الکترونیکی‌، ماهواره‌ای‌ و عکس‌های‌ هوایی‌ و تحلیل‌ و تفسیر این‌ اطلاعات‌ از جمله مهارت هایی است که در گرایش اطلاعات عملیاتی به دانشجویان این رشته آموزش داده می شود.

بنابراین، مهندسان‌ تکنولوژی‌ فرماندهی‌ و کنترل‌ هوایی‌ گرایش‌ اطلاعات‌ عملیاتی‌ وظیفه به‌ دست‌ آوردن‌ اطلاعات‌ نظامی‌ و غیرنظامی‌ در زمان‌ صلح‌ و به‌ کار بردن‌ استراتژی‌ آنها در زمان‌ جنگ‌ را برعهده دارند.

توانایی‌های‌ لازم‌ برای تحصیل در رشته مهندسی فرماندهی و کنترل هوایی

داوطلبان مرد ‌گروه‌ آزمایشی‌ ریاضی‌ و فنی تنها می توانند رشته مهندسی فرماندهی و کنترل هوایی را انتخاب نمایند که این انتخاب باید یکی از ۹ انتخاب اول فرم انتخاب رشته داوطلب باشد و در صورت پذیرفته شدن تحت‌ هیچ‌ شرایطی‌ حتی‌ قبول‌ شدن‌ در رشته‌های‌ نیمه‌متمرکز، نمی‌تواند به‌ سایر مؤسسات‌ آموزش‌ عالی‌ کشور انتقال‌ یابند.

داوطلبان پس از قبولی در آزمون‌ سراسری‌ باید مراحل گزینش را نیز بگذرانند که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت.

در مرحله آزمون پزشکی‌ دانشگاه‌ علوم‌ و فنون‌ هوایی‌ شهید ستاری‌ داوطلب‌ از نظر خصوصیات‌ ظاهری‌ که‌ عبارت‌ است‌ از حداکثر سن‌ ۲۲ سال‌ (در صورت‌ انجام‌ خدمت‌ سربازی‌، حداکثر سن‌ ۲۴ سال‌ می‌شود) و حداقل‌ قد ۱۶۰ سانتی‌متر سنجیده می شود. همچنین داوطلبان باید بر اساس استانداردهای‌ بهداری‌ نهاجا از سلامت‌ جسمانی‌ برخوردار و دید هر یک‌ از چشم‌ها نباید کمتر از ۷ از ۱۰ باشد.

پس از گذراندن این مراحل، شرکت در مصاحبه‌ عقیدتی‌ و حفاظتی‌ این‌ دانشگاه‌ نیز ضروری است و داوطلبان پس از قبولی در این مصاحبه به صورت رسمی در این رشته پذیرفته خواهند شد.

این مراحلی که بیان شد، به قبل از سال ۱۳۸۰ مربوط می شود اما از سال ۱۳۸۰ به بعد این دانشگاه افزون بر مراحلی که ذکر شد، یک آزمون علمی جداگانه نیز به آن افزوده است که در این آزمون کمیته‌ علمی‌ این‌ دانشکده‌ داوطلبان را در سه‌ مقوله‌ توان‌ علمی‌ (تسلط‌ بر زبان‌ انگلیسی‌، ریاضیات‌ و فیزیک‌)، آمادگی‌ فیزیکی‌ (نداشتن‌ لکنت‌ زبان‌) و آمادگی‌ روحی‌ و روانی‌ (توان‌ مدیریت‌ از پایین‌ترین‌ رده‌ تا بالاترین‌ سلسله‌ مراتب‌ فرماندهی‌) مورد آزمون قرار می دهد و داوطلبان باید در این آزمون علمی حدنصاب لازم را کسب نمایند.

داوطلبان این رشته باید بدانند در صورت پذیرش در این دانشگاه، به صورت شبانه روزی در دانشگاه حضور داشته باشند، چرا که این دانشگاه یک دانشگاه شبانه روزی است و به‌ غیر از تعطیلات‌ تابستانی‌، تعطیلات‌ بین‌ دو ترم‌ و تعطیلات‌ عمومی‌، ملزم به در اختیار بودن می باشند.

تمام هزینه‌های‌ دانشجویان که شامل خوراک‌، پوشاک‌، لوازم کمک‌ آموزشی‌ و موارد دیگر برعهده‌ نیروی‌ هوایی‌ ارتش‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌ است‌. این دانشجویان در طول‌ مدت‌ تحصیل‌ ماهیانه‌ مبلغی‌ را به عنوان‌ کمک‌ هزینه‌ تحصیلی‌ دریافت‌ می‌کنند و پس از پایان تحصیلات خود زمانی که در نیروی هوایی مشغول خدمت هستند و مطابق‌ ضوابط‌ نیروی‌ هوایی‌ مسکنی مناسب به این افراد واگذار می‌شود.

دانش آموختگانی که علاقه مند به ادامه تحصیل در این رشته باشند، می توانند در طول‌ خدمت‌ می‌توانند با توجه‌ به‌ شرایط‌ و نیاز نیروی‌ هوایی‌ ارتش‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌ از بورس‌های‌ تحصیلی‌ در مقاطع‌ بالاتر از کارشناسی‌ استفاده‌ کنند.

موقعیت‌ شغلی‌ رشته مهندسی فرماندهی و کنترل هوایی در ایران

دانشجویان‌ رشته مهندسی فرماندهی و کنترل هوایی در دانشگاه‌ علوم‌ و فنون‌ هوایی‌ شهید ستاری‌ که یک‌ دانشگاه‌ نظامی‌ است‌ تحصیل می کنند و پس از پایان تحصیلات خود با درجه‌ ستوان‌ دومی‌ در ارتش‌ جمهوری‌ اسلامی‌ استخدام می شوند. بنابراین، آینده ی شغلی خوبی در انتظار دانشجویان این رشته خواهد بود.

اما این مهندسان در آغاز باید از پایین‌ترین‌ رده‌ فرماندهی‌ (فرماندهی‌ گروه‌) کار خود را شروع کنند و در ادامه پس از آن که دوره‌های‌ حین‌ خدمت‌ را گذراندند، به‌ ترتیب‌ سلسله‌ مراتب‌ فرماندهی‌ شامل‌ فرمانده‌ دسته‌، فرمانده‌ گردان‌، فرمانده‌ هنگ‌، فرمانده‌ تیپ‌ و فرمانده‌ لشکر را به دست آورند.

مهندسان تکنولوژی‌ فرماندهی‌ و کنترل‌ هوایی‌ اگر توانایی و صلاحیت خود را در کار نشان دهند، می توانند تا درجه ی فرماندهی‌ کل‌ نیروی‌ هوایی‌ ارتش‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌ نیز پیش بروند، همانطور که‌ شهید بزرگوار سرلشکر ستاری‌ به‌ این‌ رده‌ از فرماندهی‌ رسید.

برای قبولی در رشته مهندسی فرماندهی و کنترل هوایی چه رتبه ای نیاز است؟

  • مشاهده رتبه قبول شدگان رشته مهندسی فرماندهی و کنترل هوایی در سال ۹۶
طراحی و توسعه توسط محمد سلیمانپور | mohammad soleimanpour
تمام حقوق سایت