rotate

گوشی خود را به حالت عمودی برگردانید

راهنمای کامل رشته مهندسی پلیمر

معرفی رشته مهندسی پلیمر

صنعت پلیمر به صورت آشکار و پنهان در زندگی روزمره انسان حضور دارد. زمانی که به رنگ درها و دیوارهای‌ خانه‌ها و پوشاک‌، پوشش‌ کابل‌ها و سیم‌ها و تمام چیزهایی که لاستیک‌ یا پلاستیک‌ ساخته‌ شده‌ است‌، بنگرید مشاهده می کنید که چگونه این صنعت در فعالیت های بشری جایگاه ویژهای به خود اختصاص داده است.

گرایش های رشته مهندسی پلیمر

همانطور که شاید بدانید پلیمرها به دو دسته پلیمرهای طبیعی که شامل موادی‌ مانند ترکیب‌های‌ سلولزی‌، چوب‌، کاغذ و پشم‌ هستند و پلیمرهای مصنوعی که از مواد نفتی ساخته می شوند، تقسیم می گردند که گرایش صنایع‌ پلیمر و تکنولوژی‌ و علوم‌ رنگ‌ از گرایش های این رشته از مهندسی می باشند.

گرایش‌ صنایع‌ پلیمر

تولید محصولات‌ پلیمری‌ مانند لاستیک‌، پلاستیک‌، الاستومر، رزین‌ و سایر مواد مورد نیاز صنعت‌ در این گرایش از مهندسی پلیمر انجام می گیرد.

شناخت، طراحی،‌ فرمولاسیون، آنالیز و بررسی خواص فیزیکی و مکانیکی سه ماده عمده لاستیک،‌ پلاستیک و کامپوزیت توانایی و مهارت هایی است که این گرایش از مهندسی پلیمر به دانشجویان خود می آموزد.

شاید دانستن این موضوع برای شما جذاب و قابل توجه باشد که پلیمرها می توانند در پزشکی کاربردهای فراوانی داشته باشند و در ساخت برخی تجهیزات پزشکی همچون دندان‌ مصنوعی‌ و لنزهای‌ چشمی‌ مورد استفاده قرار گیرند.

گرایش‌ تکنولوژی‌ و علوم‌ رنگ‌

اگر بدانیم بخشی از درآمد ناخالص دولت‌ها صرف خوردگی فلزات که در ایران آمار دقیقی در این مورد وجود ندارد، می توانیم به اهمیت متخصصانی پی ببریم که باید به صورت تخصصی در این زمینه فعالیت کنند. چرا که طبق نظر “کمیته تحقیقات رنگ و خوردگی” که زیر نظر “شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران” می باشد، مشکلات ناشی از خوردگی مخازن و لوله‌ها یکی از مشکلات شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران است که سال هاست با آن مواجه بوده است و متأسفانه هنوز نتوانسته است برای حل آن راه حل مناسبی بیابد.

بنابراین، اگر ما بتوانیم متخصصان کارآمد و توانمندی در رشته تکنولوژی و علوم رنگ تربیت کنیم، شاید بتوانیم بخشی از مشکلات به وجود آمده را حل کرده و یا از بروز مشکلات جدید پیشگیری کنیم.

چرا که دانشجویان این رشته یکی از مواردی که در دوران تحصیل خود آموزش میبینند، راه های مبارزه با خوردگی است که ذیل عنوان پوشش دهی تدریس می گردد.

دوره‌ کارشناسی‌ رشته مهندسی پلیمر به‌ دو بخش‌ تقسیم‌ می‌شود که ‌ یک بخش آن به ‌سنتز مواد رنگزا ارتباط دارد و کاربرد آن‌ در صنعت‌ نساجی‌، چاپ‌ و چرم‌سازی‌ است و بخش‌ دوم‌ همان پوشش‌دهی‌ است‌ که روی‌ سطوح‌ فلزی‌ یا غیرفلزی‌ مانند پلیمرها، چوب‌ یا بتن‌ استفاده‌ می‌گردد که به کاربرد آن پیشتر اشاره گردید.

توانایی‌های‌ لازم برای تحصیل در رشته مهندسی پلیمر

داشتن روحیه ی بالای کار و پشتکار برای دانشجویان این رشته از اصول مهم محسوب می شود، چرا که هم در گرایش تکنولوژی و علوم رنگ و هم صنایع پلیمر در کنار واحدهای نظری موفقیت در واحدهای‌ کارگاه‌ و آزمایشگاه‌ شرط اصلی موفقیت در این رشته می باشد و دانشجویان این رشته باید ساعت ها در آزمایشگاه ها بنشینند و با مواد پلیمری سروکار داشته باشند.
علاوه بر ویژگی های لازمی که بیان شد، دانشجویان گرایش‌ تکنولوژی‌ و علوم‌ رنگ‌ باید از ویژگی های دیگری نیز برخوردار باشند.

برای مثال، باید نسبت به بوی‌ مواد شیمیایی‌ مختلف‌ حساس نبوده و بوی آن را تحمل کند چرا که ممکن است ساعتها بخواهد در این شرایط بد به آزمایش و کار مشغول باشد.

همچنین نداشتن بیماری خاصی که مانعی در کار محسوب گردد و یا کوررنگی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است تا در ساخت رنگ ها با مشکل مواجه نگردد.
علاقه مندی به شیمی یکی دیگر از ویژگی های لازم برای دانشجویان این رشته است. به این دلیل که اگر این دانشجویان بخواهند از پلیمر سر در بیاورند، باید در زمینه ی شیمی اطلاعات کافی داشته باشند و به آن علاقه مند باشند.‌
افزون بر توانایی در درس ریاضیات که همانند دیگر رشته های مهندسی در رشته ی مهندسی پلیمر از اهمیت بالایی برخوردار است تسلط به زبان انگلیسی و رایانه را باید به شرط موفقیت و یا حتی تحصیل در این رشته افزود.

موقعیت‌ شغلی‌ رشته مهندسی پلیمر در ایران‌

ساخته شدن پنجاه درصد قطعات خودروها از مواد پلیمری نشان می دهد که این مواد چه نقش مهمی در صنایع مختلف می توانند داشته باشند.

برای مثال نقش مواد پلیمری مصنوعی در صنایعی همچون‌ برق‌، الکترونیک‌ و مخابرات‌ به‌ عنوان‌ عایق‌های‌ الکتریکی‌، غیرقابل انکار است.

صنایع‌ پوشاک، حمل‌ و نقل‌، نظامی‌، پزشکی‌، کشاورزی‌ و بسته‌بندی‌ نیز از مواد پلیمری بهره های فراوانی می برند. با توضیحاتی که در خصوص نقش گسترده ی مواد پلیمری داده شد، موقعیت شغلی دانش آموختگانی که در رشته ی‌ مهندسی‌ پلیمر تحصیل کرده اند بیشتر آشکار گردید.

برای مثال، متخصصان گرایش‌ تکنولوژی‌ و علوم‌ رنگ‌ می‌توانند در کارخانجات‌ رنگ‌سازی‌ جهت تولید رنگینه‌های‌ مصنوعی‌ به کار گرفته شوند.
همچنین پیرو توضیحاتی که پیشتر اشاره گردید، این صنعت به دلیل گستره کارش می تواند در کار صنایع مادر حضور فعالی داشته باشد و در ساخت یک خوردرو تا سگک‌ کفش‌ به کار آید.

بنابراین، دانشجویان این رشته نباید نگران بازار کار در آینده باشند چرا که اگر چه در حال حاضر یک مهندس شیمی در غیاب یک مهندس پلیمر کار این متخصصان را انجام می دهد، اما زمانی که مهندسان پلیمر در یک واحد صنعتی مشغول فعالیت شوند کارفرمایان متوجه ضرورت استخدام و به کارگیری این متخصصان را درخواهند یافت.

برای قبولی در رشته مهندسی پلیمر چه رتبه ای نیاز است؟

طراحی و توسعه توسط محمد سلیمانپور | mohammad soleimanpour
تمام حقوق سایت