rotate

گوشی خود را به حالت عمودی برگردانید

راهنمای کامل رشته اویونیک هواپیما

معرفی رشته اویونیک هواپیما

در گذشته پروازها با هواپیما با تجهیزات کمی انجام می گرفت و خلبان باید از تخصص بالایی در این زمینه برخوردار می بود تا بتواند از عهده ی پرواز برآید.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و فناوری های جدید با قراردادن دستگاه‌های ناوبری رو به روی خلبان، خلبان می تواند نسبت به موقعیت باند فرودگاه آگاهی یابد و خلبان متوجه جهت هواپیما به سمت راست و یا چپ باند شود و انحراف هواپیما را رصد کند.

خلبانها در حال حاضر به آگاهی و مهارت در خصوص استفاده از آلات دقیق الکترونیکی و کامپیوتری دارد تا بتواند از این امکانات جدید الکترونیکی در کابین هواپیما استفاده کنند. از آنجایی که این وسایل الکترونیکی می توانند جهت امنیت پرواز به کمک خلبان بیایند، باید در سازمان هواپیمایی هر کشوری، جهت نصب، راه‌اندازی، نگهداری و تعمیر سیستم‌های الکترونیکی و کمک ناوبری موجود در هواپیما برنامه ی مدونی صورت گیرد.

انجام اقدامات یاد شده بر عهده متخصصانی است که در رشته اویونیک هواپیما تحصیل می کنند.

رشته اویونیک هواپیما ، در حقیقت معنای تخصصی الکترونیک هواپیمایی است. افرادی که در این رشته تحصیل می کنند باید در طول تحصیل خود یعنی دوره‌های ILS، VOR، DME و دوره‌های تخصصی دیگر را بگذرانند.

از جمله تخصصهایی که یک فرد تحصیل کرده در این رشته می آموزد تعمیر و نگهداری سیستم ILS است که می تواند در تشخیص مسیر هواپیما به خلبان کمک کند.

یادآوری این نکته نیز ضروری است که دانشجویان رشته اویونیک هواپیما پس از پایان تحصیلات خود می توانند براساس مقررات آموزشی دانشکده‌ هواپیمایی کشوری، در آزمون شرکت کرده و پس از اخذ مدرک بین‌المللی الکترونیک هواپیما، به استاندارد پرواز سازمان هواپیمایی کشوری معرفی ‌شوند.

توانایی‌های لازم برای تحصیل در رشته اویونیک هواپیما

باتوجه به نوع دروس تخصصی این رشته که مربوط به الکترونیک می باشد، توانایی در زمینه درس فیزیک و ریاضی از اهمیت بالایی برخوردار است و دانشجویان این رشته باید بدانند در این دو درس توانا بوده تا بتوانند در این رشته موفق گردند.

علاوه بر توانایی در دروس تخصصی، علاقه مندی به فعالیت عملی و کار در میدان عمل نیز بسیار مهم می باشد. این دانشجویان باید بدانند گذراندن واحدهای آزمایشگاهی بدون برنامه و دقت مفید نخواهد بود و تنها داشتن مدرک کاردانی و کارشناسی این رشته نمی تواند برای این افراد آینده ی روشنی رقم بزند.

دانشجوی رشته اویونیک هواپیما اگر از انگیزه بالایی برخوردار باشد و با هدف تخصص در این رشته آموزش ببیند، می تواند در سازمان هواپیمایی کشور مشغول فعالیت شود.

موقعیت شغلی رشته اویونیک هواپیما در ایران

اگرچه برخاستن و فرود هواپیما، تنها شش درصد از کل روند پرواز را شکل می دهد، اما به اندازه ای این شروع و پایان پرواز مهم است که شصت و هشت درصد از حوادث هواپیمایی در این دو مقطع اتفاق می افتد. از این رو، متخصصان اویونیک، الکترونیک و مخابرات هواپیمایی، در سازمان هواپیمایی هر کشوری نقش به سزایی در پروازها دارند.

این نقش مهم در جذب نیروی کارآمد و توانمند در زمینه‌های یاد شده، یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است. سازمان هواپیمایی کشوری ایران نیز برای تأمین نیروی ماهر و توانمند در تخصص‌های مورد نیاز، هر ساله تعدادی دانشجو در رشته‌های تعمیر و نگهداری هواپیما، الکترونیک هواپیمایی، اویونیک هواپیما و مخابرات هواپیمایی جذب می‌کند که تعداد قابل توجهی از این دانشجویان، به‌ ویژه در رشته‌های مراقبت پرواز، الکترونیک هواپیمایی، اویونیک هواپیما و مخابرات هواپیمایی، در صورت داشتن توانایی و دانش لازم، جذب سازمان هواپیمایی کشوری می‌شوند.

نکته بسیار مهم این است که بسیاری از داوطلبان آزمون سراسری، تصور می‌کنند که در صورت پذیرش در رشته‌های دانشکده هواپیمایی کشوری از جمله رشته اویونیک هواپیما، الکترونیک هواپیمایی و مخابرات هواپیمایی و فعالیت در سازمان هواپیمایی کشور، از درآمد بالایی برخوردار خواهند بود و از امتیازات بسیاری مثل دسترسی به بلیت رایگان برای استفاده از خطوط هوایی داخلی و خارجی کشور بهره‌مند می‌شوند. در حالی که تنها، ‌شرکت‌های هواپیمایی، امتیازات یاد شده را دارند و سازمان هواپیمایی کشوری ارتباطی با خطوط هوایی ندارد.

برای قبولی در رشته اویونیک هواپیما چه رتبه ای نیاز است؟

  • مشاهده رتبه قبول شدگان رشته اویونیک هواپیما در سال ۹۶
طراحی و توسعه توسط محمد سلیمانپور | mohammad soleimanpour
تمام حقوق سایت